AaB har leveret mange fine spillersalg den seneste håndfuld år, og det skal klubben blive ved med.
For at sikre, at kassen stemmer, er klubben nødt til at lave salg i Mikkel Kaufmann, Oliver Abildgaard og Patrick Olsen-klassen, og det skulle der være mulighed i den nuværende trup, der rummer masser af talent.
Sportschef Inge André Olsen har især øje på én spiller – den 19-årige midtstopper Mathias Ross Jensen.
– Hvis vi ser på holdet nu, så er den sikre Oddset-kupon Mathias Ross. Han er 19 år og spiller som en voksen stopper i europæisk fodbold. Han har størrelse, han begynder at blive god og komfortabel på bolden, han er fantastisk i duelspillet, og han laver næsten ikke fejl. Find en 19-årig i Europa, der spiller sådan. Du finder nogen, men det er de ypperste, de største talenter, siger sportschefen til Tipsbladet.
Læs også:Avis: AaB forsøgte at hente Mike Jensen
De fleste ville nok pege på nordjydernes 26-årige anfører Lucas Andersen, men han skal først og fremmest koncentrere sig om at komme godt tilbage fra sin lange skadespause.
– For mig er det sådan med Lucas, at Lucas må spille fodbold. Vi må slutte med at snakke om Lucas. Når Lucas spiller fodbold, er han en fantastisk fodboldspiller, men hvis han ikke spiller fodbold, så er han jo ikke nogen fantastisk fodboldspiller. Så han må ud at spille, han må ud at træne, og så må han levere præstationer på top-topniveau. Det ved vi, at han kan, siger Inge André Olsen og fortsætter:
– Vi ved, at han kan være en af de bedste spillere i Superligaen, og det kan give ham muligheden for at spille på det danske landshold, og så skal Lucas videre. Men der er et job, der skal gøres først. Han skal ikke bare spille tre kampe, han skal spille 10, 15, 20, 25 kampe på højt højt niveau. Det er der, vi er nu. Lucas skal bare være Lucas, han skal ikke være noget andet. Han skal være en fodboldspiller, der er glad for at spille fodbold og hele tiden skubber sig selv for at blive bedre.
– Jeg synes, at vi snakker for meget om Lucas. Vi spiller seks kampe i medaljeslutspillet uden ham, og vi vinder fire og spiller en uafgjort uden ham. Vi spiller god offensiv fodbold og skaber masser af chancer mod Lyngby og Horsens uden Lucas. Så Lucas skal bevise noget for mig.
Læs også:AaB er ikke færdige med at handle: Arbejder på spillere begge veje
Du kan læse et stort interview med Inge André Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I Tipsbladet kan du også læse et interivew med Lucas Andersen, du får et stort fokus på Gareth Bales skifte tilbage til Tottenham, en stille fodboldsnak med Michael Noer. Og meget, meget mere. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Mike Jensen om hård start på Cypern: Det har været udfordrende
Læs også:Medie: FC Midtjylland jagter ny angriber – Schwartz på vej væk
Læs også:Talentfuld AaB-stopper om transferrygter: Det påvirker mig ikke
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
Nu drømmer de stort i AGF
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
OPTAKT
