Trods chancehav: AaB må nøjes med 0-0 mod FCM

Jonas Lössl afværgede flere store chancer til AaB, som måtte nøjes med uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.



Nedrykningstruede AaB missede mandag alletiders chance for forløsning, da FC Midtjylland var under pres i et målløst opgør i Superligaen.

Det var nemlig hjemmeholdet, som styrede kampen. AaB kom således til en masse chancer gennem tålmodigt angrebsspil. Skarpheden stod dog som nordjydernes største svaghed.

Midtjyderne viste tænder, når det kom til omstillinger og dødbolde, der var gæsternes primære grobund for nogle knap så markante chancer.

Opgørets største mulighed havde AaB’s midtbanemotor, Iver Fossum, efter knap ti minutter. Men nordmanden drønede sit forsøg på overliggeren fra klos hold, efter at Jonas Lössl var nede og afværge et skud fra distancen.

Tre gange i løbet af første halvleg kom Nicklas Helenius til markante chancer.

Men Jonas Lössl stod i vejen i en omstilling og i en hovedstødssituation, mens Stefan Gartenmann også reddede et af AaB-angriberens hovedstød på stregen. Hjemmeholdet holdt altså presset på FC Midtjylland og i særdeleshed Lössl i mål.

Efter en time kom gæsterne til en stor chance, da spidsangriberen Emam Ashour kom til en skudchance helt umarkeret. Egypteren sparkede dog forbi.

Med et kvarter tilbage forsøgte AaB-træner Erik Hamrén en offensiv indsprøjtning, og den kastede prompte en stor mulighed af sig. Nyindskiftede Marco Ramkilde strøg dybt ned til en helt fri duel med Lössl, men igen gjorde keeperen sit arbejde.

Med få minutter tilbage sendte AaB-stopperen Rasmus Thelander slutteligt et hovedstød på overliggeren efter et frispark.

Dermed har FC Midtjylland fortsat ikke tabt en udebanekamp i Superligaen i indeværende sæson. AaB har ikke vundet en ligakamp i Aalborg siden 21. august 2022.

AaB har med det ene point nu syv point op til Horsens på den anden side af nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

David Nielsen er stensikker

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasiliansk boost før Norge

Storklub forhørte sig på FCK-boss