AaB – Randers FC

Oprykkerne fra AaB har lige så langt til nedrykningsstregen som til top-seks, men kan med en sejr søndag bringe sig forbi Randers på syvendepladsen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AaB:
Superligaens grundspil er mere end halvt undervejs, og status for AaB lyder på en øjeblikkelig niendeplads med fem point flere end Sønderjyske under stregen.

I en sæson, hvor det fornemmeste mål er overlevelse, må der derfor være fin tilfredshed med indledningen på sæsonen for de nordjyske oprykkere.

AaB har haft det svært mod rækkens formodede tophold, men har til gengæld gjort det forrygende mod de andre bundhold med syv point i tre kampe mod Lyngby, Sønderjyske og Vejle. 

Med det sagt, så var det ikke videre imponerende, hvad Menno Van Dams tropper leverede ude mod Vejle lige inden landskampspausen, men på endnu et mål af super-subben Mads Bomholt lykkedes det lige akkurat at krige 2-2 hjem efter at have været bagud 2-0.

Hvis AaB kan fortsætte den ubesejrede stime mod konkurrenterne i bunden, skal det nok blive til overlevelse. Men det er vist også nemmere sagt end gjort.

Sebastian Otoa har siddet ude med en skade i de tre seneste kampe, men nærmere sig efter sigende et comeback.

Randers FC:
Kun to hold i Superligaen har tabt færre kampe end Randers efter sæsonens første 11 spillerunder, og det vidner om et mandskab, som har højnet bundniveauet markant.

Problemet er bare, at det samtidig bliver til alt for få sejre. Kronjyderne har spillet uafgjort i mere end halvdelen af de 11 kampe, og kommer til dette opgør med fire krydser på stribe.

Rasmus Bertelsens mandskab har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold, men får for lidt ud af de kampe, hvor de selv skal gribe taktstokken. Udmærket illustreret ved 1-1 hjemme mod Lyngby inden landskampspausen.

De mange uafgjorte resultater gør, at Randers må tage til takke med en aktuel syvendeplads, og hvis drømmene om top-seks skal indfries, er en udekamp mod oprykkerne AaB selvfølgelig en af dem, som skal kaste tre point af sig.

Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader. Til gengæld kan Rasmus Bertelsen glæde sig over at have Mike Themsen tilbage i truppen.

Karantæner:
AaB: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Widell – Adedeji, Ross, Jørgensen

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Dom:
AaB er mindre ultimative i spillestilen end i starten af sæsonen, men hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de har vundet to i streg, må man gå ud fra, at de kommer buldrende igen.

Hvis det bliver tilfældet, kan det næsten ikke andet end blive underholdende mod kontrastærke Randers, som har vist sig giftige, når de får plads at løbe på.

Åben slagudveksling i Aalborg. 2-1 til gæsterne.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Brøndbys store karantænemareridt

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Det var fuldstændig galimatias!

– Det er fuldkommen meningsløst

Steve Cooper varsler store ændringer

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Voldsom Franculino-spådom

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

AaB-talent prøver sig af i Italien

Wolfsburg-boss roser Eriksen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Thomas Frank afviser at tale om det

Klubboss i angreb på FCK

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’