AaB’s sportschef Allan Gaarde fik kaffen galt i halsen, da han i dag så, at Brøndbys sportschef Per Rud på klubbens egen hjemmeside fortalte, at de var ude efter Kasper Kusk. Gaardes undren er blevet større og større i løbet af dagen, hvor Rud overfor bold.dk har uddybet forløbet omkring kontakten til Kusk.
Allan Gaarde mener, konktakten til Kusks agent John Sivebæk bryder FIFA’s regler, mens Per Rud mener det modsatte, fordi Kasper Kusk har en frikøbsklausul i sin kontrakt.
– Jeg vil aldrig gå ind og tale om detaljer i en kontrakt mellem to parter. Det er fortrolige oplysninger, og det er indholdet af Kasper Kusks kontrakt også. At der er en anden klub, der har behov for at udtale sig om fortrolige oplysninger, kan jeg kun se på med stor forundring. Det virker ærlig talt ikke særlig professionelt. Og så er det i øvrigt sagen uvedkommende. Vi er ved at undersøge, om Brøndby har brudt reglerne ved at tage kontakt til Kasper Kusks agent, og derfor vil vi tage kontakt til DBU og Divisionsforeningen, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Overfor BT forklarer DBU’s turneringschef Peter Ebbesen, at Per Rud er på gale veje, når han hævder, at en klausul ændrer reglen, der siger, at en klub ikke må kontakte en spiller direkte, før han har under et halvt år tilbage af sin kontrakt.
– Hvis vi skal holde os til det helt juridiske, så gælder seks måneders reglen også her, siger Ebbesen.
AaB’s sportschef Allan Gaarde undrer sig over, at Brøndby overhovedet har taget kontakten, når Kasper Kusk åbent har givet udtryk for, at han ikke ønsker at komme til Brøndby. Og så understreger Gaarde i øvrigt, at han aldrig selv har talt med Per Rud om Kusk.
– Det er bemærkelsesværdigt, at Brøndby har behov for at udtale sig offentligt om spillere, der ikke ønsker at komme til deres klub. Jeg har sjældent oplevet klubber, der har lyst til at fortælle om, hvad der går galt på transfermarkedet. Vi vil undersøge den her sag, men vi er selvsagt ikke kommet særlig langt med den, for vi blev først blevet opmærksom på det i dag, da vi så Per Ruds udtalelser. Vi har aldrig talt med ham om Kasper Kusk.
Så Brøndby kan altså vente at få en sag på nakken for at have haft snuden lidt for langt fremme omkring Kasper Kusk. AaB åbner sagen, fordi de ønsker respekt klubberne imellem.
– Vi er konkurenter, men vi er også kolleger, og det kan godt være, vi allesammen har en forretning, vi skal drive, men vi skal bevare respekten for hinanden, og derfor skal alle overholde reglerne.
LIVE
LIVE: Reagerer på FCK-bombe
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Ser I med, Brøndby?
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Landstræner håber på Messi
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
