At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.
Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub.
– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå.
Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist.
Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.
At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?
– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han.

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.
Derfor fortryder han intet.
– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.
Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham.
– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.
Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.
Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.
Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
Fyret efter forfærdelig stime
AGF-styrmand er ude resten af 2025
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
INTERVIEW