AaB har givet 17-årige Lucas Andersen lov til at rejse til Amsterdam for at gennemgå lægetjek i Ajax, selv om handlen med hollænderne endnu ikke er afsluttet. Transfervinduet i Holland lukker i dag, og de har derfor dårlig tid til at nå lægetjekket, efter handlen er afsluttet, og derfor bliver der i dette tilfælde gjort en undtagelse fra sædvanen.
– Vi er i tæt dialog med Ajax om en transfer for Lucas, men vi er ikke færdige med den, og derfor har vi heller ikke sendt en pressemeddelelse ud. Deres transfervindue lukker i aften, så vi må spille på hele klaveret, og derfor har vi givet ham lov til at tage afsted. Normalt gennemgår en spiller jo først lægetjek, når en handel er afsluttet, men det kan vi så ikke vente på i det her tilfælde, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.
Alt i sol, måne og stjerner peger altså på et Lucas Andersen-skifte til Ajax, selv om Lynge Jakobsen i weekenden meget kategorisk kunne sige, at han regnede med at have alle spillere til rådighed i efteråret. Det er der en forklaring på.
– Uden at gå i detaljer med det, kan jeg sige, at den klub vi forhandlede med på det tidspunkt, ville have ham fra januar, og derfor var jeg lidt mere afklaret, end jeg normalt er, når et transfervindue er åbent. Siden kom Ajax på banen, og de er jo de fleste unge menneskers drøm, så det blev en helt anden sag, siger Jakobsen, der ikke har kommentarer til prisen på 1,5 millioner euro, som de hollandske medier beretter om.
Til gengæld vil han gerne fastslå, at han ikke regner med, at der kommer en afløser for Lucas Andersen eller andre spillere ind.
– Det forventer jeg ikke.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Panama – England
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER