Det startede ganske glimrende, men på det seneste er det gået en lille smule i stå for Sebastian Jørgensen i Malmø FF.
Den tidligere Silkeborg- og Superliga-profil sikrede sig i sommer et glimrende skifte til den svenske storklub, og straks fik han en del spilletid.
De seneste fem ligakampe er han dog startet på bænken, og det er kun blevet til henholdsvis 4, 18, 17, 4 og 8 minutters spilletid i de opgør. Det er ikke meget.
Det er dog ikke noget, som hovedpersonen selv panikker over, for der er en god grund til det. Malmø hentede nemlig også Oliver Berg, og så er Stefano Vecchia tilbage fra sygdom, hvilket gør konkurrencen stor. Derfor går det ikke danskeren så meget på, slår han fast over for Fotbollskanalen.
– Der er hård konkurrence om de offensive positioner, men det er ikke fordi, jeg gør noget anderledes. Jeg kæmper hårdt hver dag til træning for at bevise, at jeg får lov til at spille. Lige nu er jeg ikke fast, så jeg skal gøre det godt som indskifter og forhåbentlig gøre en forskel der.
– Jeg har haft en klar snak med Henrik (Rydström, træner, red.), og vi har en klar plan for, hvad vi skal forbedre. Henrik ved også, hvad jeg kan bidrage med til holdet, og hvorfor jeg blev hentet til klubben. Jeg har heller ikke været her så længe, og jeg skrev under på en fireårig kontrakt. Så det er ikke sådan, at jeg stresser over ikke at være startet i nogle kampe, siger han til mediet.
Selv kalder Henrik Rydström det for naturligt, at spilletiden er blevet mindre for Sebastian Jørgensen, da han kom fra et hold i form af Silkeborg, der spillede med meget boldbesiddelse, hvilket de ikke gør lige så meget i Malmø.
Derudover siger han, at planen hele tiden har været, at de vil være forsigtige med ham.
Sebastian Jørgensen står noteret for et enkelt mål og to oplæg i 13 kampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER