Tidligere Brøndby-profil bryder tavsheden efter brud med svensk klub

I sidste uge kom det frem, at Marcus Lantz og Mjällby ikke forlænger samarbejdet trods en flot sæson.



Mjällby er nyoprykkere i Allsvenskan denne sæson, men har gjort det godt. Med tre runder tilbage indtager klubben en syvendeplads i tabellen. Derudover blev det til en semifinale i den svenske pokalturnering, hvor holdet røg ud til Malmö FF.

Derfor kom det som noget af en overraskelse, da klubben i sidste uge oplyste, at de ikke havde tænkt sig at beholde den tidligere Brødnby-spiller, Marcus Lantz, på trænerposten, da hans ‘måde at gøre tingene på ikke passer optimalt til klubben’.

Nu fortæller træneren selv, hvordan han har det med at skulle forlade Mjällby efter bare en sæson.

Læs også:Parken Sport & Entertainment er sur på medie: Det er usandt

– Vi gik ind til sæsonen med en 1+1 kontrakt, hvor både jeg og klubben havde mulighed for at opsige kontrakten i slutningen af november. Vi har løbende holdt møder i løbet af året, men i sidste uge meddelte klubben mig, at de ville en anden vej og finde en anden træner.

– Mere dramatisk var det ikke, så der er ikke sket noget. Der ligger ikke noget bag. Klubben bestemte sig for, at de ville gå en anden vej i 2021. Helt enkelt, siger Markus Lantz til Fotbollskanalen.

Ingen dybere forklaring
Lantz fortæller, at han ikke har fået nogen nærmere forklaring på, hvad det er med hans ‘måde at arbejde på’, der får klubben til at lede efter en anden træner. Samtidig fortæller han, at han i forvejen ikke var sikker på, han ville fortsætte.

– Nej, jeg har min måde at arbejde på, som jeg tror på skaber fremgang. De har vel ment, at det måske ikke er det, som de vil have. Nu var det Mjällby, som sagde fra, men da jeg gik ind til mødet, sagde jeg til dem, at jeg heller ikke var sikker på, om jeg ville være der i 2021.

Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere

– Jeg var selv i tvivl, jeg har grublet meget over, hvad jeg skal lave i 2021, om jeg skulle blive eller gå. Men det behøver jeg ikke tænke så meget på nu, når klubben har taget beslutningen, så på den måde, er det lidt lettere.

Ingen sure miner
Ifølge Markus Lantz er han i tvivl om, hvorvidt han kan tage klubben til det næste skridt og nå det næste niveau. Derfor er han heller ikke sur over klubbens beslutningen.

– Jeg har haft et rigtigt godt år. Jeg har fået masser af støtte, og jeg føler stadig, at jeg har deres tillid. Vi havde nok heller ikke haft så god en sæson, hvis ikke vi havde haft et godt samarbejde, lyder det fra svenskeren.

Han understreger, at han også næste år skal arbejde med fodbold, om det så bliver at træne hans to sønner på 13 og 15 år, men han afviser, at der endnu er noget på plads.

Læs også:Tidligere FC København-stjerne tæt på trænerjob
Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB
Læs også:Medie: Udenlandsk klub har “seriøs” interesse i Brøndby IF-spiller


Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Fælder dom over Højlund

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– Det bliver en lang skade

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten