Vil købe OB-angriber

Svenske Mjällby AIF ønsker at veksle Max Fengers lejemål til en permanent aftale.



Max Fenger har siden marts været udlejet fra OB til svenske Mjällby AIF, og det har været med stor succes.

Sæsonen i Sverige er gået på held, og dermed lakker angriberens lejemål også mod enden. Den 31. december udløber kontrakten med Mjällby AIF, hvor han så kan vende retur til OB og hjælpe dem med forårssæsonen.

Men sådan peger pilen ikke nødvendigivis i retning af, at det skal gå. Max Fenger har således haft gang i en rigtig god sæson, hvor han har været fast mand siden maj og scoret seks gange.

Derfor har man et brændende ønske i Mjällby AIF om at finde frem til en løsning med OB og Max Fenger, så den 22-årige angriber også fra næste sæson er i den svenske klub.

– Vi arbejder på at få Max til Mjällby. Vi er meget glade for ham, oplyser klubbens sportschef, Hasse Larsson, til Tipsbladet.

I OB giver interessen fra den svenske klub også genlyd, men lige nu holder man mulighederne ud i strakt arm, indtil det rette tilbud lander i Ådalen.

– Det er rigtigt, Mjällby har udtrykt interesse for Max. Jeg venter på, at de kommer med et officielt tilbud for at kunne vurdere det i forhold til andre muligheder, oplyser fodbolddirektør, Björn Wesström, i en sms til Tipsbladet.

Max Fenger kom til OB’s akademi i 2018, hvor han i to år knoklede for en plads i førsteholdstruppen. I foråret 2020 fik han chancen og kvitterede også med fire Superliga-scoringer.

Det var dog først i sæsonen 2021/2022, at Max Fenger i en hel sæson bed sig fast omkring førsteholdet. Året efter blev han dog ramt af en længerevarende skade, som holdt ham ude indtil skiftet til Mjällby i marts.

Syv fuldtræffere er det i alt blevet til i Sverige, mens angriberen også står noteret for to assister. Mjällby afslutteden den netop overståede sæson på 10.-pladsen i Allsvenskan. 22 ud af 30 kampe var med danskeren fra start.

I OB har Max Fenger kontrakt til sommeren 2025.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Arsenal skal til Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kalder tronskifte i Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta