Dansk talent stråler i topklub efter FCN-exit

Villads Nielsen skiftede i april tilværelsen på FC Nordsjællands ungdomshold ud med Bodø/Glimt, og her har han fået etableret sig på klubbens førstehold.



At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.

Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub. 

– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå. 

Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist. 

Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.

At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?

– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han. 

275637

Villads Nielsen står foreløbig noteret for syv førsteholdskampe for Bodø/Glimt. Foto: Alamy

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.

Derfor fortryder han intet.

– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.

Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham. 

– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.

Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.  

Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.

Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Kæmpe stjerne besøger København

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sverige skal til VM

Tottenham præsenterer ny træner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiet – Danmark

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Melder ud om Kasper Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør