Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AaB:
Superligaens grundspil er mere end halvt undervejs, og status for AaB lyder på en øjeblikkelig niendeplads med fem point flere end Sønderjyske under stregen.
I en sæson, hvor det fornemmeste mål er overlevelse, må der derfor være fin tilfredshed med indledningen på sæsonen for de nordjyske oprykkere.
AaB har haft det svært mod rækkens formodede tophold, men har til gengæld gjort det forrygende mod de andre bundhold med syv point i tre kampe mod Lyngby, Sønderjyske og Vejle.
Med det sagt, så var det ikke videre imponerende, hvad Menno Van Dams tropper leverede ude mod Vejle lige inden landskampspausen, men på endnu et mål af super-subben Mads Bomholt lykkedes det lige akkurat at krige 2-2 hjem efter at have været bagud 2-0.
Hvis AaB kan fortsætte den ubesejrede stime mod konkurrenterne i bunden, skal det nok blive til overlevelse. Men det er vist også nemmere sagt end gjort.
Sebastian Otoa har siddet ude med en skade i de tre seneste kampe, men nærmere sig efter sigende et comeback.
Randers FC:
Kun to hold i Superligaen har tabt færre kampe end Randers efter sæsonens første 11 spillerunder, og det vidner om et mandskab, som har højnet bundniveauet markant.
Problemet er bare, at det samtidig bliver til alt for få sejre. Kronjyderne har spillet uafgjort i mere end halvdelen af de 11 kampe, og kommer til dette opgør med fire krydser på stribe.
Rasmus Bertelsens mandskab har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold, men får for lidt ud af de kampe, hvor de selv skal gribe taktstokken. Udmærket illustreret ved 1-1 hjemme mod Lyngby inden landskampspausen.
De mange uafgjorte resultater gør, at Randers må tage til takke med en aktuel syvendeplads, og hvis drømmene om top-seks skal indfries, er en udekamp mod oprykkerne AaB selvfølgelig en af dem, som skal kaste tre point af sig.
Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader. Til gengæld kan Rasmus Bertelsen glæde sig over at have Mike Themsen tilbage i truppen.
Karantæner:
AaB: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho
Dom:
AaB er mindre ultimative i spillestilen end i starten af sæsonen, men hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de har vundet to i streg, må man gå ud fra, at de kommer buldrende igen.
Hvis det bliver tilfældet, kan det næsten ikke andet end blive underholdende mod kontrastærke Randers, som har vist sig giftige, når de får plads at løbe på.
Åben slagudveksling i Aalborg. 2-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
