Få timer tilbage: AaB-boss giver transferstatus

AaB arbejder på flere ting forud for transfervinduets lukning, fortæller sportsdirektøren.



I Aalborg har James Gow – ligesom resten af Superligaens sportschefer – ikke fået meget søvn i de seneste dage. I stedet har AaB-bossen brugt utallige timer på at forsøge at forstærke nordjyderne, før transfervinduet i Danmark lukker mandag aften.

Der er konstant gang i telefonen

James Gow
sportsdirektør i AaB

Og da Tipsbladet fanger James Gow mandag formiddag, forventer han også en aktiv dag i AaB.

– Der kommer til at ske noget, tror jeg. Det er svært at sige præcis, hvor meget det vil ske, fordi selvfølgelig er der forskellige ting i gang, men det bliver ikke noget crazy, fortæller James Gow og tilføjer:

– Det er en af de dage, hvor du ikke ved, hvad der vil ske. Man skal bare være forberedt på alt. Det er vigtigt for mig og holdet, at vi træffer rationelle og logiske beslutninger. Vi skal ikke gøre noget panisk. Hvis vi gør noget i dag, er det på grund af måneders arbejder – ikke kun 10 minutters arbejde. Spillerne, vi snakker med, er spillere, vi har kendt længe. Og hvis de kan komme ind og forbedre holdet, er vi åbne for at finde ud af noget.

Særligt én plads vil AaB gerne forstærke, har de ikke lagt skjul på: Den defensive midtbane, hvor Malthe Højholt tidligere på sommeren blev solgt til Pisa.

– Der er konstant gang i telefonen. Der er et område, vi vil forstærke, og det er som bekendt midtbanen. Jeg har også været åben for muligheder i løbet vinduet, og i dag er ingen undtagelse. Hvis der er noget meget interessant, som gør os bedre, er jeg åben for det, men jeg vil ikke sige, at der ellers er en bestemt position, vi desperat skal forstærke. Jeg er også komfortabel med holdet, hvor vi har god dybde på mange pladser, siger James Gow.

Regner I med, at det skal ske i dag, eller kan det være på en fri transfer senere?

– Jeg ved det ikke, hvis jeg skal være ærlig. Vi arbejder på lidt forskelligt og har gjort det i nogle dage. Hvis det ikke bliver i dag, kan det være i morgen eller i overmorgen. Det kan godt være en fri transfer.

Artiklen fortsætter efter vinduet…

Malthe Højholt er manden, der skal erstattes på midtbanen. Foto: Alamy

‘Et positivt vindue’
Selvom der stadig kan ske en hel del på transfermarkedet i dag, mandag, har James Gow været tilfreds med sommeren i AaB. 

– Det er ingen hemmelighed, at vi ikke bruger mange penge i øjeblikket, og derfor skal vi vende og dreje alle mønterne og finde talenter, som vi kan forbedre, og spillere, som kan spille nu. Vi skal også være komfortable med at bruge vores egne akademitalenter.

– Så jeg synes, at overordnet set er det positivt. Vi har hentet nogle gode spillere og nogle gode folk, som vil spille for AaB og spille i vores stil og gøre alt for trøjen, og det er vigtigt at have den type ombord. Alt i alt har det været et positivt vindue, siger James Gow.

På det punkt kan AaB glæde sig over, at man for eksempel har holdt på unge og spændende spillere som Mathias Jørgensen, Kasper Jørgensen, Sebastian Otoa, Melker Widell og Oliver Ross. Sidstnævnte har endda forlænget denne sommer.

– Det er gode drenge, og det er fantastiske fodboldspillere og personligheder, og de passer så godt ind i vores spillestil. I går (mod Randers FC, red.) så vi for eksempel en fantastisk præstation fra Sebastian Otoa, fortæller AaB-bossen og tilføjer:

– At beholde kernegruppen er ikke nemt at gøre, men vi har beholdt vores bedste talenter, og det er vi glade for. Og jeg er også virkelig glad for, at vi har rykket Nóel Atli Arnórsson og Kasper Davidsen op, som folk nok ikke havde hørt så meget før sæsonen, men nu præsterer godt.

AaB har som oprykkere hentet seks point i syv kampe og er aktuelt nummer ni i Superligaen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Jakob Kehlet slagtes i udlandet


Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Overvejede at sige op

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

FC København-transfer går hele verden rundt

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Krævet fyret efter nedslagtning

Brøndby kan blive ramt af forbud

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

AGF – FC Nordsjælland

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Afløser skadede landsholdsstjerner

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Brøndby-profil træner ikke med

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Bekymrende nyt fra Vejle

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Det var exceptionelt’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Godt nyt

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Rasende på Mohamed Salah

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Dansker skifter cykelhold

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Taylor Swift til Brøndby?

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

17-årige Karl slår rekord

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League