Lucas Andersen og AaB måtte nøjes med et point i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, og det er grund til frustrationer hos nordjyderne.
AaB havde en nemlig en hel del chancer for at sikre sig sejren i kampen, men de kunne ikke score et andet mål, som ellers ville have sikret sejren. Efter kampen var der ogå en lidt trykket stemning i omklædningsrummet ifølge anføreren.
Læs også:OB-målscorer: Vi er sindssygt skuffede
– Den er en lille smule nedtrykt. Jeg tror, at alle føler, at vi skulle have haft de tre point, og Nordsjællands træner kom også forbi, at de er utrolig tilfredse med et point. Vi har det spilovertag og antal chancer, der skal til for at vinde i dag.
– Det er klart, at lige efter kampen er man utrolig skuffet, og jeg synes, at vi skulle have haft meget mere. Vi har jo tre-fire kæmpe muligheder, og den eneste gang, de er i vores felt, scorer de. Det er selvfølgelig utroligt frustrerende, siger Lucas Andersen til Eurosport 2.
Læs også:Bedst og værst: Diomande sikrede FCN-point trods AaB-dominans
At AaB trods deres mange chancer kun fik sendt bolden i kassen en enkelt gang, er ifølge Lucas Andersen et udtryk for manglende kvalitet.
– Det var det i hvert fald i dag. Jeg synes, vi kommer frem til store chancer, som vi bør score på. Det er også en kvalitet at komme frem til chancer, men når Nordsjælland får udnyttet deres ene chance, vil man utrolig gerne have udnyttet et par stykker af dem, vi har. Det er selvfølgelig ærgerligt. Men jeg synes, at vi leverer en god præstation, siger Lucas Andersen.
Nordjyderne er nummer fem i Superligaen efter søndagens kamp. De har to point ned til FC Nordsjælland, der er nummer syv.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Brøndby IF
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
