AaB-profil om Vejle-drop: Jeg synes, det er dybt pinligt

AaB-profilen Lucas Andersen er ekstremt bitter over det mål, Vejle-keeper Thomas Hagelskjær “forærerede” Esbjerg søndag aften.



I 2011 reddede Esbjerg fB AaB’s eksistens i Superligaen, da Tim Janssen udlignede til 2-2 mod Randers FC i overtiden og afværgede en nordjysk katastrofe. Otte år senere beseglede Esbjerg igen AaB’s skæbne i Danmarks bedste fodboldrække, da vestjyderne med en 2-1-sejr over Vejle smed AaB ud af mesterskabsspillet.

Igen var det en scoring i overtiden, der blev afgørende, og det var med afstand rundens mest omtalte scoring, Joni Kauko noterede sig for i hjemmekampen.

Kort inde i tillægstiden dummede Vejles indskiftede målmand Thomas Hagelskjær sig noget så eftertrykkeligt, da han ikke havde set, at Joni Kauko gemte sig i den blinde vinkel, og så kunne Esbjergs finske midtbanespiller stjæle bolden fra den uopmærksomme keeper og trille den i et tomt net. Det mål sendte Esbjerg i mesterskabsspillet på bekosting af AaB, der set over en helt sæson blot skulle have scoret et mål mere for at komme med i det fornemste selskab.

Derfor var der selvsagt også ærgelse i den nordjyske lejr søndag aften, og Lucas Andersen blev ikke mindre bitter af den måde, hvorpå Esbjergs sejr kom i land. 

– Jeg ser det bare på tavlen, da vi er færdige med vores kamp, og så her efterfølgende har jeg set målet. Jeg synes, det er dybt pinligt, hvordan de får det mål – på Serie 5-niveau har jeg aldrig set noget lignende, siger Lucas Andersen til DR.

AaB-profilen scorede et enkelt mål, da nordjyderne slog AGF med 3-1 søndag aften. Det var dog et mål for lidt. 

Se AaB’s sportsdirektør Allan Gaardes reaktion på Esbjergs mål i videoen i toppen af artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina