AaB-chef vil ikke tale Lucas A: Denne spiller er vores sikre Oddset-kupon

Mange taler om Lucas Andersen, men det er en helt anden spiller, AaB’s sportschef Inge André Olsen kigger på, når han forestiller sig et stort salg.



AaB har leveret mange fine spillersalg den seneste håndfuld år, og det skal klubben blive ved med.

For at sikre, at kassen stemmer, er klubben nødt til at lave salg i Mikkel Kaufmann, Oliver Abildgaard og Patrick Olsen-klassen, og det skulle der være mulighed i den nuværende trup, der rummer masser af talent.

Sportschef Inge André Olsen har især øje på én spiller – den 19-årige midtstopper Mathias Ross Jensen.

– Hvis vi ser på holdet nu, så er den sikre Oddset-kupon Mathias Ross. Han er 19 år og spiller som en voksen stopper i europæisk fodbold. Han har størrelse, han begynder at blive god og komfortabel på bolden, han er fantastisk i duelspillet, og han laver næsten ikke fejl. Find en 19-årig i Europa, der spiller sådan. Du finder nogen, men det er de ypperste, de største talenter, siger sportschefen til Tipsbladet.

Læs også:Avis: AaB forsøgte at hente Mike Jensen

De fleste ville nok pege på nordjydernes 26-årige anfører Lucas Andersen, men han skal først og fremmest koncentrere sig om at komme godt tilbage fra sin lange skadespause.

– For mig er det sådan med Lucas, at Lucas må spille fodbold. Vi må slutte med at snakke om Lucas. Når Lucas spiller fodbold, er han en fantastisk fodboldspiller, men hvis han ikke spiller fodbold, så er han jo ikke nogen fantastisk fodboldspiller. Så han må ud at spille, han må ud at træne, og så må han levere præstationer på top-topniveau. Det ved vi, at han kan, siger Inge André Olsen og fortsætter:

– Vi ved, at han kan være en af de bedste spillere i Superligaen, og det kan give ham muligheden for at spille på det danske landshold, og så skal Lucas videre. Men der er et job, der skal gøres først. Han skal ikke bare spille tre kampe, han skal spille 10, 15, 20, 25 kampe på højt højt niveau. Det er der, vi er nu. Lucas skal bare være Lucas, han skal ikke være noget andet. Han skal være en fodboldspiller, der er glad for at spille fodbold og hele tiden skubber sig selv for at blive bedre.

– Jeg synes, at vi snakker for meget om Lucas. Vi spiller seks kampe i medaljeslutspillet uden ham, og vi vinder fire og spiller en uafgjort uden ham. Vi spiller god offensiv fodbold og skaber masser af chancer mod Lyngby og Horsens uden Lucas. Så Lucas skal bevise noget for mig.

Læs også:AaB er ikke færdige med at handle: Arbejder på spillere begge veje

Du kan læse et stort interview med Inge André Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I Tipsbladet kan du også læse et interivew med Lucas Andersen, du får et stort fokus på Gareth Bales skifte tilbage til Tottenham, en stille fodboldsnak med Michael Noer. Og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Mike Jensen om hård start på Cypern: Det har været udfordrende
Læs også:Medie: FC Midtjylland jagter ny angriber – Schwartz på vej væk
Læs også:Talentfuld AaB-stopper om transferrygter: Det påvirker mig ikke




Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF – FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nu er han tilbage for Brøndby

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Det er en katastrofe for Brøndby

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Chelsea – Manchester City

Liverpool – Fulham

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker