Robert Kakeeto har tidligere været helt ude kulden i AaB, men man skal som bekendt aldrig give op, og midtbanemanden valgte at tage kampen op i den nordjyske Superliga-klub.
Den kamp har han vundet.
AaB oplyser torsdag formiddag, at man har forlænget kontrakten med 25-årige Robert Kakeeto, således parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2023. Midtbanespillerens tidligere aftale stod til at udløbe ved årets udgang, men nu har Kakeeto altså styr på fremtiden.
– Robert har i 2020 taget et stort spring i sin udvikling, og ikke mindst i sidste sæsons Mesterskabsspil gjorde han det fortræffeligt for os. Med sin dynamik og sin altid professionelle tilgang har Robert fastslået, at han i fodboldmæssig sammenhæng er en mand, vi kan stole på på den centrale midtbane, hvor han især i dette kalenderår har fået lagt yderligere lag på sit spil, siger sportschef Inge André Olsen og fortsætter:
Læs også:Lucas Andersen melder sig klar igen
– Tilmed er Robert en meget elskelig person med masser af godt humør, så på den led er han også en gevinst for vores trup, vores omklædningsrum og vores klub, og derfor er vi selvfølgelig glade for at have fået en ny aftale på plads.
Robert Kakeeto, der har rødder i Uganda, er et produkt AaB’s egen talentskole, og han er glad for at fortsætte karrieren i de velkendte rammer.
– Det er fedt. Jeg er glad for at være her, og det er rigtig godt, at jeg skal blive i AaB. Jeg kan lide klubben. Der er gode mennesker, og jeg elsker at spille fodbold, så jeg vil gerne blive her i Aalborg, siger Kakeeto og fortsætter:
– Det var dejligt i sidste sæson at få vist, hvad jeg kan på banen. Spillestilen passer mig godt, men der er gode spillere i klubben, så vi kæmper om pladsen. Det giver noget ekstra til os spillere, at der er konkurrence, for det gør, at vi bliver bedre. Vi kan ikke nøjes med at præstere på samme niveau, for med den konkurrence der er, er vi nødt til at blive bedre. Så det er spændende, når der er konkurrence om pladsen
Læs også:Lucas Andersen og Viktor Fischer hyrer nye agenter
– Jeg prøver hele tiden at tale dansk med holdkammeraterne. Ikke kun på træningsanlægget, men også når vi er sammen i fritiden. Så jeg øver mig hele tiden på dansk, så det forhåbentlig kan blive endnu bedre i fremtiden. AaB er som en familie for mig. Klubben betyder meget. Aalborg er den eneste by, jeg kender, så hele byen er som min familie. Jeg vil huske byen hele mit liv.
– På holdet har vi mange gode offensive spillere, så jeg skal først og fremmest fokusere på min defensive rolle på midtbanen. Jeg giver bare alt, hvad jeg kan på den del, og så sker det andet. Angriberne scorer mål, og forsvaret står godt.
Robert Kakeeto står noteret for 35 kampe for AaB’s bedste mandskab. Han har tidligere været udlejet til Jammerbugt FC og IFK Helsinki.
Læs også:Alliancen mod Spilafhængighed har anmeldt AaB til politiet
Læs også:Sønderjyske-sportschef: Tilskuermangel skyldes corona-frygt
Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
HELT VILDT
