AaB-direktør roser nyindkøb: Var i FCM’s sigtekorn i tre transfervinduer

Thomas Bælum glæder sig over, at AaB kunne tiltrække Oscar Hiljemark. Det fortæller ham, at det ikke kun handler om at have mange penge, men også om at bruge dem rigtigt.



Oscar Hiljemark blev AaB-spiller på transfervinduets sidste dag, men han kunne også have endt i en anden dansk klub tidligere. AaB-direktør Thomas Bælum siger til Nordjyske, at FC Midtjylland var ude efter Hiljemark i tre transfervinduer.

Det er ikke nogen hemmelighed, at FC Midtjylland har jagtet Hiljemark. Både i januar og sommeren 2019 skrev danske medier, at klubben viste interesse for den svenske midtbanespiller.

Ifølge Bælum viser Hiljemark-skiftet, at det ikke kun handler om at have mange penge. Det er lige så vigtigt, hvordan man bruger dem. Det hæfter han sig ved med tanke på, at AaB hen over sommeren holdt drøftelser med en udenlandsk investor, som ville købe sig ind i klubben.

Læs også:Svensk klub kunne ikke matche AaB: Vi gjorde, hvad vi kunne

Det blev dog ikke til noget, mens SønderjyskE til gengæld for nylig blev opkøbt af en amerikansk rigmand.

– Jeg kender ikke SønderjyskEs nye ejer, men uanset om man bliver købt af en rig ejer eller ej, er der ingen i Danmark, der bare giver slip og giver den fuld gas. Selv om FC Midtjylland har tjent rigtig mange penge, ser vi jo også, at de stadig køber spillere, hvor de skal have meget for få penge. Det gør os heller ikke noget, at vi lige har bevist, at vi kan snuppe en spiller (Oscar Hiljemark, red.), som har været på Midtjyllands sigtekorn i tre transfervinduer.

– I Superligaen er spændet stadig så småt, at det, der er afgørende for, om man er med i toppen, er, hvordan man bruger pengene, siger Thomas Bælum til Nordjyske.

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

FC Midtjylland og AaB var ikke de eneste klubber, der jagtede Oscar Hiljemark. Det gjorde hans tidligere arbejdsgiver IF Elfsborg også.

– Vi har haft en god relation til Oscar, siden han forlod os, og vi har altid haft en dialog om, hvornår tiden er inde til at vende hjem til Elfsborg. Det havde vi også nu, sagde Stefan Andreasson, der er sportschef i Elfsborg, i går til FotbollDirekt.

– Vi gjorde, hvad vi kunne, man han havde fortsat en ambition om at blive i udlandet, hvis den rette mulighed bød sig. Og det gjorde den så. Nu blev det Danmark i stedet, og det respekterer vi. Vi har en rigtig god relation, og jeg håber og tror, at han en dag iklæder sig vores trøje igen.

AaB har givet Hiljemark en kontrakt til 2023.

Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder
Læs også:AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne
Læs også:AaB-boss ville gerne sælge – spillerne ville blive




LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Bizart: Tyveri i VM-lejr



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Lurer på PSG-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jens Jønsson flirter med dansk retur



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

‘Christian Eriksen havde advaret os’