Frederik Børsting var igen med fra start, da det blev til 1-1 hos FC Midtjylland for AaB mandag aften, og den 21-årige kant- og U21-landsholdsspiller ligner efterhånden en spiller, der er på vej mod et gennembrud for nordjyderne.
I topkampen var han foretrukket frem for Rasmus Jönsson på højrekanten, hvor han spillede de første 67 minutter, og selvom der også var flere fejlafleveringer fra den løbestærke midtbane, var han flere gange ophavsmand til udeholdets tilbud.
– Det var forbandet træls, at vi ikke fik alle tre point, for det var muligt. Jeg synes, det er en meget tæt kamp, hvor de måske havde det meste af første halvleg, mens vi havde det meste af anden, men jeg synes også, at vi havde chancerne til at lukke den. Midtjylland er et af de hold, som vi rigtig gerne vil slå, og det er ikke kun på grund af tabellen. Det gør det lidt ekstra ærgerligt, siger han til tipsbladet.dk.
Dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen dømte straffespark til FC Midtjylland inden pausen, hvad der siden er kaldt en fejldom fra flere sider. Børsting tilslutter sig koret og antyder ligesom flere holdkammerater undren over kendelsen.
– Nu har jeg set den efterfølgende, og det virker ikke til, at der er straffe, men det tager vi åbenbart med, siger den lokale offensivspiller småfrustreret.
For ham selv var det endnu en startplads, efter han sidst på efteråret spillede sig ind i startopstillingen, hvor han efterhånden synes at have slået rødder.
– Jeg synes, at efteråret gik over forventning, og jeg føler også, at jeg bygger på hele tiden. Jeg føler mig mere moden, og jeg synes, at jeg tør at gøre lidt flere ting på egen hånd. Kan jeg holde det ved lige og fortsætte med at få fast spilletid, bliver det vel noget, der minder om et gennembrud, siger han til tipsbladet.dk.
Sommerens OL er ikke urealistisk, efter Niels Frederiksen havde ham med på U21-landsholdets træningslejr for nylig, men det er ikke noget, som han tænker på.
– Jeg vil lyve, hvis jeg sagde, det ikke vil være kæmpestort at være med til, men det er ikke noget, som jeg har så meget fokus på. Det er lang tid ude i fremtiden, og der er også en masse problemer med det, der skal løses først, afslutter han med henvisning til reglen om, at klubberne ikke er forpligtet til at frigve sine spillere.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdt på stor hemmelighed

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Dumdristigt og naivt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr
