I foråret har OB – dels som følge af skader – satse på mange unge spillere, og talentsatsningen i den fynske klub er også til at se i deres transferageren. Onsdag formiddag forlængede de således med U19-topscorer Rasmus Nissen, og nu giver de endnu et talent en kontrakt.
Midtbanespiller Markus Jensen fylder således 15 år i dag, onsdag, og det har han fejret ved at skrive under på en treårig kontrakt med OB.
Efter sommerferien skal midtbanespilleren spille U17, og der er store forventninger til den unge midtbanespiller i Ådalen.
– Vi er vildt glade over at have lavet en treårig aftale med Markus. Han er en spiller, som er rigtig spændende og talentfuld. Han har en fantastisk vilje og passion for fodbold og for at udvikle sig hver eneste dag.
– Derudover er han en knægt, som rent offensivt har nogle værktøjer, der ikke er ret mange, som besidder. Han kan sparke godt med begge ben, men hans måske største spidskompetence er hans split-vision, hvor han har en evne til at se nogle ting og muligheder på fodboldbanen, som andre ikke ser.
– Han skal arbejde med sin fysik, for det bliver noget andet fodbold for ham nu, hvor det bliver U17-Liga. Her spiller man fodbold på en anden måde, og han skal bruge det første halve år til at finde ud af, hvad U17-fodbold er, så han også her kan have overskuddet til at bringe sine spidskompetencer i spil, selvom det er mere fysisk betonet. Vi forventer os meget af Markus, og vi er fantastisk glade for at have lavet en aftale med ham, siger Tonny Hermansen, der er tekniske chef på klubbens akademi.
Markus Jensen kalder selv kontraktforlængelsen for en drøm, der er gået i opfyldelse.
Læs også:Anføreren forlænger i SønderjyskE
Læs også:19-årigt angrebstalent forlænger med OB
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
