Dansk talent stråler i topklub efter FCN-exit

Villads Nielsen skiftede i april tilværelsen på FC Nordsjællands ungdomshold ud med Bodø/Glimt, og her har han fået etableret sig på klubbens førstehold.



At gå fra at spille ungdomsfodbold i FC Nordsjælland til førsteholdsfodbold og ovenikøbet slå FC Porto i Europa League for Bodø/Glimt på bare et halvt år lyder som en vild udvikling, men det er ikke desto mindre virkeligheden for 19-årige Villads Nielsen.

Ja, man forstår, hvis den unge forsvarsspiller niver sig i armen over lyngennembruddet hos Bodø/Glimt, der hos mange anses som Nordens måske bedste fodboldhold lige nu. Da Tipsbladet fanger ham over telefonen ovenpå onsdagens 3-2-sejr over FC Porto er humøret da også højt, for Villads Nielsen leverede en rigtig stærk kamp mod den portugisiske storklub. 

– Jeg fik vist mig godt frem og har grebet min chance. Jeg spiller en voksen kamp som en ung spiller og får vist, at jeg er ved at have vænnet mig til det voksne, fysiske og taktiske spil, siger Villads Nielsen til Tipsbladet dagen derpå. 

Han melder om en helt speciel stemning i omklædningsrummet efter sejren. At spille sådan et europæisk opgør skaber en helt speciel gnist. 

Var nok for tryg i FCN
Netop det var den foreløbige kulmination på et helt særligt karrierevalg, han foretog sig tidligere på året med det føromtalte skifte fra FC Nordsjælland til Bodø/Glimt. Det er ikke hver dag, at man forlader FC Nordsjælland som ungdomsspiller og rykker helt op nordpå.

At han nu spiller fast hos selveste Bodø/Glimt åbner op for en undren, for virker det lidt skørt, at han ikke fik chancen for at slå igennem i FC Nordsjælland, men nu starter for Skandinaviens måske bedste hold?

– Det er der nok nogen, der vil mene. Jeg havde brug for nogle nye udfordringer og at vise mig selv frem et nyt sted. Det her med at komme et nyt sted hen, hvor man ikke kender alle. Jeg var blevet meget tryg i FC Nordsjælland, siger han. 

275637

Villads Nielsen står foreløbig noteret for syv førsteholdskampe for Bodø/Glimt. Foto: Alamy

Han fortæller, at han ville vise sig frem på et nyt hold med en ny træner, nye holdkammerater og så var udsigten til europæisk fodbold også en vigtig faktor. Alle faktorer kan han allerede hakke af.

Derfor fortryder han intet.

– Ikke som det er lige nu. Heroppe har de taget sindssygt godt imod mig. Der bliver fokuseret sindssygt godt på min udvikling, og de viser mig hver dag, at de er glade for, at jeg er her, og de fortæller mig, at de er glade for at se min udvikling. Det her er blevet mit nye trygge sted at møde ind.

Han nåede at være i FC Nordsjælland i ni år, så naturligvis var det en svær beslutning for ham at sige farvel til den klub og de holdkammerater, der skabte en tryg base for ham. 

– Men jeg ved også, at nogle gange må man træffe svære beslutninger i fodbold for at bryde igennem og udfolde sit talent på andre scener. Det var et skridt, jeg var klar til at tage, fordi jeg vidste, det ville have stor betydning for min udvikling.

Netop udviklingen har taget fart efter skiftet, for han er blevet en del af en førsteholdstrup, hvor han nu træner med seniorspillere hver dag og nu også spiller førsteholdskampe.  

Der er altså sket en masse for det nu tidligere FC Nordsjælland-talent, som har en masse at smile over i øjeblikket.

Bodø/Glimt ligger i skrivende stund på førstepladsen i Eliteserien efter 23 spillerunder og har altså kurs mod endnu et norsk mesterskab.



‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her kan du se Skotland mod Danmark

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

– Det er så ringe, begge dele!

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Riemer svarer på Tøftings kritik

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation