Svensk drama: Spiller reagerer efter eksplosion

En IFK Göteborg-spiller er angiveligt flyttet efter at døren til hans ejendom blev sprængt i luften.



For to uger siden detonerede en genstand udenfor en dør til en etageejendom i det centrale Göteborg, hvor døren blev spræng i stykker, mens flere biler fik småskader.

Göteborg-Posten skrev dengang, at eksplosionen er relateret til en igangværende ‘agentkonflikt’ i den svenske fodboldforbund. To personer blev arresteret efter eksplosionen.

Ifølge Göteborg-Posten bunder konflikten i, at to personer er af den opfattelse, at agentvirksomheden skylder dem seks millioner svenske kroner.

Nu skriver Expressen, at en IFK Göteborg-spiller på daværende tidspunkt var bosat på adressen, hvor døren blev sprængt i stykker. Efter hændelsen er han fraflyttet adressen.

Spilleren slår overfor Expressen fast, at han ikke ønsker at kommentere hændelsen og at han elsker sine agenter.

– Jeg synes, at de er Sveriges bedste agenter. Jeg har ingen tanker om at forlade dem. Jeg elsker dem faktisk. Sandheden er, at jeg kun fokuserer på fodbold. Jeg er ligeglad med alt det, der sker omkring mig, lyder det blandt andet fra den unavngivne spiller.

Tipsbladet har tidligere beskrevet balladen i Sverige, hvor personer er blevet angrebet, angiveligt på grund på af gæld til personer i det kriminelle miljø. Det kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Colombia – Ghana



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Åbner for sommertransfer