AaB’s sportschef Allan Gaarde fik kaffen galt i halsen, da han i dag så, at Brøndbys sportschef Per Rud på klubbens egen hjemmeside fortalte, at de var ude efter Kasper Kusk. Gaardes undren er blevet større og større i løbet af dagen, hvor Rud overfor bold.dk har uddybet forløbet omkring kontakten til Kusk.
Allan Gaarde mener, konktakten til Kusks agent John Sivebæk bryder FIFA’s regler, mens Per Rud mener det modsatte, fordi Kasper Kusk har en frikøbsklausul i sin kontrakt.
– Jeg vil aldrig gå ind og tale om detaljer i en kontrakt mellem to parter. Det er fortrolige oplysninger, og det er indholdet af Kasper Kusks kontrakt også. At der er en anden klub, der har behov for at udtale sig om fortrolige oplysninger, kan jeg kun se på med stor forundring. Det virker ærlig talt ikke særlig professionelt. Og så er det i øvrigt sagen uvedkommende. Vi er ved at undersøge, om Brøndby har brudt reglerne ved at tage kontakt til Kasper Kusks agent, og derfor vil vi tage kontakt til DBU og Divisionsforeningen, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Overfor BT forklarer DBU’s turneringschef Peter Ebbesen, at Per Rud er på gale veje, når han hævder, at en klausul ændrer reglen, der siger, at en klub ikke må kontakte en spiller direkte, før han har under et halvt år tilbage af sin kontrakt.
– Hvis vi skal holde os til det helt juridiske, så gælder seks måneders reglen også her, siger Ebbesen.
AaB’s sportschef Allan Gaarde undrer sig over, at Brøndby overhovedet har taget kontakten, når Kasper Kusk åbent har givet udtryk for, at han ikke ønsker at komme til Brøndby. Og så understreger Gaarde i øvrigt, at han aldrig selv har talt med Per Rud om Kusk.
– Det er bemærkelsesværdigt, at Brøndby har behov for at udtale sig offentligt om spillere, der ikke ønsker at komme til deres klub. Jeg har sjældent oplevet klubber, der har lyst til at fortælle om, hvad der går galt på transfermarkedet. Vi vil undersøge den her sag, men vi er selvsagt ikke kommet særlig langt med den, for vi blev først blevet opmærksom på det i dag, da vi så Per Ruds udtalelser. Vi har aldrig talt med ham om Kasper Kusk.
Så Brøndby kan altså vente at få en sag på nakken for at have haft snuden lidt for langt fremme omkring Kasper Kusk. AaB åbner sagen, fordi de ønsker respekt klubberne imellem.
– Vi er konkurenter, men vi er også kolleger, og det kan godt være, vi allesammen har en forretning, vi skal drive, men vi skal bevare respekten for hinanden, og derfor skal alle overholde reglerne.
LIVE
TransferLIVE: Klar transfermelding fra AGF
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
