Svensk drama: Spiller reagerer efter eksplosion

En IFK Göteborg-spiller er angiveligt flyttet efter at døren til hans ejendom blev sprængt i luften.



For to uger siden detonerede en genstand udenfor en dør til en etageejendom i det centrale Göteborg, hvor døren blev spræng i stykker, mens flere biler fik småskader.

Göteborg-Posten skrev dengang, at eksplosionen er relateret til en igangværende ‘agentkonflikt’ i den svenske fodboldforbund. To personer blev arresteret efter eksplosionen.

Ifølge Göteborg-Posten bunder konflikten i, at to personer er af den opfattelse, at agentvirksomheden skylder dem seks millioner svenske kroner.

Nu skriver Expressen, at en IFK Göteborg-spiller på daværende tidspunkt var bosat på adressen, hvor døren blev sprængt i stykker. Efter hændelsen er han fraflyttet adressen.

Spilleren slår overfor Expressen fast, at han ikke ønsker at kommentere hændelsen og at han elsker sine agenter.

– Jeg synes, at de er Sveriges bedste agenter. Jeg har ingen tanker om at forlade dem. Jeg elsker dem faktisk. Sandheden er, at jeg kun fokuserer på fodbold. Jeg er ligeglad med alt det, der sker omkring mig, lyder det blandt andet fra den unavngivne spiller.

Tipsbladet har tidligere beskrevet balladen i Sverige, hvor personer er blevet angrebet, angiveligt på grund på af gæld til personer i det kriminelle miljø. Det kan du læse mere om her.





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spanien – Kap Verde

Han tager hjem fra VM

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Holland – Japan