Svensk drama: Spiller reagerer efter eksplosion

En IFK Göteborg-spiller er angiveligt flyttet efter at døren til hans ejendom blev sprængt i luften.



For to uger siden detonerede en genstand udenfor en dør til en etageejendom i det centrale Göteborg, hvor døren blev spræng i stykker, mens flere biler fik småskader.

Göteborg-Posten skrev dengang, at eksplosionen er relateret til en igangværende ‘agentkonflikt’ i den svenske fodboldforbund. To personer blev arresteret efter eksplosionen.

Ifølge Göteborg-Posten bunder konflikten i, at to personer er af den opfattelse, at agentvirksomheden skylder dem seks millioner svenske kroner.

Nu skriver Expressen, at en IFK Göteborg-spiller på daværende tidspunkt var bosat på adressen, hvor døren blev sprængt i stykker. Efter hændelsen er han fraflyttet adressen.

Spilleren slår overfor Expressen fast, at han ikke ønsker at kommentere hændelsen og at han elsker sine agenter.

– Jeg synes, at de er Sveriges bedste agenter. Jeg har ingen tanker om at forlade dem. Jeg elsker dem faktisk. Sandheden er, at jeg kun fokuserer på fodbold. Jeg er ligeglad med alt det, der sker omkring mig, lyder det blandt andet fra den unavngivne spiller.

Tipsbladet har tidligere beskrevet balladen i Sverige, hvor personer er blevet angrebet, angiveligt på grund på af gæld til personer i det kriminelle miljø. Det kan du læse mere om her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Millionregn over ‘PC’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

El Clásico kan afgøre det hele

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem