Anføreren forlænger i SønderjyskE

Den 35-årige anfører forlænger sin aftale i SønderjyskE med et halvt år.



SønderjyskE sagde tirsdag farvel og tak til tre spillere, men en af klubbens erfarne profiler følger dem ikke ud af døren.

Anfører Johan Absalonsen forlænger i stedet sin aftale med klubben fra Haderslev med et halvt år. Han er dermed at finde i klubben frem til nytår, skriver sønderjyderne i en pressemeddelelse.

Læs også:19-årigt angrebstalent forlænger med OB

Det er både spillet på banen og lederskabet uden for banen, der gør ham værdsat i SønderjyskE, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen. 

– På banen har Johan Absalonsen vist det bedste fodbold, siden han kom tilbage fra Australien, og han er gået forrest i de kampe, hvor vi for alvor har været presset. Det er ikke til at se, at han er alderspræsident på holdet, for han spurter op og ned langs sidelinjen som i ungdommens år, og han krydrer det med sin enorme rutine, han har opbygget gennem mange år i ligaen. Han har været en nøglespiller for os, og derfor er jeg meget glad for, at han også er klar til at hjælpe til med efterårets udfordringer, hvor vi ved siden af en spændende Superliga-sæson kan se frem til at prøve kræfter med Europa.

Læs også:Efter SønderjyskE-exit: Tysk keeper meldes klar for ny klub

– Ud over kvaliteterne på banen er han også en vigtig mand i omklædningsrummet. Han er anfører og kulturbærer i klubben, og han er en af dem, som de unge og yngre spillere kan læne sig op ad. Han har prøvet det hele før, og han har nogle uovertrufne lederegenskaber og menneskelige værdier, som vi sætter stor pris på i SønderjyskE, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside. 

Johan Absalonsen, der er 34 år, har spillet syv af de seneste otte sæsoner i SønderjyskE – i 2017/18 var han forbi australske Adelaide United. I alt er det blevet til 173 kampe i Superligaen for sønderjyderne. 

Læs også:Superliga-hollændere hylder FCN-stjerne: Han er en boldkunstner
Læs også:Vejle Boldklub-ejer: Jeg vil vinde titler og i Champions League
Læs også:Medie: SønderjyskE forlænger med Johan Absalonsen




LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner