Max Fenger har siden marts været udlejet fra OB til svenske Mjällby AIF, og det har været med stor succes.
Sæsonen i Sverige er gået på held, og dermed lakker angriberens lejemål også mod enden. Den 31. december udløber kontrakten med Mjällby AIF, hvor han så kan vende retur til OB og hjælpe dem med forårssæsonen.
Men sådan peger pilen ikke nødvendigivis i retning af, at det skal gå. Max Fenger har således haft gang i en rigtig god sæson, hvor han har været fast mand siden maj og scoret seks gange.
Derfor har man et brændende ønske i Mjällby AIF om at finde frem til en løsning med OB og Max Fenger, så den 22-årige angriber også fra næste sæson er i den svenske klub.
– Vi arbejder på at få Max til Mjällby. Vi er meget glade for ham, oplyser klubbens sportschef, Hasse Larsson, til Tipsbladet.
I OB giver interessen fra den svenske klub også genlyd, men lige nu holder man mulighederne ud i strakt arm, indtil det rette tilbud lander i Ådalen.
– Det er rigtigt, Mjällby har udtrykt interesse for Max. Jeg venter på, at de kommer med et officielt tilbud for at kunne vurdere det i forhold til andre muligheder, oplyser fodbolddirektør, Björn Wesström, i en sms til Tipsbladet.
Max Fenger kom til OB’s akademi i 2018, hvor han i to år knoklede for en plads i førsteholdstruppen. I foråret 2020 fik han chancen og kvitterede også med fire Superliga-scoringer.
Det var dog først i sæsonen 2021/2022, at Max Fenger i en hel sæson bed sig fast omkring førsteholdet. Året efter blev han dog ramt af en længerevarende skade, som holdt ham ude indtil skiftet til Mjällby i marts.
Syv fuldtræffere er det i alt blevet til i Sverige, mens angriberen også står noteret for to assister. Mjällby afslutteden den netop overståede sæson på 10.-pladsen i Allsvenskan. 22 ud af 30 kampe var med danskeren fra start.
I OB har Max Fenger kontrakt til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
