Fredag 21.00 (6/12)
Auxerre – PSG
1-tal +1,5 (asian hcp) til odds 1,89 hos Bet365
PSG fører den franske liga sikkert med syv point, hvorimod de er presset i Champions League. Fire dage senere spiller de i Østrig, i en must-win-kamp mod Salzburg. PSG har kun fire point efter de første fem runder. PSG har ikke vundet i deres to seneste kampe; 1-0 ude til Bayern og senest 1-1 hjemme mod Nantes. Auxerre tabte meget fortjent ude til Toulouse i Søndags, før det hentede de fire sejre og en uafgjort. De stiller i stærkeste opstilling mod PSG, mens man godt kunne forestille sig, at Luis Enrique vil rotere og nedprioritere den her Fredagskamp en smule. Hvis PSG vinder med en enkelt, så er der stadig gevinst på ovenstående spil.
Lørdag 13.30 (7/12)
Everton – Liverpool
under 2,5 mål til odds 2,30 hos Unibet
Lokalopgør i Liverpool, hvor der er under 1 km mellem de to stadions! Traditionen tro plejer der at være få, når de to naboer mødes; i de seneste fem indbyrdes opgør har der i hver højest været to mål. Det er fra år 2022 og frem.
Evertons kampe har i denne sæson indtil videre snittet 2,5 mål. Halvdelen af kampene er gået under 2,5 mål. Liverpools kampe har haft et snit på 2,86, hvoraf seks af de 14 kampe er gået under 2,5 mål. Everon har næppe tænkt sig at byde Liverpool-mandskabet op til dans, men i stedet stå dybt og gøre det svært for Salah & Co. Begge hold spillede sent Onsdag aften, så ikke meget forberedelse og hvile inden det går løs igen. Begge holds kampe sent Onsdag aften havde godt nok mange mål i sig; fire for Evertons vedkommende og seks for Liverpools vedkommende, men dels var kampene ikke så chancerige endda og dels bliver kampen tidlig Lørdag eftermiddag en del anderledes.
Lørdag 14.00 (7/12)
Las Palmas – Valladolid
2-tal til odds 4,58 hos Cashpoint
Las Palmas er seks pladser bedre placeret end Valladolid og de har også seks point flere efter 15 kampe hver. Valladolid er sidst. Der er alligevel flere ting der peger på, at Las Palmas er overvurderet i det her machup og at oddset derfor er for højt på Valladolid. Målt på ren kvalitet, så er Las Palmas ikke bedre end Valladolid, efter min bedste overbevisning. Dels har Valladolid iflg. expected points præsteret bedre end Las Palmas og så har Valladolid siden sidste seneste ligakamp, hvor de tabte 0-5 til Atl. Madrid fået ny træner. Rubio er rykket op fra B-holdet og det bør give dem et positivt boost – han har haft en lille uge i spidsen for A-holdet. Valladolid kommer i stærkeste opstilling, mens Las Palmas har lidt skader. Las Palmas slog ganske Barcelona på udebane i senest weekend, men dels var de ekstremt heldige og dels er presset nu på dem, så en helt anden kamp.
Hvis man er lidt mere forsigtig, så tages halvgarderingen x2 i stedet for den mere vovede 2-talsanbefaling.
Lørdag 18.30 (7/12)
Valencia – Rayo
over 2 mål til odds 2,02 hos Bet365
Indsatsen retur i tilfælde af præcis to mål.
For tredje runde i træk vælger jeg at gå på mange mål i en Valencia-kamp. Valencia har ingen offensive fravær og Rayo kan stille i stærkeste opstilling.
Valencias kampe har i sæsonen snittet 2,62. Syv af 13 kampe har haft mindst tre mål i sig.
Rayos kampe har i sæsonen snittet 2,14. Syv af 14 kampe har haft mindst tre mål i sig. Valencias expected goals for og i mod stemmer ganske godt overens med virkeligheden. Rayos expected goals for og i mod er tilsammen fem mål flere end de 30, der har været i deres 14 kampe.
Søndag 18.00 (8/12)
Venezia – Como
1-tal asian 0 til odds 1,95 hos Bet365
Oprykkeropgør i bunden af Serie A, hvor sidstepladsen Venezia tager i mod Como, der er placeret to pladser bedre, men stadig under nedrykningsstregen. Como med tre point flere end Venezia.
Venezia må være Serie A´s mest uheldige hold. De tabte ganske vist fortjent senest ude mod Bologna, men to straffe imod sig, så er det også svært. Seneste hjemmekamp var mod Lecce, der er lige over nedrykningsstregen, her var Venezia helt overlegne, men endte alligevel med at tabe 0-1.
Venezia har gjort det markant bedre hjemme end ude, både hvad angår point (seks i seks kampe på hjemmebane og to i otte udekampe) og hvad angår expected points, hvor de hjemme burde have fået over 10 point. Como er et meget spillende hold, de vil rigtig gerne have bolden. Ikke så underligt når nu deres træner er Cesc Fabregas. De har ikke vundet siden slutninger af September. X´et skal nok være relativt stort, i og med det er en vigtig kamp ikke at tabe og derfor er ovenstående variant også valgt, hvor vi får indsatsen retur i tilfælde af uafgjort. Med hjemmebanefordelen ser jeg Venezia som marginale favoritter i dette matchup.
Søndag 20.45 (8/12)
Saint Etienne – Marseille
1-tal til odds 5,50 hos Unibet
Flot odds på St. Etienne, som er et glimrende hjemmehold med 4-0-2, trods deres placering lige over nedrykning. Marseille er på en delt 2. plads og har ingen forstyrrende europæisk kampe de skal koncentrere sig om, men de har også været klart rækkens heldigste og mest overpræsterende hold. De har 26 point for 13 kampe, hvilket er flot, her siger de underlæggende parametre dog, at de kun burde have 17 point. På udebane har de vundet seks af syv kampe, men expected point siger under 10 point. Den slags har det med at udligne sig nogenlunde over tid. Store tals lov. For Marseilles vedkommende handler det om at sikre sig top3, da de så kval´er direkte til næste års Champions League. Mesterskabet kan de nok kun drømme om, da PSG er for suveræne. Marseille er et meget alt-eller-intet-hold og derfor kan jeg godt lide, at tage det chancede 1-tal i stedet for halvgarderingen 1x.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER