Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AaB:
Superligaens grundspil er mere end halvt undervejs, og status for AaB lyder på en øjeblikkelig niendeplads med fem point flere end Sønderjyske under stregen.
I en sæson, hvor det fornemmeste mål er overlevelse, må der derfor være fin tilfredshed med indledningen på sæsonen for de nordjyske oprykkere.
AaB har haft det svært mod rækkens formodede tophold, men har til gengæld gjort det forrygende mod de andre bundhold med syv point i tre kampe mod Lyngby, Sønderjyske og Vejle.
Med det sagt, så var det ikke videre imponerende, hvad Menno Van Dams tropper leverede ude mod Vejle lige inden landskampspausen, men på endnu et mål af super-subben Mads Bomholt lykkedes det lige akkurat at krige 2-2 hjem efter at have været bagud 2-0.
Hvis AaB kan fortsætte den ubesejrede stime mod konkurrenterne i bunden, skal det nok blive til overlevelse. Men det er vist også nemmere sagt end gjort.
Sebastian Otoa har siddet ude med en skade i de tre seneste kampe, men nærmere sig efter sigende et comeback.
Randers FC:
Kun to hold i Superligaen har tabt færre kampe end Randers efter sæsonens første 11 spillerunder, og det vidner om et mandskab, som har højnet bundniveauet markant.
Problemet er bare, at det samtidig bliver til alt for få sejre. Kronjyderne har spillet uafgjort i mere end halvdelen af de 11 kampe, og kommer til dette opgør med fire krydser på stribe.
Rasmus Bertelsens mandskab har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold, men får for lidt ud af de kampe, hvor de selv skal gribe taktstokken. Udmærket illustreret ved 1-1 hjemme mod Lyngby inden landskampspausen.
De mange uafgjorte resultater gør, at Randers må tage til takke med en aktuel syvendeplads, og hvis drømmene om top-seks skal indfries, er en udekamp mod oprykkerne AaB selvfølgelig en af dem, som skal kaste tre point af sig.
Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader. Til gengæld kan Rasmus Bertelsen glæde sig over at have Mike Themsen tilbage i truppen.
Karantæner:
AaB: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho
Dom:
AaB er mindre ultimative i spillestilen end i starten af sæsonen, men hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de har vundet to i streg, må man gå ud fra, at de kommer buldrende igen.
Hvis det bliver tilfældet, kan det næsten ikke andet end blive underholdende mod kontrastærke Randers, som har vist sig giftige, når de får plads at løbe på.
Åben slagudveksling i Aalborg. 2-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
– Han vinder Ballon d’Or!
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
