Tidligere Brøndby-profil bryder tavsheden efter brud med svensk klub

I sidste uge kom det frem, at Marcus Lantz og Mjällby ikke forlænger samarbejdet trods en flot sæson.



Mjällby er nyoprykkere i Allsvenskan denne sæson, men har gjort det godt. Med tre runder tilbage indtager klubben en syvendeplads i tabellen. Derudover blev det til en semifinale i den svenske pokalturnering, hvor holdet røg ud til Malmö FF.

Derfor kom det som noget af en overraskelse, da klubben i sidste uge oplyste, at de ikke havde tænkt sig at beholde den tidligere Brødnby-spiller, Marcus Lantz, på trænerposten, da hans ‘måde at gøre tingene på ikke passer optimalt til klubben’.

Nu fortæller træneren selv, hvordan han har det med at skulle forlade Mjällby efter bare en sæson.

Læs også:Parken Sport & Entertainment er sur på medie: Det er usandt

– Vi gik ind til sæsonen med en 1+1 kontrakt, hvor både jeg og klubben havde mulighed for at opsige kontrakten i slutningen af november. Vi har løbende holdt møder i løbet af året, men i sidste uge meddelte klubben mig, at de ville en anden vej og finde en anden træner.

– Mere dramatisk var det ikke, så der er ikke sket noget. Der ligger ikke noget bag. Klubben bestemte sig for, at de ville gå en anden vej i 2021. Helt enkelt, siger Markus Lantz til Fotbollskanalen.

Ingen dybere forklaring
Lantz fortæller, at han ikke har fået nogen nærmere forklaring på, hvad det er med hans ‘måde at arbejde på’, der får klubben til at lede efter en anden træner. Samtidig fortæller han, at han i forvejen ikke var sikker på, han ville fortsætte.

– Nej, jeg har min måde at arbejde på, som jeg tror på skaber fremgang. De har vel ment, at det måske ikke er det, som de vil have. Nu var det Mjällby, som sagde fra, men da jeg gik ind til mødet, sagde jeg til dem, at jeg heller ikke var sikker på, om jeg ville være der i 2021.

Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

– Jeg var selv i tvivl, jeg har grublet meget over, hvad jeg skal lave i 2021, om jeg skulle blive eller gå. Men det behøver jeg ikke tænke så meget på nu, når klubben har taget beslutningen, så på den måde, er det lidt lettere.

Ingen sure miner
Ifølge Markus Lantz er han i tvivl om, hvorvidt han kan tage klubben til det næste skridt og nå det næste niveau. Derfor er han heller ikke sur over klubbens beslutningen.

– Jeg har haft et rigtigt godt år. Jeg har fået masser af støtte, og jeg føler stadig, at jeg har deres tillid. Vi havde nok heller ikke haft så god en sæson, hvis ikke vi havde haft et godt samarbejde, lyder det fra svenskeren.

Han understreger, at han også næste år skal arbejde med fodbold, om det så bliver at træne hans to sønner på 13 og 15 år, men han afviser, at der endnu er noget på plads.

Læs også:Tidligere FC København-stjerne tæt på trænerjob
Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Medie: Udenlandsk klub har “seriøs” interesse i Brøndby IF-spiller




Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet