SønderjyskE sagde tirsdag farvel og tak til tre spillere, men en af klubbens erfarne profiler følger dem ikke ud af døren.
Anfører Johan Absalonsen forlænger i stedet sin aftale med klubben fra Haderslev med et halvt år. Han er dermed at finde i klubben frem til nytår, skriver sønderjyderne i en pressemeddelelse.
Læs også:19-årigt angrebstalent forlænger med OB
Det er både spillet på banen og lederskabet uden for banen, der gør ham værdsat i SønderjyskE, forklarer sportschef Hans Jørgen Haysen.
– På banen har Johan Absalonsen vist det bedste fodbold, siden han kom tilbage fra Australien, og han er gået forrest i de kampe, hvor vi for alvor har været presset. Det er ikke til at se, at han er alderspræsident på holdet, for han spurter op og ned langs sidelinjen som i ungdommens år, og han krydrer det med sin enorme rutine, han har opbygget gennem mange år i ligaen. Han har været en nøglespiller for os, og derfor er jeg meget glad for, at han også er klar til at hjælpe til med efterårets udfordringer, hvor vi ved siden af en spændende Superliga-sæson kan se frem til at prøve kræfter med Europa.
Læs også:Efter SønderjyskE-exit: Tysk keeper meldes klar for ny klub
– Ud over kvaliteterne på banen er han også en vigtig mand i omklædningsrummet. Han er anfører og kulturbærer i klubben, og han er en af dem, som de unge og yngre spillere kan læne sig op ad. Han har prøvet det hele før, og han har nogle uovertrufne lederegenskaber og menneskelige værdier, som vi sætter stor pris på i SønderjyskE, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.
Johan Absalonsen, der er 34 år, har spillet syv af de seneste otte sæsoner i SønderjyskE – i 2017/18 var han forbi australske Adelaide United. I alt er det blevet til 173 kampe i Superligaen for sønderjyderne.
Læs også:Superliga-hollændere hylder FCN-stjerne: Han er en boldkunstner
Læs også:Vejle Boldklub-ejer: Jeg vil vinde titler og i Champions League
Læs også:Medie: SønderjyskE forlænger med Johan Absalonsen
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
