AaB – Randers FC

Oprykkerne fra AaB har lige så langt til nedrykningsstregen som til top-seks, men kan med en sejr søndag bringe sig forbi Randers på syvendepladsen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AaB:
Superligaens grundspil er mere end halvt undervejs, og status for AaB lyder på en øjeblikkelig niendeplads med fem point flere end Sønderjyske under stregen.

I en sæson, hvor det fornemmeste mål er overlevelse, må der derfor være fin tilfredshed med indledningen på sæsonen for de nordjyske oprykkere.

AaB har haft det svært mod rækkens formodede tophold, men har til gengæld gjort det forrygende mod de andre bundhold med syv point i tre kampe mod Lyngby, Sønderjyske og Vejle. 

Med det sagt, så var det ikke videre imponerende, hvad Menno Van Dams tropper leverede ude mod Vejle lige inden landskampspausen, men på endnu et mål af super-subben Mads Bomholt lykkedes det lige akkurat at krige 2-2 hjem efter at have været bagud 2-0.

Hvis AaB kan fortsætte den ubesejrede stime mod konkurrenterne i bunden, skal det nok blive til overlevelse. Men det er vist også nemmere sagt end gjort.

Sebastian Otoa har siddet ude med en skade i de tre seneste kampe, men nærmere sig efter sigende et comeback.

Randers FC:
Kun to hold i Superligaen har tabt færre kampe end Randers efter sæsonens første 11 spillerunder, og det vidner om et mandskab, som har højnet bundniveauet markant.

Problemet er bare, at det samtidig bliver til alt for få sejre. Kronjyderne har spillet uafgjort i mere end halvdelen af de 11 kampe, og kommer til dette opgør med fire krydser på stribe.

Rasmus Bertelsens mandskab har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold, men får for lidt ud af de kampe, hvor de selv skal gribe taktstokken. Udmærket illustreret ved 1-1 hjemme mod Lyngby inden landskampspausen.

De mange uafgjorte resultater gør, at Randers må tage til takke med en aktuel syvendeplads, og hvis drømmene om top-seks skal indfries, er en udekamp mod oprykkerne AaB selvfølgelig en af dem, som skal kaste tre point af sig.

Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader. Til gengæld kan Rasmus Bertelsen glæde sig over at have Mike Themsen tilbage i truppen.

Karantæner:
AaB: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Dom:
AaB er mindre ultimative i spillestilen end i starten af sæsonen, men hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de har vundet to i streg, må man gå ud fra, at de kommer buldrende igen.

Hvis det bliver tilfældet, kan det næsten ikke andet end blive underholdende mod kontrastærke Randers, som har vist sig giftige, når de får plads at løbe på.

Åben slagudveksling i Aalborg. 2-1 til gæsterne.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Hugo Ekitike misser VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Arsenal – Sporting CP

Langer ud efter Peter Sørensen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Laver aftale med Frederik Birk

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Bayern München – Real Madrid

Blæst fuldstændig omkuld

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub