AaB droppede førstevalg: Her er den nye U19-træner

Lars Noer Madsen kommer tilbage til AaB efter en årrække som efterskolelærer.



Det så egentlig ud til, at det skulle have været Bo Zinck, der ville være blevet den næste U19-cheftræner i AaB. Men en afslutningsfest i Thisted, der gik i en lidt for voldsom retning endte med, at jobbet røg.

Nu har AaB fundet frem til, hvem det så bliver i stedet. Det drejer sig om 41-årige Lars Noer Madsen, som førhen har været træner for både U14 og U15 i klubben, og nu tager han altså skridtet helt op til U19’erne. Det melder nordjyderne på klubbens hjemmeside.

Han har dog siden 2013 arbejdet som lærer og fodbold- og eliteansvarlig på Sportsefterskolen i Aabybro, og han glæder sig nu til at vende tilbage.

– Jeg ser frem til at arbejde med en bred U19-Ligatrup, der både består af spillere, som har været på AaB Akademiet i flere år, og spillere, som kommer til klubben fra den kommende sæson, siger han og fortsætter:

– I den forbindelse bliver det vigtigt for os at sikre, at spillerne hurtigt finder en tryghed i de nye relationer og arbejder mod et fælles mål, samtidig med at der er plads til forskelligheder og individualister, så vi kan få så mange spillere som muligt til at lykkes, lyder det fra Lars Noer Madsen, som får Emil Udsen og Henrik Berg som assistenter.

Den nye U19-cheftræner har endvidere kunne mærke stor opbakning fra begyndelsen i ansættelsesprocessen fra både akademichef Jacob Larsen samt Niels Lawaetz, der er såkaldt Head of Coaching.

– Og samtidig ved jeg, at AaB Akademiet i forvejen består af mange dygtige trænere, hvorfor jeg går ind til jobbet med en stor ro, velvidende at der er gode sparringspartnere i forhold til udviklingen af AaB’s kommende Superligaspillere, fortæller Noer Madsen.

Aalborg-klubben har også været på jagt efter nye spillere til ungdomsafdelingen, som ikke ligefrem har nordjysk baggrund. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

FCK går på rov i Viborg

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny bejler til dansk guldfugl

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber ind i Barcelona

Åbner op for sommertransfer