Vil købe OB-angriber

Svenske Mjällby AIF ønsker at veksle Max Fengers lejemål til en permanent aftale.



Max Fenger har siden marts været udlejet fra OB til svenske Mjällby AIF, og det har været med stor succes.

Sæsonen i Sverige er gået på held, og dermed lakker angriberens lejemål også mod enden. Den 31. december udløber kontrakten med Mjällby AIF, hvor han så kan vende retur til OB og hjælpe dem med forårssæsonen.

Men sådan peger pilen ikke nødvendigivis i retning af, at det skal gå. Max Fenger har således haft gang i en rigtig god sæson, hvor han har været fast mand siden maj og scoret seks gange.

Derfor har man et brændende ønske i Mjällby AIF om at finde frem til en løsning med OB og Max Fenger, så den 22-årige angriber også fra næste sæson er i den svenske klub.

– Vi arbejder på at få Max til Mjällby. Vi er meget glade for ham, oplyser klubbens sportschef, Hasse Larsson, til Tipsbladet.

I OB giver interessen fra den svenske klub også genlyd, men lige nu holder man mulighederne ud i strakt arm, indtil det rette tilbud lander i Ådalen.

– Det er rigtigt, Mjällby har udtrykt interesse for Max. Jeg venter på, at de kommer med et officielt tilbud for at kunne vurdere det i forhold til andre muligheder, oplyser fodbolddirektør, Björn Wesström, i en sms til Tipsbladet.

Max Fenger kom til OB’s akademi i 2018, hvor han i to år knoklede for en plads i førsteholdstruppen. I foråret 2020 fik han chancen og kvitterede også med fire Superliga-scoringer.

Det var dog først i sæsonen 2021/2022, at Max Fenger i en hel sæson bed sig fast omkring førsteholdet. Året efter blev han dog ramt af en længerevarende skade, som holdt ham ude indtil skiftet til Mjällby i marts.

Syv fuldtræffere er det i alt blevet til i Sverige, mens angriberen også står noteret for to assister. Mjällby afslutteden den netop overståede sæson på 10.-pladsen i Allsvenskan. 22 ud af 30 kampe var med danskeren fra start.

I OB har Max Fenger kontrakt til sommeren 2025.







LIVE

TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’