Trods chancehav: AaB må nøjes med 0-0 mod FCM

Jonas Lössl afværgede flere store chancer til AaB, som måtte nøjes med uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.



Nedrykningstruede AaB missede mandag alletiders chance for forløsning, da FC Midtjylland var under pres i et målløst opgør i Superligaen.

Det var nemlig hjemmeholdet, som styrede kampen. AaB kom således til en masse chancer gennem tålmodigt angrebsspil. Skarpheden stod dog som nordjydernes største svaghed.

Midtjyderne viste tænder, når det kom til omstillinger og dødbolde, der var gæsternes primære grobund for nogle knap så markante chancer.

Opgørets største mulighed havde AaB’s midtbanemotor, Iver Fossum, efter knap ti minutter. Men nordmanden drønede sit forsøg på overliggeren fra klos hold, efter at Jonas Lössl var nede og afværge et skud fra distancen.

Tre gange i løbet af første halvleg kom Nicklas Helenius til markante chancer.

Men Jonas Lössl stod i vejen i en omstilling og i en hovedstødssituation, mens Stefan Gartenmann også reddede et af AaB-angriberens hovedstød på stregen. Hjemmeholdet holdt altså presset på FC Midtjylland og i særdeleshed Lössl i mål.

Efter en time kom gæsterne til en stor chance, da spidsangriberen Emam Ashour kom til en skudchance helt umarkeret. Egypteren sparkede dog forbi.

Med et kvarter tilbage forsøgte AaB-træner Erik Hamrén en offensiv indsprøjtning, og den kastede prompte en stor mulighed af sig. Nyindskiftede Marco Ramkilde strøg dybt ned til en helt fri duel med Lössl, men igen gjorde keeperen sit arbejde.

Med få minutter tilbage sendte AaB-stopperen Rasmus Thelander slutteligt et hovedstød på overliggeren efter et frispark.

Dermed har FC Midtjylland fortsat ikke tabt en udebanekamp i Superligaen i indeværende sæson. AaB har ikke vundet en ligakamp i Aalborg siden 21. august 2022.

AaB har med det ene point nu syv point op til Horsens på den anden side af nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status