AaB’s sportschef Allan Gaarde fik kaffen galt i halsen, da han i dag så, at Brøndbys sportschef Per Rud på klubbens egen hjemmeside fortalte, at de var ude efter Kasper Kusk. Gaardes undren er blevet større og større i løbet af dagen, hvor Rud overfor bold.dk har uddybet forløbet omkring kontakten til Kusk.
Allan Gaarde mener, konktakten til Kusks agent John Sivebæk bryder FIFA’s regler, mens Per Rud mener det modsatte, fordi Kasper Kusk har en frikøbsklausul i sin kontrakt.
– Jeg vil aldrig gå ind og tale om detaljer i en kontrakt mellem to parter. Det er fortrolige oplysninger, og det er indholdet af Kasper Kusks kontrakt også. At der er en anden klub, der har behov for at udtale sig om fortrolige oplysninger, kan jeg kun se på med stor forundring. Det virker ærlig talt ikke særlig professionelt. Og så er det i øvrigt sagen uvedkommende. Vi er ved at undersøge, om Brøndby har brudt reglerne ved at tage kontakt til Kasper Kusks agent, og derfor vil vi tage kontakt til DBU og Divisionsforeningen, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Overfor BT forklarer DBU’s turneringschef Peter Ebbesen, at Per Rud er på gale veje, når han hævder, at en klausul ændrer reglen, der siger, at en klub ikke må kontakte en spiller direkte, før han har under et halvt år tilbage af sin kontrakt.
– Hvis vi skal holde os til det helt juridiske, så gælder seks måneders reglen også her, siger Ebbesen.
AaB’s sportschef Allan Gaarde undrer sig over, at Brøndby overhovedet har taget kontakten, når Kasper Kusk åbent har givet udtryk for, at han ikke ønsker at komme til Brøndby. Og så understreger Gaarde i øvrigt, at han aldrig selv har talt med Per Rud om Kusk.
– Det er bemærkelsesværdigt, at Brøndby har behov for at udtale sig offentligt om spillere, der ikke ønsker at komme til deres klub. Jeg har sjældent oplevet klubber, der har lyst til at fortælle om, hvad der går galt på transfermarkedet. Vi vil undersøge den her sag, men vi er selvsagt ikke kommet særlig langt med den, for vi blev først blevet opmærksom på det i dag, da vi så Per Ruds udtalelser. Vi har aldrig talt med ham om Kasper Kusk.
Så Brøndby kan altså vente at få en sag på nakken for at have haft snuden lidt for langt fremme omkring Kasper Kusk. AaB åbner sagen, fordi de ønsker respekt klubberne imellem.
– Vi er konkurenter, men vi er også kolleger, og det kan godt være, vi allesammen har en forretning, vi skal drive, men vi skal bevare respekten for hinanden, og derfor skal alle overholde reglerne.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
