AaB-direktør roser nyindkøb: Var i FCM’s sigtekorn i tre transfervinduer

Thomas Bælum glæder sig over, at AaB kunne tiltrække Oscar Hiljemark. Det fortæller ham, at det ikke kun handler om at have mange penge, men også om at bruge dem rigtigt.



Oscar Hiljemark blev AaB-spiller på transfervinduets sidste dag, men han kunne også have endt i en anden dansk klub tidligere. AaB-direktør Thomas Bælum siger til Nordjyske, at FC Midtjylland var ude efter Hiljemark i tre transfervinduer.

Det er ikke nogen hemmelighed, at FC Midtjylland har jagtet Hiljemark. Både i januar og sommeren 2019 skrev danske medier, at klubben viste interesse for den svenske midtbanespiller.

Ifølge Bælum viser Hiljemark-skiftet, at det ikke kun handler om at have mange penge. Det er lige så vigtigt, hvordan man bruger dem. Det hæfter han sig ved med tanke på, at AaB hen over sommeren holdt drøftelser med en udenlandsk investor, som ville købe sig ind i klubben.

Læs også:Svensk klub kunne ikke matche AaB: Vi gjorde, hvad vi kunne

Det blev dog ikke til noget, mens SønderjyskE til gengæld for nylig blev opkøbt af en amerikansk rigmand.

– Jeg kender ikke SønderjyskEs nye ejer, men uanset om man bliver købt af en rig ejer eller ej, er der ingen i Danmark, der bare giver slip og giver den fuld gas. Selv om FC Midtjylland har tjent rigtig mange penge, ser vi jo også, at de stadig køber spillere, hvor de skal have meget for få penge. Det gør os heller ikke noget, at vi lige har bevist, at vi kan snuppe en spiller (Oscar Hiljemark, red.), som har været på Midtjyllands sigtekorn i tre transfervinduer.

– I Superligaen er spændet stadig så småt, at det, der er afgørende for, om man er med i toppen, er, hvordan man bruger pengene, siger Thomas Bælum til Nordjyske.

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

FC Midtjylland og AaB var ikke de eneste klubber, der jagtede Oscar Hiljemark. Det gjorde hans tidligere arbejdsgiver IF Elfsborg også.

– Vi har haft en god relation til Oscar, siden han forlod os, og vi har altid haft en dialog om, hvornår tiden er inde til at vende hjem til Elfsborg. Det havde vi også nu, sagde Stefan Andreasson, der er sportschef i Elfsborg, i går til FotbollDirekt.

– Vi gjorde, hvad vi kunne, man han havde fortsat en ambition om at blive i udlandet, hvis den rette mulighed bød sig. Og det gjorde den så. Nu blev det Danmark i stedet, og det respekterer vi. Vi har en rigtig god relation, og jeg håber og tror, at han en dag iklæder sig vores trøje igen.

AaB har givet Hiljemark en kontrakt til 2023.

Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder
Læs også:AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne
Læs også:AaB-boss ville gerne sælge – spillerne ville blive




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Sønderjyske køber ny cheftræner