Det så egentlig ud til, at det skulle have været Bo Zinck, der ville være blevet den næste U19-cheftræner i AaB. Men en afslutningsfest i Thisted, der gik i en lidt for voldsom retning endte med, at jobbet røg.
Nu har AaB fundet frem til, hvem det så bliver i stedet. Det drejer sig om 41-årige Lars Noer Madsen, som førhen har været træner for både U14 og U15 i klubben, og nu tager han altså skridtet helt op til U19’erne. Det melder nordjyderne på klubbens hjemmeside.
Han har dog siden 2013 arbejdet som lærer og fodbold- og eliteansvarlig på Sportsefterskolen i Aabybro, og han glæder sig nu til at vende tilbage.
– Jeg ser frem til at arbejde med en bred U19-Ligatrup, der både består af spillere, som har været på AaB Akademiet i flere år, og spillere, som kommer til klubben fra den kommende sæson, siger han og fortsætter:
– I den forbindelse bliver det vigtigt for os at sikre, at spillerne hurtigt finder en tryghed i de nye relationer og arbejder mod et fælles mål, samtidig med at der er plads til forskelligheder og individualister, så vi kan få så mange spillere som muligt til at lykkes, lyder det fra Lars Noer Madsen, som får Emil Udsen og Henrik Berg som assistenter.
Den nye U19-cheftræner har endvidere kunne mærke stor opbakning fra begyndelsen i ansættelsesprocessen fra både akademichef Jacob Larsen samt Niels Lawaetz, der er såkaldt Head of Coaching.
– Og samtidig ved jeg, at AaB Akademiet i forvejen består af mange dygtige trænere, hvorfor jeg går ind til jobbet med en stor ro, velvidende at der er gode sparringspartnere i forhold til udviklingen af AaB’s kommende Superligaspillere, fortæller Noer Madsen.
Aalborg-klubben har også været på jagt efter nye spillere til ungdomsafdelingen, som ikke ligefrem har nordjysk baggrund. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
