Mjällby er nyoprykkere i Allsvenskan denne sæson, men har gjort det godt. Med tre runder tilbage indtager klubben en syvendeplads i tabellen. Derudover blev det til en semifinale i den svenske pokalturnering, hvor holdet røg ud til Malmö FF.
Derfor kom det som noget af en overraskelse, da klubben i sidste uge oplyste, at de ikke havde tænkt sig at beholde den tidligere Brødnby-spiller, Marcus Lantz, på trænerposten, da hans ‘måde at gøre tingene på ikke passer optimalt til klubben’.
Nu fortæller træneren selv, hvordan han har det med at skulle forlade Mjällby efter bare en sæson.
Læs også:Parken Sport & Entertainment er sur på medie: Det er usandt
– Vi gik ind til sæsonen med en 1+1 kontrakt, hvor både jeg og klubben havde mulighed for at opsige kontrakten i slutningen af november. Vi har løbende holdt møder i løbet af året, men i sidste uge meddelte klubben mig, at de ville en anden vej og finde en anden træner.
– Mere dramatisk var det ikke, så der er ikke sket noget. Der ligger ikke noget bag. Klubben bestemte sig for, at de ville gå en anden vej i 2021. Helt enkelt, siger Markus Lantz til Fotbollskanalen.
Ingen dybere forklaring
Lantz fortæller, at han ikke har fået nogen nærmere forklaring på, hvad det er med hans ‘måde at arbejde på’, der får klubben til at lede efter en anden træner. Samtidig fortæller han, at han i forvejen ikke var sikker på, han ville fortsætte.
– Nej, jeg har min måde at arbejde på, som jeg tror på skaber fremgang. De har vel ment, at det måske ikke er det, som de vil have. Nu var det Mjällby, som sagde fra, men da jeg gik ind til mødet, sagde jeg til dem, at jeg heller ikke var sikker på, om jeg ville være der i 2021.
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
– Jeg var selv i tvivl, jeg har grublet meget over, hvad jeg skal lave i 2021, om jeg skulle blive eller gå. Men det behøver jeg ikke tænke så meget på nu, når klubben har taget beslutningen, så på den måde, er det lidt lettere.
Ingen sure miner
Ifølge Markus Lantz er han i tvivl om, hvorvidt han kan tage klubben til det næste skridt og nå det næste niveau. Derfor er han heller ikke sur over klubbens beslutningen.
– Jeg har haft et rigtigt godt år. Jeg har fået masser af støtte, og jeg føler stadig, at jeg har deres tillid. Vi havde nok heller ikke haft så god en sæson, hvis ikke vi havde haft et godt samarbejde, lyder det fra svenskeren.
Han understreger, at han også næste år skal arbejde med fodbold, om det så bliver at træne hans to sønner på 13 og 15 år, men han afviser, at der endnu er noget på plads.
Læs også:Tidligere FC København-stjerne tæt på trænerjob
Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Medie: Udenlandsk klub har “seriøs” interesse i Brøndby IF-spiller
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
I svime over Oscar Schwartau
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Vild stime – men afviser guldsnak
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Intet aftryk!
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
