Dansk talent stråler i topklub efter FCN-exit

Villads Nielsen skiftede i april tilværelsen på FC Nordsjællands ungdomshold ud med Bodø/Glimt, og her har han fået etableret sig på klubbens førstehold.



At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.

Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub. 

– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå. 

Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist. 

Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.

At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?

– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han. 

275637

Villads Nielsen står foreløbig noteret for syv førsteholdskampe for Bodø/Glimt. Foto: Alamy

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.

Derfor fortryder han intet.

– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.

Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham. 

– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.

Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.  

Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.

Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.





Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Engelsk legende til Wrexham?



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Storklub vil hente Thomas Kristensen



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

OB – FC Fredericia

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Holdt på stor hemmelighed



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Hylder dansk debutant

Elkjær jubler over Frank

Chikaneret i 90 minutter

FC Midtjylland – Viborg FF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

– En drøm, der gik i opfyldelse

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Mange hjørnespark til Les Gones

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?