Dansk talent stråler i topklub efter FCN-exit

Villads Nielsen skiftede i april tilværelsen på FC Nordsjællands ungdomshold ud med Bodø/Glimt, og her har han fået etableret sig på klubbens førstehold.



At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.

Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub. 

– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå. 

Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist. 

Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.

At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?

– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han. 

275637

Villads Nielsen står foreløbig noteret for syv førsteholdskampe for Bodø/Glimt. Foto: Alamy

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.

Derfor fortryder han intet.

– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.

Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham. 

– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.

Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.  

Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.

Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.





Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Henter kæmpe Superliga-flop

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Traditionsklub henter Stephen Odey

FC Fredericia – Silkeborg IF

Sønderjyske – OB

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Lamine Yamal med karrierens første

‘Jeg hadede verden’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Froholdt-video trækker overskrifter

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Henter 16-årig i FC København

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt