Tidligere AaB-stopper mangler spillerlicens: Truer med at gå til FIFA

Markus Holgersson er skiftet hjem til Helsingborgs IF, men han kan endnu ikke stille op for holdet. Det spanske fodboldforbund nøler med at sende hans spillerlicens, og ingen i Sverige kan få fat i spanierne.



Denne sommer har Helsingborgs IF sikret sig Skandinaviens måske tungeste, men samtidig mest erfarne midtstopperpar. Den svenske VM-anfører Andreas Granqvist vender hjem til klubben, han fik sit gennembrud i, og det samme gør den tidligere AaB’er Markus Holgersson.

D’herrer er begge blevet 33 år gamle og kan med mange år i udlandet fremvise to cv’er, der sjældent ses i Sveriges næstbedste række. Indtil videre må de dog vente med at stille til kamp sammen. Holgersson er nemlig ikke spilleberettiget.

Det er det spanske fodboldforbund, der nøler med at sende hans spillerlicens. Det skal forbundet, fordi Holgerssons seneste klub var spanske Lorca. Helsingborg fortæller på sin hjemmeside, at de selv, det svenske forbund og Lorca har gjort deres. Kun det spanske forbund hænger i bremsen.

– Spaniens nationale fodboldforbund svarer heller ikke på hverken opkald eller mail, skriver Helsingborg videre.

Den slags plejer ellers være en formsag.

– Normalt bliver det klaret med det samme. Det er det ikke blevet nu – og vi ved ikke hvorfor, siger Helsingborgs direktør, Krister Azelius, til Fotbollskanalen.

Direktøren er svært utilfreds med, at Holgersson måske også går glip weekendens derby mod Landskrona. Da vil han have misset to af de 14 kampe, der resterede af sæsonen, da han skiftede.

Bliver hårdknuden ikke snart løst, er Azelius klar til at tage sagen op med det internationale fodboldforbund.

– Det er Hans Carell på kontoret, som håndterer det her, og jeg kan forsikre, at han trækker i alle tråde og gør alt, hvad vi kan gøre. Vi må forberede os på at agere via FIFA, hvis der ikke sker noget snart. De forberedelser er selvfølgelige foretaget, siger direktøren.

Helsingborg ligger før weekendens derby på førstepladsen i Superettan og ligner dermed en oprykker til Allsvenskan. Traditionsklubben har tre point ned til Falkensbergs FF på andenpladsen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Jordan – Argentina

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

På vej til storklub?

FC København jagter Romane Amane