Vil overtale Hareide til at droppe pension

Dansk-norske Noah Holm har set op til Åge Hareide, siden han var dansk landstræner, og Rosenborg-angriberen vil gerne overtale træneren til at droppe sin forestående pension.



Noah Holm har ganske vist valgt norsk landsholdsfodbold, men han har danske rødder, og måske derfor gjorde Åge Hareides arbejde for Danmarks landshold stort indtryk på ham. Nu har Holm selv Hareide som træner i Rosenborg, og han håber, at den aldrende nordmand fortsætter i jobbet.

Det er ellers Hareides plan, at han skal på pension, når 2021-sæsonen slutter i Norge. Noah Holm har så småt affundet sig med det, men stod det til ham, ville Hareide tage et år mere.

– Ja, vi prøver måske lidt (at overtale ham til at blive, red.) med det, vi gør på banen. At få ham til at tænke, at han skal blive her et år mere. Men jeg tror, han er indstillet på at stoppe og har haft en lang og utrolig flot karriere, siger Noah Holm ifølge eurosport.no.

– Jeg har set rigtig meget op til Åge, siden han var landstræner for Danmark. Han var jo også en af dem, som gerne ville have mig hertil, og jeg har en rigtig god dialog med ham, så det bliver selvfølgelig lidt trist, at han stopper, men sådan er fodbold.

20-årige Noah Holm, som er søn af AGF-træner David Nielsen, kom til Rosenborg i august. Han har fået en fornuftig start på tilværelsen i den norske storklub med fire mål i hidtil ti kampe.

Rosenborg ligger på fjerdepladsen i Eliteserien, men har kun fire point op til Bodø/Glimt, den forsvarende mester, på førstepladsen.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Aston Villa – Nottingham Forest

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Millionregn over ‘PC’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Tv-vært stopper på Viaplay