AaB til BIF: Klausulen er uvedkommende

Allan Gaarde køber ikke Per Ruds forklaring om, at Brøndby kontaktede Kasper Kusks agent på grund af en klausul. Det er sagen uvedkommende.



AaB’s sportschef Allan Gaarde fik kaffen galt i halsen, da han i dag så, at Brøndbys sportschef Per Rud på klubbens egen hjemmeside fortalte, at de var ude efter Kasper Kusk. Gaardes undren er blevet større og større i løbet af dagen, hvor Rud overfor bold.dk har uddybet forløbet omkring kontakten til Kusk.

Allan Gaarde mener, konktakten til Kusks agent John Sivebæk bryder FIFA’s regler, mens Per Rud mener det modsatte, fordi Kasper Kusk har en frikøbsklausul i sin kontrakt.

– Jeg vil aldrig gå ind og tale om detaljer i en kontrakt mellem to parter. Det er fortrolige oplysninger, og det er indholdet af Kasper Kusks kontrakt også. At der er en anden klub, der har behov for at udtale sig om fortrolige oplysninger, kan jeg kun se på med stor forundring. Det virker ærlig talt ikke særlig professionelt. Og så er det i øvrigt sagen uvedkommende. Vi er ved at undersøge, om Brøndby har brudt reglerne ved at tage kontakt til Kasper Kusks agent, og derfor vil vi tage kontakt til DBU og Divisionsforeningen, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Overfor BT forklarer DBU’s turneringschef Peter Ebbesen, at Per Rud er på gale veje, når han hævder, at en klausul ændrer reglen, der siger, at en klub ikke må kontakte en spiller direkte, før han har under et halvt år tilbage af sin kontrakt.

– Hvis vi skal holde os til det helt juridiske, så gælder seks måneders reglen også her, siger Ebbesen.

AaB’s sportschef Allan Gaarde undrer sig over, at Brøndby overhovedet har taget kontakten, når Kasper Kusk åbent har givet udtryk for, at han ikke ønsker at komme til Brøndby. Og så understreger Gaarde i øvrigt, at han aldrig selv har talt med Per Rud om Kusk.

– Det er bemærkelsesværdigt, at Brøndby har behov for at udtale sig offentligt om spillere, der ikke ønsker at komme til deres klub. Jeg har sjældent oplevet klubber, der har lyst til at fortælle om, hvad der går galt på transfermarkedet. Vi vil undersøge den her sag, men vi er selvsagt ikke kommet særlig langt med den, for vi blev først blevet opmærksom på det i dag, da vi så Per Ruds udtalelser. Vi har aldrig talt med ham om Kasper Kusk.

Så Brøndby kan altså vente at få en sag på nakken for at have haft snuden lidt for langt fremme omkring Kasper Kusk. AaB åbner sagen, fordi de ønsker respekt klubberne imellem.

– Vi er konkurenter, men vi er også kolleger, og det kan godt være, vi allesammen har en forretning, vi skal drive, men vi skal bevare respekten for hinanden, og derfor skal alle overholde reglerne.





Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Manchester United – Aston Villa

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FC Fredericia – Randers FC

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Tæt på at sende millioner til FC København

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Real Madrid – Elche

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Fem bud på David Nielsens afløser

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM