Frustreret AaB’er: Det kan vi ikke acceptere

AaB har aldrig lukket så mange mål ind i en hjemmebanekamp i Superligaen som i mandagens opgør mod Viborg FF.



Der blev skrevet historie, da Viborg FF mandag slog AaB. Med oprykkernes fem mål i sejren på 5-2 scorede de nemlig det højeste antal mål mod AaB på nordjydernes egen bane i en superligakamp.

Tidligere har aalborgenserne således kun lukket fire mål ind i en ligakamp som det maksimale, siden Superligaen blev indført i 1991.

Og den negative rekord kaldte på selvransagelse i AaB-lejren.

– Jeg skulle nok have valgt en anden startellever. Det var den første fejl. Jeg skulle også have fundet andre værktøjer til at håndtere Viborg én mod én.

– De scorede fem mål på syv skud på mål. Det er en fantastisk præcision. Men det skal ikke være nogen undskyldning. De skabte mange flere chancer end os, og de vandt fortjent, siger cheftræner Martí Cifuentes.

Jacob Rinne er nu målmanden, som står med den tunge rekord for at lukke flest mål ind på AaB’s hjemmebane i en superligakamp.

Den er han selvsagt ikke stolt af, og han mener, holdet havde en mental offday.

– På svensk kalder man det at sætte støvlerne uden for banen og tro, at de gør arbejdet. Vi var børn, og de var voksne.

– Vi er et bedre hold end dem, så det må være det mentale. De var mere parate til at vinde. Det er helt sygt. Men det er sådan, at det ser ud, siger Jacob Rinne.

Inden mandagens ligaopgør havde AaB kun lukket 10 mål ind i 12 ligakampe. Det var altså et hold i defensiv topform, som oprykkerne gennemhullede.

– Det var et skridt tilbage efter mange stabile præstationer. Jeg synes ikke, at vi kan acceptere som hold, at vi faldt sådan sammen. Man kan godt tabe til et fint Viborg-hold. Men måden, det skete på, er ikke i orden.

– Vi skal ikke tage noget for givet, selv om det har kendetegnet os som hold, at vi havde en stabil og solid defensiv, siger forsvarsgeneral Rasmus Thelander.

Med sejren er Viborg ubesejret i fem ligakampe. Inden mandagens opgør havde midtjyderne spillet uafgjort fire gange på stribe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Argentina – Schweiz

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Det bestemmer Messi selv

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Scorer heftig lønstigning

Norge – England