Dansk talent stråler i topklub efter FCN-exit

Villads Nielsen skiftede i april tilværelsen på FC Nordsjællands ungdomshold ud med Bodø/Glimt, og her har han fået etableret sig på klubbens førstehold.



At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.

Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub. 

– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå. 

Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist. 

Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.

At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?

– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han. 

275637

Villads Nielsen står foreløbig noteret for syv førsteholdskampe for Bodø/Glimt. Foto: Alamy

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.

Derfor fortryder han intet.

– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.

Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham. 

– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.

Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.  

Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.

Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Skuffer igen



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Skuffet Brian Riemer reagerer

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Sikrer historisk VM-plads



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

‘Køb ikke Franculino Djú’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Storklub meldes interesseret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Steve Coopers højre hånd afviser

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Stor dansk chance!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Vejen tilbage?

Her trækkes der lod til VM

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal