Anføreren forlænger i SønderjyskE

Den 35-årige anfører forlænger sin aftale i SønderjyskE med et halvt år.



SønderjyskE sagde tirsdag farvel og tak til tre spillere, men en af klubbens erfarne profiler følger dem ikke ud af døren.

Anfører Johan Absalonsen forlænger i stedet sin aftale med klubben fra Haderslev med et halvt år. Han er dermed at finde i klubben frem til nytår, skriver sønderjyderne i en pressemeddelelse.

Læs også:19-årigt angrebstalent forlænger med OB

Det er både spillet på banen og lederskabet uden for banen, der gør ham værdsat i SønderjyskE, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen. 

– På banen har Johan Absalonsen vist det bedste fodbold, siden han kom tilbage fra Australien, og han er gået forrest i de kampe, hvor vi for alvor har været presset. Det er ikke til at se, at han er alderspræsident på holdet, for han spurter op og ned langs sidelinjen som i ungdommens år, og han krydrer det med sin enorme rutine, han har opbygget gennem mange år i ligaen. Han har været en nøglespiller for os, og derfor er jeg meget glad for, at han også er klar til at hjælpe til med efterårets udfordringer, hvor vi ved siden af en spændende Superliga-sæson kan se frem til at prøve kræfter med Europa.

Læs også:Efter SønderjyskE-exit: Tysk keeper meldes klar for ny klub

– Ud over kvaliteterne på banen er han også en vigtig mand i omklædningsrummet. Han er anfører og kulturbærer i klubben, og han er en af dem, som de unge og yngre spillere kan læne sig op ad. Han har prøvet det hele før, og han har nogle uovertrufne lederegenskaber og menneskelige værdier, som vi sætter stor pris på i SønderjyskE, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside. 

Johan Absalonsen, der er 34 år, har spillet syv af de seneste otte sæsoner i SønderjyskE – i 2017/18 var han forbi australske Adelaide United. I alt er det blevet til 173 kampe i Superligaen for sønderjyderne. 

Læs også:Superliga-hollændere hylder FCN-stjerne: Han er en boldkunstner
Læs også:Vejle Boldklub-ejer: Jeg vil vinde titler og i Champions League
Læs også:Medie: SønderjyskE forlænger med Johan Absalonsen






LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Landsholdet annoncerer to testkampe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan