Årets julekalender fra tipsbladet.dk er en tur ned ad mindernes allé. I år er det således 25 år siden, at den første Superliga-sæson blev spillet, og derfor dykker tipsbladet.dk ned i historiebøgerne. Bag hver låge i julekalenderen gemmer der sig en historie fra hvert år i Superligaens levetid – fortalt med tekst, lyd eller billeder.
15. december: 2005 – En stripper på Fyn
Det var ikke sjovt at være OB-spiller i Superligaen forårssæson 2005.
De første fem kampe havde kastet to nederlag og tre uafgjorte kampe af sig, og i medierne var der stort fokus på en påstået dårlig stemning i truppen og et skidt forhold mellem spillerne og trænerduoen Troels Bech og Klavs Rasmussen.
Muligheden for at kæmpe med i toppen var ved at glide OB af hænde, og derfor skulle der ske noget drastisk. Det mente i hvert fald en gruppe OB-fans, der dengang var samlet i fraktionerne ‘Odense Casuals’ og ‘White Army’.
Derfor blev OB-træningen Store Bededag den 22. april 2005 ikke som så mange andre. Én ting var de mange bannere, der hang omkring banen med udsagn som ‘fight for os’, ‘gør os stolte’ og ‘sex er sjovere efter sejr’. Noget andet var det, der foregik inde på grønsværen.
OB-træningen var således ikke mange minutter gammel, da en letpåklædt kvinde hoppede ind på træningsbanen og begyndte et stripshow for øjnene af de forbløffede OB-spillere og de 20-30 OB-fans, der var mødt op til den planlagte seance. Med pisk i hånden, cowboyhat på hovedet og ikke ret meget tøj på vred hun sig op og ned ad flere OB-spillere, inden spillertruppen efter nogle minutter fortrak til et andet hjørne af træningsbanen.
ARTIKLEN FORTSÆTTER UNDER BILLEDET
Folk som Anders Lindegaard (tv.), Jan Tore Ophaug (med ryggen til) og Martin Borre følger optrinnet på træningsbanen. (Foto: Rikke Milling/Getty Images)
Den daværende OB-spiller Martin Borre husker stadig optrinnet 11 år senere.
– Vi var i gang med opvarmningen og strækkede ud i det ene hjørne af træningsbanen, da der pludselig blev tændt en getthoblaster bag en af bandereklamerne. Ud af det blå hoppede den her kvinde ind på banen og begyndte at stå og danse. Vi var alle sammen lidt forvirrede og tænkte: ‘Hvad fanden er det, der foregår!?’ Hvordan skal vi reagere på det? Skal vi løbe væk eller fortsætte med vores øvelser?’
– Omvendt måtte vi også anerkende, at der kom nogle fans og gjorde noget for at skabe en stemning. Hun gik i gang med at danse op ad nogle af spillerne, og vi andre stod og kiggede og klappede lidt. Vi spillede lidt med, mens hun gjorde det, hun nu skulle gøre. Derefter gik vi videre med træningen, og tilskuerne syntes, at det var fint. De ville gerne skabe godt humør i truppen, fordi der havde været historier i pressen om dårlig stemning i truppen, fortæller Martin Borre i dag til tipsbladet.dk.
Stripshowet i Ådalen vakte stor opsigt i fodbold-Danmark, og både dansk og international presse omtalte seancen. Både Fyens Stiftstidende og Ekstra Bladet var til stede i Ådalen, da stripperen entrerede træningsbanen, og sidstenævnte avis havde naturligvis et interview med den 22-årige Jeanette i avisen dagen efter.
– OB’s fans påstår, at spillerne mangler lidt opmuntring. Det forsøger jeg så at gi’ dem, blev hun citeret for i Ekstra Bladet.
Overfor samme avis gav daværende cheftræner Troels Bech også sin mening til kende:
– Jeg overvejede at stoppe det med det samme, men vurderede, at det var en kamp mod elementernes rasen, og at det var bedre, hun var der – lidt. Enkelte blev utrygge, og jeg synes, vi reagerede på den eneste rigtige måde ved at løbe over i den anden ende af banen og fortsætte opvarmningen. Det var et rigtig godt indslag med en passende blanding af humor og konstruktiv interesse. Vi står jo også hver søndag og stripper – godt nok med tøj på -men det kræver selvværd at optræde foran 10-15.000 tilskuere. Med risikoen for af og til at blive klædt af…
OB’s polske målmand var dog ikke så begejstret. I Fyens Stiftstidende kaldte han episoden ‘pinlig’ og kritiserede OB-ledelsen for ikke at stoppe det i tide.
– Hvad tror du ikke, at spillernes børn og koner tænker, når de slår avisen op. Der burde have været en fra klubben, som havde fjernet stripperen. Det ville ikke forekomme i resten af verden, kun i Danmark, rasede Onyszko i lokalavisen.
Martin Borre husker i dag episoden med et smil på læben, og han mindes også, at besøget fra stripperen i 2005 blev opfattet positivt i størstedelen af OB-truppen.
– For de fleste var det et skuldertræk værd, mens andre reagerede mere skarpt. Arek Onyszko råbte og skreg og var utilfreds med, at trænerne ikke havde stoppet det, men det var jo en svær situation for alle. På den ene side ville vi jo ikke have afbrudt vores træning, men på den anden side ville vi også gerne imødekomme fansene og anerkende den utilfredshed, der var fra fansene. Det var en fin måde at vise det på. Hvor de tidligere havde virket truende, var det her et konstruktivt forsøg på at skabe bedre stemning De fleste syntes nok, at det var en fin måde at gøre det på, siger Borre, der også husker, at Arek Onyszko faldt til ro igen.
– Det var hverken første eller sidste gang, at Arek tændte fuldstændig af til en træning. Han fik lov til at råbe lidt på sit polsk-danske, men det havde vi lært at leve med. Det kom vi fint videre med, siger han med et smil.
ARTIKLEN FORTSÆTTER UNDER BILLEDET
Foto: Rikke Milling/Polfoto
Martin Borre husker også, at episoden gjorde noget godt for forholdet mellem spillertrup og fans.
– OB’s fans er ekstremt kritiske, men lige præcis i den periode havde de ret til det. Andre gange kan de være meget hårde, når det står 0-0 på hjemmebane mod Viborg i en periode, hvor det ellers går godt. I foråret 2005 var det en berettiget kritik, og der var et anspændt forhold mellem os spillere og fansene, der med rette var utilfredse med det, vi præsterede. Efter en af udekampene var vi kommet tilbage til træningsanlægget, hvor der havde stået nogle fans og vist en truende adfærd over for os. De stod lige uden for bussen, og der blev skubbet lidt. Det er der jo ingen, der har lyst til. Derfor var der bred enighed om, at det (stripperbesøget, red.) var et anderledes, konstruktivt og super initiativ.
Selvom stripperens besøg i Ådalen blev set som en positiv gimmick gjorde det ikke noget godt for resultaterne i OB. Den kommende kamp mod Viborg endte 0-0, og fynboerne fik først en sejr i 27. spillerunde.
– Jeg tror ikke, at det hjalp noget i forhold til den anspændte stemning i truppen og den dårlige periode, vi var inde i. Det gav noget samhørighed, fordi vi kunne mærke fansenes opbakning, men det løste ikke noget på banen. Det var et meget langt forår, og vores første sejr var mod Randers på hjemmebane i 27. runde, hvor vi ikke spillede særligt godt. Det var en ekstremt lang serie uden sejre, og det endte som en sæson, hvor vi bare ventede på, at det skulle blive sommer, så vi kunne vaske tavlen ren. Det var en meget lang forårssæson. Det havde ikke nogen umiddelbar effekt, men det er et godt eksempel på, at man som fangruppe kan vise sin utilfredshed og opbakning på en fin måde, siger Martin Borre.
OB sluttede 2004/05-sæsonen som nummer seks i Superligaen, hvorefter trænerduoen Troels Bech og Klavs Rasmussen blev fyret. Stripperen Jeanette så man aldrig igen i Ådalen.
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
