Robert Kakeeto har tidligere været helt ude kulden i AaB, men man skal som bekendt aldrig give op, og midtbanemanden valgte at tage kampen op i den nordjyske Superliga-klub.
Den kamp har han vundet.
AaB oplyser torsdag formiddag, at man har forlænget kontrakten med 25-årige Robert Kakeeto, således parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2023. Midtbanespillerens tidligere aftale stod til at udløbe ved årets udgang, men nu har Kakeeto altså styr på fremtiden.
– Robert har i 2020 taget et stort spring i sin udvikling, og ikke mindst i sidste sæsons Mesterskabsspil gjorde han det fortræffeligt for os. Med sin dynamik og sin altid professionelle tilgang har Robert fastslået, at han i fodboldmæssig sammenhæng er en mand, vi kan stole på på den centrale midtbane, hvor han især i dette kalenderår har fået lagt yderligere lag på sit spil, siger sportschef Inge André Olsen og fortsætter:
Læs også:Lucas Andersen melder sig klar igen
– Tilmed er Robert en meget elskelig person med masser af godt humør, så på den led er han også en gevinst for vores trup, vores omklædningsrum og vores klub, og derfor er vi selvfølgelig glade for at have fået en ny aftale på plads.
Robert Kakeeto, der har rødder i Uganda, er et produkt AaB’s egen talentskole, og han er glad for at fortsætte karrieren i de velkendte rammer.
– Det er fedt. Jeg er glad for at være her, og det er rigtig godt, at jeg skal blive i AaB. Jeg kan lide klubben. Der er gode mennesker, og jeg elsker at spille fodbold, så jeg vil gerne blive her i Aalborg, siger Kakeeto og fortsætter:
– Det var dejligt i sidste sæson at få vist, hvad jeg kan på banen. Spillestilen passer mig godt, men der er gode spillere i klubben, så vi kæmper om pladsen. Det giver noget ekstra til os spillere, at der er konkurrence, for det gør, at vi bliver bedre. Vi kan ikke nøjes med at præstere på samme niveau, for med den konkurrence der er, er vi nødt til at blive bedre. Så det er spændende, når der er konkurrence om pladsen
Læs også:Lucas Andersen og Viktor Fischer hyrer nye agenter
– Jeg prøver hele tiden at tale dansk med holdkammeraterne. Ikke kun på træningsanlægget, men også når vi er sammen i fritiden. Så jeg øver mig hele tiden på dansk, så det forhåbentlig kan blive endnu bedre i fremtiden. AaB er som en familie for mig. Klubben betyder meget. Aalborg er den eneste by, jeg kender, så hele byen er som min familie. Jeg vil huske byen hele mit liv.
– På holdet har vi mange gode offensive spillere, så jeg skal først og fremmest fokusere på min defensive rolle på midtbanen. Jeg giver bare alt, hvad jeg kan på den del, og så sker det andet. Angriberne scorer mål, og forsvaret står godt.
Robert Kakeeto står noteret for 35 kampe for AaB’s bedste mandskab. Han har tidligere været udlejet til Jammerbugt FC og IFK Helsinki.
Læs også:Alliancen mod Spilafhængighed har anmeldt AaB til politiet
Læs også:Sønderjyske-sportschef: Tilskuermangel skyldes corona-frygt
Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Sepp Piontek er død
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild udtalelse om Nathan Trott
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medie peger på FC København
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
