AaB – Randers FC

Oprykkerne fra AaB har lige så langt til nedrykningsstregen som til top-seks, men kan med en sejr søndag bringe sig forbi Randers på syvendepladsen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AaB:
Superligaens grundspil er mere end halvt undervejs, og status for AaB lyder på en øjeblikkelig niendeplads med fem point flere end Sønderjyske under stregen.

I en sæson, hvor det fornemmeste mål er overlevelse, må der derfor være fin tilfredshed med indledningen på sæsonen for de nordjyske oprykkere.

AaB har haft det svært mod rækkens formodede tophold, men har til gengæld gjort det forrygende mod de andre bundhold med syv point i tre kampe mod Lyngby, Sønderjyske og Vejle. 

Med det sagt, så var det ikke videre imponerende, hvad Menno Van Dams tropper leverede ude mod Vejle lige inden landskampspausen, men på endnu et mål af super-subben Mads Bomholt lykkedes det lige akkurat at krige 2-2 hjem efter at have været bagud 2-0.

Hvis AaB kan fortsætte den ubesejrede stime mod konkurrenterne i bunden, skal det nok blive til overlevelse. Men det er vist også nemmere sagt end gjort.

Sebastian Otoa har siddet ude med en skade i de tre seneste kampe, men nærmere sig efter sigende et comeback.

Randers FC:
Kun to hold i Superligaen har tabt færre kampe end Randers efter sæsonens første 11 spillerunder, og det vidner om et mandskab, som har højnet bundniveauet markant.

Problemet er bare, at det samtidig bliver til alt for få sejre. Kronjyderne har spillet uafgjort i mere end halvdelen af de 11 kampe, og kommer til dette opgør med fire krydser på stribe.

Rasmus Bertelsens mandskab har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold, men får for lidt ud af de kampe, hvor de selv skal gribe taktstokken. Udmærket illustreret ved 1-1 hjemme mod Lyngby inden landskampspausen.

De mange uafgjorte resultater gør, at Randers må tage til takke med en aktuel syvendeplads, og hvis drømmene om top-seks skal indfries, er en udekamp mod oprykkerne AaB selvfølgelig en af dem, som skal kaste tre point af sig.

Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader. Til gengæld kan Rasmus Bertelsen glæde sig over at have Mike Themsen tilbage i truppen.

Karantæner:
AaB: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Dom:
AaB er mindre ultimative i spillestilen end i starten af sæsonen, men hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de har vundet to i streg, må man gå ud fra, at de kommer buldrende igen.

Hvis det bliver tilfældet, kan det næsten ikke andet end blive underholdende mod kontrastærke Randers, som har vist sig giftige, når de får plads at løbe på.

Åben slagudveksling i Aalborg. 2-1 til gæsterne.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

– Lange forhandlinger med FC København

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Neestrup reagerer på brudt aftale

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Går langt ned i løn

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp