Frustreret AaB’er: Det kan vi ikke acceptere

AaB har aldrig lukket så mange mål ind i en hjemmebanekamp i Superligaen som i mandagens opgør mod Viborg FF.



Der blev skrevet historie, da Viborg FF mandag slog AaB. Med oprykkernes fem mål i sejren på 5-2 scorede de nemlig det højeste antal mål mod AaB på nordjydernes egen bane i en superligakamp.

Tidligere har aalborgenserne således kun lukket fire mål ind i en ligakamp som det maksimale, siden Superligaen blev indført i 1991.

Og den negative rekord kaldte på selvransagelse i AaB-lejren.

– Jeg skulle nok have valgt en anden startellever. Det var den første fejl. Jeg skulle også have fundet andre værktøjer til at håndtere Viborg én mod én.

– De scorede fem mål på syv skud på mål. Det er en fantastisk præcision. Men det skal ikke være nogen undskyldning. De skabte mange flere chancer end os, og de vandt fortjent, siger cheftræner Martí Cifuentes.

Jacob Rinne er nu målmanden, som står med den tunge rekord for at lukke flest mål ind på AaB’s hjemmebane i en superligakamp.

Den er han selvsagt ikke stolt af, og han mener, holdet havde en mental offday.

– På svensk kalder man det at sætte støvlerne uden for banen og tro, at de gør arbejdet. Vi var børn, og de var voksne.

– Vi er et bedre hold end dem, så det må være det mentale. De var mere parate til at vinde. Det er helt sygt. Men det er sådan, at det ser ud, siger Jacob Rinne.

Inden mandagens ligaopgør havde AaB kun lukket 10 mål ind i 12 ligakampe. Det var altså et hold i defensiv topform, som oprykkerne gennemhullede.

– Det var et skridt tilbage efter mange stabile præstationer. Jeg synes ikke, at vi kan acceptere som hold, at vi faldt sådan sammen. Man kan godt tabe til et fint Viborg-hold. Men måden, det skete på, er ikke i orden.

– Vi skal ikke tage noget for givet, selv om det har kendetegnet os som hold, at vi havde en stabil og solid defensiv, siger forsvarsgeneral Rasmus Thelander.

Med sejren er Viborg ubesejret i fem ligakampe. Inden mandagens opgør havde midtjyderne spillet uafgjort fire gange på stribe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe