AaB: Selvfølgelig skal Helenius erstattes

AaB ventes at sælge Nicklas Helenius i det kommende transfervindue, og planen er, at topscoreren skal erstattes udefra.



Der har været meget snak om, hvilke spillere AaB kan sælge i det kommende transfervindue. Knap så meget har der været om, hvilke spillere der skal den modsatte tur i svingdøren på Nordjyske Arena.

I vanlig Lynge Jakobsen-stil er det heller ikke et emne, den snart pensionerede AaB-direktør har tænkt sig at plabre løs om, men han vil gerne indrømme, at nordjyderne formentlig skal bruge noget af sommeren på at finde en ny angriber, da Nicklas Helenius næppe spiller i AaB efter sommerferien. Senest er han blevet sat i forbindelse med Torino i Italien.

– Vi holder øje med markedet, og skulle der dukke noget op, så er vi parate til at agere. Hvilke positioner osv., vi kigger på, har jeg ingen kommentarer til, men jeg kan selvfølgelig godt nævne to spillere, som vi helt sikkert skal have erstattet, hvis eller når de smutter – og selvfølgelig er Nicklas Helenius den ene, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.

AaBs økonomidirektør Stephan Schors, der forfremmes til administrerende direktør 1. juli, udtalte i går til P4 Nord, at Superliga-klubben helst skal sælge spillere for fem millioner kroner denne sommer.

Det mener Lynge Jakobsen dog ikke er en nødvendighed.

– Planen er, at vi skal gå i nul, og det er rigtigt, at for at gøre det mangler vi fem millioner. Men man kan også forestille sig, at vi er så heldige at kvalificere os til gruppespillet i Europa League, og det giver pludselig en indtægt, vi ikke havde forudset, da vi lagde planen tilbage i vinter.

– Jeg vil også godt slå fast, at vi ikke bliver aktive sælgere i transfervinduet. Folk må henvende sig til os, hvis de vil noget. Vi tager på ingen måde kontakt til køberne, det må være op til dem, fastslår AaB-bossen.

Lynge Jakobsen regner med, at det bliver et transfervindue for fuld musik, der er i vente.

– Lige nu sker der ikke så meget, men mit bud er, at om en 14 dages tid så kommer der ild i det hele. Så begynder agenterne at henvende sig med alle mulige spillere, de første bud begynder at tikke ind, det ene rygte efter det andet vil opstå, og så har vi ellers hele balladen, siger Lynge Jakobsen på sit velkendte nordjysk.

Lynge Jakobsen afløses officielt af Allan Gaarde den 15. juni.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

‘De har haft det værste transfervindue’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Han er VM’s bedste spiller

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Viborg FF – OB