Der blev skrevet historie, da Viborg FF mandag slog AaB. Med oprykkernes fem mål i sejren på 5-2 scorede de nemlig det højeste antal mål mod AaB på nordjydernes egen bane i en superligakamp.
Tidligere har aalborgenserne således kun lukket fire mål ind i en ligakamp som det maksimale, siden Superligaen blev indført i 1991.
Og den negative rekord kaldte på selvransagelse i AaB-lejren.
– Jeg skulle nok have valgt en anden startellever. Det var den første fejl. Jeg skulle også have fundet andre værktøjer til at håndtere Viborg én mod én.
– De scorede fem mål på syv skud på mål. Det er en fantastisk præcision. Men det skal ikke være nogen undskyldning. De skabte mange flere chancer end os, og de vandt fortjent, siger cheftræner Martí Cifuentes.
Jacob Rinne er nu målmanden, som står med den tunge rekord for at lukke flest mål ind på AaB’s hjemmebane i en superligakamp.
Den er han selvsagt ikke stolt af, og han mener, holdet havde en mental offday.
– På svensk kalder man det at sætte støvlerne uden for banen og tro, at de gør arbejdet. Vi var børn, og de var voksne.
– Vi er et bedre hold end dem, så det må være det mentale. De var mere parate til at vinde. Det er helt sygt. Men det er sådan, at det ser ud, siger Jacob Rinne.
Inden mandagens ligaopgør havde AaB kun lukket 10 mål ind i 12 ligakampe. Det var altså et hold i defensiv topform, som oprykkerne gennemhullede.
– Det var et skridt tilbage efter mange stabile præstationer. Jeg synes ikke, at vi kan acceptere som hold, at vi faldt sådan sammen. Man kan godt tabe til et fint Viborg-hold. Men måden, det skete på, er ikke i orden.
– Vi skal ikke tage noget for givet, selv om det har kendetegnet os som hold, at vi havde en stabil og solid defensiv, siger forsvarsgeneral Rasmus Thelander.
Med sejren er Viborg ubesejret i fem ligakampe. Inden mandagens opgør havde midtjyderne spillet uafgjort fire gange på stribe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Her kan du se FC København mod FC Polissya
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Endnu et forbund i kødet på FIFA
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
