AaB-direktør roser nyindkøb: Var i FCM’s sigtekorn i tre transfervinduer

Thomas Bælum glæder sig over, at AaB kunne tiltrække Oscar Hiljemark. Det fortæller ham, at det ikke kun handler om at have mange penge, men også om at bruge dem rigtigt.



Oscar Hiljemark blev AaB-spiller på transfervinduets sidste dag, men han kunne også have endt i en anden dansk klub tidligere. AaB-direktør Thomas Bælum siger til Nordjyske, at FC Midtjylland var ude efter Hiljemark i tre transfervinduer.

Det er ikke nogen hemmelighed, at FC Midtjylland har jagtet Hiljemark. Både i januar og sommeren 2019 skrev danske medier, at klubben viste interesse for den svenske midtbanespiller.

Ifølge Bælum viser Hiljemark-skiftet, at det ikke kun handler om at have mange penge. Det er lige så vigtigt, hvordan man bruger dem. Det hæfter han sig ved med tanke på, at AaB hen over sommeren holdt drøftelser med en udenlandsk investor, som ville købe sig ind i klubben.

Læs også:Svensk klub kunne ikke matche AaB: Vi gjorde, hvad vi kunne

Det blev dog ikke til noget, mens SønderjyskE til gengæld for nylig blev opkøbt af en amerikansk rigmand.

– Jeg kender ikke SønderjyskEs nye ejer, men uanset om man bliver købt af en rig ejer eller ej, er der ingen i Danmark, der bare giver slip og giver den fuld gas. Selv om FC Midtjylland har tjent rigtig mange penge, ser vi jo også, at de stadig køber spillere, hvor de skal have meget for få penge. Det gør os heller ikke noget, at vi lige har bevist, at vi kan snuppe en spiller (Oscar Hiljemark, red.), som har været på Midtjyllands sigtekorn i tre transfervinduer.

– I Superligaen er spændet stadig så småt, at det, der er afgørende for, om man er med i toppen, er, hvordan man bruger pengene, siger Thomas Bælum til Nordjyske.

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

FC Midtjylland og AaB var ikke de eneste klubber, der jagtede Oscar Hiljemark. Det gjorde hans tidligere arbejdsgiver IF Elfsborg også.

– Vi har haft en god relation til Oscar, siden han forlod os, og vi har altid haft en dialog om, hvornår tiden er inde til at vende hjem til Elfsborg. Det havde vi også nu, sagde Stefan Andreasson, der er sportschef i Elfsborg, i går til FotbollDirekt.

– Vi gjorde, hvad vi kunne, man han havde fortsat en ambition om at blive i udlandet, hvis den rette mulighed bød sig. Og det gjorde den så. Nu blev det Danmark i stedet, og det respekterer vi. Vi har en rigtig god relation, og jeg håber og tror, at han en dag iklæder sig vores trøje igen.

AaB har givet Hiljemark en kontrakt til 2023.

Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder
Læs også:AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne
Læs også:AaB-boss ville gerne sælge – spillerne ville blive




TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’