AaB’s sportschef Allan Gaarde fik kaffen galt i halsen, da han i dag så, at Brøndbys sportschef Per Rud på klubbens egen hjemmeside fortalte, at de var ude efter Kasper Kusk. Gaardes undren er blevet større og større i løbet af dagen, hvor Rud overfor bold.dk har uddybet forløbet omkring kontakten til Kusk.
Allan Gaarde mener, konktakten til Kusks agent John Sivebæk bryder FIFA’s regler, mens Per Rud mener det modsatte, fordi Kasper Kusk har en frikøbsklausul i sin kontrakt.
– Jeg vil aldrig gå ind og tale om detaljer i en kontrakt mellem to parter. Det er fortrolige oplysninger, og det er indholdet af Kasper Kusks kontrakt også. At der er en anden klub, der har behov for at udtale sig om fortrolige oplysninger, kan jeg kun se på med stor forundring. Det virker ærlig talt ikke særlig professionelt. Og så er det i øvrigt sagen uvedkommende. Vi er ved at undersøge, om Brøndby har brudt reglerne ved at tage kontakt til Kasper Kusks agent, og derfor vil vi tage kontakt til DBU og Divisionsforeningen, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Overfor BT forklarer DBU’s turneringschef Peter Ebbesen, at Per Rud er på gale veje, når han hævder, at en klausul ændrer reglen, der siger, at en klub ikke må kontakte en spiller direkte, før han har under et halvt år tilbage af sin kontrakt.
– Hvis vi skal holde os til det helt juridiske, så gælder seks måneders reglen også her, siger Ebbesen.
AaB’s sportschef Allan Gaarde undrer sig over, at Brøndby overhovedet har taget kontakten, når Kasper Kusk åbent har givet udtryk for, at han ikke ønsker at komme til Brøndby. Og så understreger Gaarde i øvrigt, at han aldrig selv har talt med Per Rud om Kusk.
– Det er bemærkelsesværdigt, at Brøndby har behov for at udtale sig offentligt om spillere, der ikke ønsker at komme til deres klub. Jeg har sjældent oplevet klubber, der har lyst til at fortælle om, hvad der går galt på transfermarkedet. Vi vil undersøge den her sag, men vi er selvsagt ikke kommet særlig langt med den, for vi blev først blevet opmærksom på det i dag, da vi så Per Ruds udtalelser. Vi har aldrig talt med ham om Kasper Kusk.
Så Brøndby kan altså vente at få en sag på nakken for at have haft snuden lidt for langt fremme omkring Kasper Kusk. AaB åbner sagen, fordi de ønsker respekt klubberne imellem.
– Vi er konkurenter, men vi er også kolleger, og det kan godt være, vi allesammen har en forretning, vi skal drive, men vi skal bevare respekten for hinanden, og derfor skal alle overholde reglerne.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
