Dansk talent stråler i topklub efter FCN-exit

Villads Nielsen skiftede i april tilværelsen på FC Nordsjællands ungdomshold ud med Bodø/Glimt, og her har han fået etableret sig på klubbens førstehold.



At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.

Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub. 

– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå. 

Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist. 

Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.

At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?

– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han. 

275637

Villads Nielsen står foreløbig noteret for syv førsteholdskampe for Bodø/Glimt. Foto: Alamy

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.

Derfor fortryder han intet.

– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.

Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham. 

– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.

Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.  

Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.

Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

José Mourinho klarmelder dansker

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller