AaB-anfører: Tilskuerbøvl kunne være løst under opvarmningen

AaB’s fans stod allerede tæt under opvarmningen til pokalfinalen, der blev afbrudt, påpeger Lucas Andersen.



Det undrer AaB’s anfører, Lucas Andersen, at der først under kampen blev gjort en indsats for at få en tætstående gruppe af AaB-fans til at sprede sig i onsdagens pokalfinale, der måtte afbrydes på grund af fansene.

Allerede under opvarmningen stod fangrupperingen tættere, end coronarestriktionerne tillader, og der burde man have grebet ind. Det siger AaB-anføreren efter 0-2-nederlaget til Sønderjyske.

– Jeg var ikke bange for, at kampen helt måtte afbrydes. Men der kunne måske godt være kommet styr på det under opvarmningen, hvor det så ud på præcis samme måde.

– Men nu skulle det være under kampen, hvor man gik hårdere til værks, siger Lucas Andersen.

Kort efter afbrydelsen på cirka et kvarter hobede flere problemer sig op for AaB. Lucas Andersen gik i græsset, og inden han kunne modtage behandling, havde Sønderjyske gjort det til 1-0 i kampen, der endte 2-0.

Den sekvens ærgrer og irriterer Lucas Andersen, der som følge af skaden måtte lade sig udskifte i tillægstiden af første halvleg med tårer i øjnene.

– Jeg fik højst sandsynligt en fibersprængning – jeg fik et riv i baglåret.

– Jeg er mest ærgerlig over, at jeg blev skadet i en finale og ikke havde mulighed for at hjælpe de andre inde på banen, siger Lucas Andersen.

Dermed hviler en finaleforbandelse stadig over AaB-kaptajnen. Da han som U15-spiller havde mulighed for at løfte en pokal ved ungdomsturneringen KB Cup, brækkede han håndleddet og lå på hospitalet, imens holdkammeraterne triumferede.

– Jeg ved sgu ikke, hvad der er med mig og de finaler, siger han.

AaB kunne ellers godt have brugt lidt af den fodboldmagi, som Lucas Andersen jævnligt viser på fodboldbanen.

Sønderjyske holdt AaB i et jerngreb i store dele af kampen, og når AaB havde tilløb til muligheder, svigtede koncentrationen, siger Lucas Andersen.

– Jeg synes, at første halvleg var lige. Vi havde nogle muligheder, hvor vi ikke traf de rigtige valg, og så samlede de rigtig mange andenbolde op og vandt duelspillet.

– Vi lykkedes ikke som hold med at få dem sat under pres, så i stedet kom de op og fik nogle muligheder. Vi havde snakket om, at Sønderjyske er gode til dødbolde, og så lukkede vi alligevel et mål ind på det, siger AaB-anføreren med henvisning til 2-0-målet, der blev scoret efter en frisparkskombination.

AaB-træner Jacob Friis er enig i, at AaB var det næstbedste hold på banen i Esbjerg.

– Vi må erkende, at vi tabte fortjent. Sønderjyske var mere effektive, og vi må erkende, at vi ikke præsterede særlig godt, og det gælder hele holdet, siger Jacob Friis.

Den tidligere AaB-angriber Anders K. Jacobsen blev dobbelt målscorer for Sønderjyske.

/ritzau/

Læs også:AaB-anfører: Kunne have tabt til Brøndby





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

FC København – Vejle Boldklub

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Det var vanvittigt brutalt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bayern München laver vildt comeback

Et regulært mareridt for Steve Cooper!