AaB har leveret mange fine spillersalg den seneste håndfuld år, og det skal klubben blive ved med.
For at sikre, at kassen stemmer, er klubben nødt til at lave salg i Mikkel Kaufmann, Oliver Abildgaard og Patrick Olsen-klassen, og det skulle der være mulighed i den nuværende trup, der rummer masser af talent.
Sportschef Inge André Olsen har især øje på én spiller – den 19-årige midtstopper Mathias Ross Jensen.
– Hvis vi ser på holdet nu, så er den sikre Oddset-kupon Mathias Ross. Han er 19 år og spiller som en voksen stopper i europæisk fodbold. Han har størrelse, han begynder at blive god og komfortabel på bolden, han er fantastisk i duelspillet, og han laver næsten ikke fejl. Find en 19-årig i Europa, der spiller sådan. Du finder nogen, men det er de ypperste, de største talenter, siger sportschefen til Tipsbladet.
Læs også:Avis: AaB forsøgte at hente Mike Jensen
De fleste ville nok pege på nordjydernes 26-årige anfører Lucas Andersen, men han skal først og fremmest koncentrere sig om at komme godt tilbage fra sin lange skadespause.
– For mig er det sådan med Lucas, at Lucas må spille fodbold. Vi må slutte med at snakke om Lucas. Når Lucas spiller fodbold, er han en fantastisk fodboldspiller, men hvis han ikke spiller fodbold, så er han jo ikke nogen fantastisk fodboldspiller. Så han må ud at spille, han må ud at træne, og så må han levere præstationer på top-topniveau. Det ved vi, at han kan, siger Inge André Olsen og fortsætter:
– Vi ved, at han kan være en af de bedste spillere i Superligaen, og det kan give ham muligheden for at spille på det danske landshold, og så skal Lucas videre. Men der er et job, der skal gøres først. Han skal ikke bare spille tre kampe, han skal spille 10, 15, 20, 25 kampe på højt højt niveau. Det er der, vi er nu. Lucas skal bare være Lucas, han skal ikke være noget andet. Han skal være en fodboldspiller, der er glad for at spille fodbold og hele tiden skubber sig selv for at blive bedre.
– Jeg synes, at vi snakker for meget om Lucas. Vi spiller seks kampe i medaljeslutspillet uden ham, og vi vinder fire og spiller en uafgjort uden ham. Vi spiller god offensiv fodbold og skaber masser af chancer mod Lyngby og Horsens uden Lucas. Så Lucas skal bevise noget for mig.
Læs også:AaB er ikke færdige med at handle: Arbejder på spillere begge veje
Du kan læse et stort interview med Inge André Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I Tipsbladet kan du også læse et interivew med Lucas Andersen, du får et stort fokus på Gareth Bales skifte tilbage til Tottenham, en stille fodboldsnak med Michael Noer. Og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Mike Jensen om hård start på Cypern: Det har været udfordrende
Læs også:Medie: FC Midtjylland jagter ny angriber – Schwartz på vej væk
Læs også:Talentfuld AaB-stopper om transferrygter: Det påvirker mig ikke
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Afvist – Brøndby undrer sig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
