AaB-profil om pokalfinale: Vi har rigtig meget brug for den

På onsdag tørner AaB og SønderjyskE sammen i pokalfinalen, og Jakob Ahlmann håber, at han for anden gang kan løfte trofæet med den nordjyske klub.



Fodbold handler i sidste ende om at vinde titler, og snart har AaB mulighed for at sikre sig en af slagsen.

Den 1. juli møder nordjyderne SønderjyskE i pokalfinalen, og dermed kan holdet gentage succesen fra maj 2014, hvor AaB strøg til tops i pokalen efter en finalesejr på 4-2 over FC København.

Dengang for seks år siden var Jakob Ahlmann med i triumfen, og han scorede tilmed i Parken. På onsdag ventes han også at starte inde i finalen mod SønderjyskE.

Læs også:Randers forlænger med kaptajnen

– Så den her finale kommer på et tidspunkt, hvor vi har rigtig meget brug for den, spillerne, klubben og fansene, så vi kan få en optur og få et af de her trofæer, som AaB jo engang imellem dukker op og vinder. Og det vil betyde enormt meget for os, hvis vi kan vinde den finale, siger Jakob Ahlmann til Tipsbladet og fortsætter:

– Lige så meget som nederlag og de seneste kampe har sat et aftryk i truppen og hverdagen p.t., så vil en titel og en stærk kollektiv indsats betyde utrolig meget. Vi har en del unge i truppen, og vi har en del spillere, der har været i klubben i mange år, og at stå på toppen og kunne løfte et trofæ for ens barndomsklub er altså noget, som alle 100 procent har drømt om. Det er sådan noget, der er med til at drive værket, også gennem de mere sure måneder.

– Så der er rigtig mange perspektiver for os i at vinde den finale, og selv om fornemmelsen er anderledes end i 2014, gør det den ikke nødvendigvis til en dårligere følelse. For finalen kommer altså på et tidspunkt, hvor vi har haft det lidt svært.

Læs også:AGF må undvære fire profiler i aftenens kamp

Jakob Ahlmann møder op til pokalfinalen i Esbjerg med helt friske ben. Han afsoner nemlig karantæne, når AaB i aften møder AGF i Superligaens mesterskabsspil.

Du kan læse et stort interview med Jakob Ahlmann i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:AaB-sportschef tvivler på FCK: Lucas Andersen skal til en rigtig stor klub
Læs også:SønderjyskE kæmper for sin eksistens: Ligakamp er vigtigere end pokalfinalen
Læs også:Optakt: AGF – AaB






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

FC Midtjylland – Viborg FF

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?