Max Fenger har siden marts været udlejet fra OB til svenske Mjällby AIF, og det har været med stor succes.
Sæsonen i Sverige er gået på held, og dermed lakker angriberens lejemål også mod enden. Den 31. december udløber kontrakten med Mjällby AIF, hvor han så kan vende retur til OB og hjælpe dem med forårssæsonen.
Men sådan peger pilen ikke nødvendigivis i retning af, at det skal gå. Max Fenger har således haft gang i en rigtig god sæson, hvor han har været fast mand siden maj og scoret seks gange.
Derfor har man et brændende ønske i Mjällby AIF om at finde frem til en løsning med OB og Max Fenger, så den 22-årige angriber også fra næste sæson er i den svenske klub.
– Vi arbejder på at få Max til Mjällby. Vi er meget glade for ham, oplyser klubbens sportschef, Hasse Larsson, til Tipsbladet.
I OB giver interessen fra den svenske klub også genlyd, men lige nu holder man mulighederne ud i strakt arm, indtil det rette tilbud lander i Ådalen.
– Det er rigtigt, Mjällby har udtrykt interesse for Max. Jeg venter på, at de kommer med et officielt tilbud for at kunne vurdere det i forhold til andre muligheder, oplyser fodbolddirektør, Björn Wesström, i en sms til Tipsbladet.
Max Fenger kom til OB’s akademi i 2018, hvor han i to år knoklede for en plads i førsteholdstruppen. I foråret 2020 fik han chancen og kvitterede også med fire Superliga-scoringer.
Det var dog først i sæsonen 2021/2022, at Max Fenger i en hel sæson bed sig fast omkring førsteholdet. Året efter blev han dog ramt af en længerevarende skade, som holdt ham ude indtil skiftet til Mjällby i marts.
Syv fuldtræffere er det i alt blevet til i Sverige, mens angriberen også står noteret for to assister. Mjällby afslutteden den netop overståede sæson på 10.-pladsen i Allsvenskan. 22 ud af 30 kampe var med danskeren fra start.
I OB har Max Fenger kontrakt til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
