Trods chancehav: AaB må nøjes med 0-0 mod FCM

Jonas Lössl afværgede flere store chancer til AaB, som måtte nøjes med uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.



Nedrykningstruede AaB missede mandag alletiders chance for forløsning, da FC Midtjylland var under pres i et målløst opgør i Superligaen.

Det var nemlig hjemmeholdet, som styrede kampen. AaB kom således til en masse chancer gennem tålmodigt angrebsspil. Skarpheden stod dog som nordjydernes største svaghed.

Midtjyderne viste tænder, når det kom til omstillinger og dødbolde, der var gæsternes primære grobund for nogle knap så markante chancer.

Opgørets største mulighed havde AaB’s midtbanemotor, Iver Fossum, efter knap ti minutter. Men nordmanden drønede sit forsøg på overliggeren fra klos hold, efter at Jonas Lössl var nede og afværge et skud fra distancen.

Tre gange i løbet af første halvleg kom Nicklas Helenius til markante chancer.

Men Jonas Lössl stod i vejen i en omstilling og i en hovedstødssituation, mens Stefan Gartenmann også reddede et af AaB-angriberens hovedstød på stregen. Hjemmeholdet holdt altså presset på FC Midtjylland og i særdeleshed Lössl i mål.

Efter en time kom gæsterne til en stor chance, da spidsangriberen Emam Ashour kom til en skudchance helt umarkeret. Egypteren sparkede dog forbi.

Med et kvarter tilbage forsøgte AaB-træner Erik Hamrén en offensiv indsprøjtning, og den kastede prompte en stor mulighed af sig. Nyindskiftede Marco Ramkilde strøg dybt ned til en helt fri duel med Lössl, men igen gjorde keeperen sit arbejde.

Med få minutter tilbage sendte AaB-stopperen Rasmus Thelander slutteligt et hovedstød på overliggeren efter et frispark.

Dermed har FC Midtjylland fortsat ikke tabt en udebanekamp i Superligaen i indeværende sæson. AaB har ikke vundet en ligakamp i Aalborg siden 21. august 2022.

AaB har med det ene point nu syv point op til Horsens på den anden side af nedrykningsstregen.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

FC København – Vejle Boldklub

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Dorgu er med

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sprudler i MLS