Tæt på svensk ligajob: Det begyndte med et pc-spil

En ung svensk træner er tæt på at lande et job i Allsvenskan. Interessen for trænergerningen fik han fra pc-spillet Football Manager.



Har man spillet Football Manager, har man nok også tænkt tanken, at man da godt kunne gøre det bedre end virkelighedens fodboldtrænere. For en ung svensker blev det ikke bare ved tanken; nu er han rigtig træner, og snart kan han lande et job i Allsvenskan.

Martin Falk er kun 26 år gammel, men har allerede satset helhjertet på trænergerningen i fem år. I øjeblikket er han træner for Sandvikens IF, der spiller for at rykke op i Superettan, Sveriges næstbedste række.

Rikard Norling, der er cheftræner for IFK Norrköping og todobbelt svensk mestertræner, skal have en ny assistent, og han ser gerne, at det bliver Falk.

– Han har et job og respekt for det og så videre, men jeg kan da bekræfte, at det er en vældig spændende træner, siger Norling til Norrköpings Tidningar.

Falk får i givet fald chancen for at udleve alle computerspilleres drøm om at bevise i virkeligheden, hvor gode de er virtuelt.

– Det hele begyndte med, at jeg spillede pc-spillet Football manager. Siden har jeg set rigtig meget fodbold og forsøgt at være analytisk, og da jeg var 20-21, besøgte jeg Örebro og Alexander Axén, Axel Kjäll og Jimmy Högberg og hentede inspiration fra det.

– Da følte jeg, at det her kunne man gøre for alvor og faktisk arbejde med, sagde Falk i et interview med Expressen tidligere på året.





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten