AaB-direktør roser nyindkøb: Var i FCM’s sigtekorn i tre transfervinduer

Thomas Bælum glæder sig over, at AaB kunne tiltrække Oscar Hiljemark. Det fortæller ham, at det ikke kun handler om at have mange penge, men også om at bruge dem rigtigt.



Oscar Hiljemark blev AaB-spiller på transfervinduets sidste dag, men han kunne også have endt i en anden dansk klub tidligere. AaB-direktør Thomas Bælum siger til Nordjyske, at FC Midtjylland var ude efter Hiljemark i tre transfervinduer.

Det er ikke nogen hemmelighed, at FC Midtjylland har jagtet Hiljemark. Både i januar og sommeren 2019 skrev danske medier, at klubben viste interesse for den svenske midtbanespiller.

Ifølge Bælum viser Hiljemark-skiftet, at det ikke kun handler om at have mange penge. Det er lige så vigtigt, hvordan man bruger dem. Det hæfter han sig ved med tanke på, at AaB hen over sommeren holdt drøftelser med en udenlandsk investor, som ville købe sig ind i klubben.

Læs også:Svensk klub kunne ikke matche AaB: Vi gjorde, hvad vi kunne

Det blev dog ikke til noget, mens SønderjyskE til gengæld for nylig blev opkøbt af en amerikansk rigmand.

– Jeg kender ikke SønderjyskEs nye ejer, men uanset om man bliver købt af en rig ejer eller ej, er der ingen i Danmark, der bare giver slip og giver den fuld gas. Selv om FC Midtjylland har tjent rigtig mange penge, ser vi jo også, at de stadig køber spillere, hvor de skal have meget for få penge. Det gør os heller ikke noget, at vi lige har bevist, at vi kan snuppe en spiller (Oscar Hiljemark, red.), som har været på Midtjyllands sigtekorn i tre transfervinduer.

– I Superligaen er spændet stadig så småt, at det, der er afgørende for, om man er med i toppen, er, hvordan man bruger pengene, siger Thomas Bælum til Nordjyske.

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

FC Midtjylland og AaB var ikke de eneste klubber, der jagtede Oscar Hiljemark. Det gjorde hans tidligere arbejdsgiver IF Elfsborg også.

– Vi har haft en god relation til Oscar, siden han forlod os, og vi har altid haft en dialog om, hvornår tiden er inde til at vende hjem til Elfsborg. Det havde vi også nu, sagde Stefan Andreasson, der er sportschef i Elfsborg, i går til FotbollDirekt.

– Vi gjorde, hvad vi kunne, man han havde fortsat en ambition om at blive i udlandet, hvis den rette mulighed bød sig. Og det gjorde den så. Nu blev det Danmark i stedet, og det respekterer vi. Vi har en rigtig god relation, og jeg håber og tror, at han en dag iklæder sig vores trøje igen.

AaB har givet Hiljemark en kontrakt til 2023.

Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder
Læs også:AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne
Læs også:AaB-boss ville gerne sælge – spillerne ville blive


Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Teaser han for Brøndby-transfer? 

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Her er Superligaens bedste stadion

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Vil have stjernetræner til Tottenham

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

De vil købe FC Midtjylland-profil

FCK starter op uden tre spillere

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Liverpool-spiller i chokskifte?

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

‘Usandsynlig genopstandelse’

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK