Medie: SønderjyskE forlænger med Johan Absalonsen

SønderjyskE forlænger med deres mest erfarne Superliga-spiller.



SønderjyskE meddelte tirsdag aften, at trioen Sebastian Mielitz, Joao Pereira og Nicholas Marfelt forlader klubben denne sommer ved kontraktudløb. Til gengæld forlænger sønderjyderne med en af sine mest erfarne spillere, erfarer Der Nordschleswiger.

Ifølge avisen tager Johan Absalonsen således en tørn mere i Superliga-klubben fra Haderslev og forlænger sin aftale indtil årsskiftet.

Da sportschef Hans Jørgen Haysen talte med tipsbladet.dk tirsdag aften, åbnede han for en forlængelse af den 34-årige kantspiller.

– Johan og jeg har altid åbne og ærlige snakke, og det har vi stadigvæk. Jeg håber og tror på, at Johan vil give en tørn mere for SønderjyskE. Men han har også andre ting at tænke på, han skal finde ud af, om det er det rigtige med en tørn mere. Jeg ved, han vil give alt for klubben, men han skal være afklaret med, at kroppen kan holde til det. Det må vi se. Det bliver afgjort inden for nogle få dage, tror jeg. Vi krydser fingre for, at det er positivt udfald, sagde Hans Jørgen Haysen.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

I og med at en forlængelse efter sigende er i hus med Johan Absalonsen, mangler SønderjyskE kun afklaring med én spiller med kontraktudløb, og det er Eggert Jonsson. Lejesvenden Emil Frederiksens fremtid er heller ikke afklaret.

Johan Absalonsen har i alt spillet 192 kampe for SønderjyskE, som han har spillet syv ud af otte sæsoner for siden 2012 – kun afbrudt af et ophold i australske Adelaide United i 2017/18. Tidligere har han også spillet for Brøndby IF, OB, FC København og AC Horsens.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Manden med leen prikker Hobro på skulderen
Læs også:Superliga-trænere kan få karantæne: Forventer det sker snart




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby

En voldsom ulighed

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer