AaB-træner: Denne Brøndby-spiller ændrede kampen

AaB var nogenlunde i kontrol i søndagens kamp mod Brøndby indtil føringsmålet, men så justerede hjemmeholdet på taktikken, og det gjorde ondt på nordjyderne.



Man skulle umiddelbart tro, at Mikael Uhre ville løbe med alle overskrifterne efter Brøndbys forløsende 2-1 sejr over AaB søndag. 

Spørger man umiddelbart AaB’s cheftræner Martí Cifuentes, så forholder det sig anderledes. AaB havde styr på kampen og kom også foran 1-0, men så drejede Brøndby på nogle knapper, som AaB havde svært ved at håndtere. Det indrømmer Cifuentes til Nordjyske

– Brøndby placerede Slimane i et andet område, og det skabte nogle problemer for os. Vi forsøgte at rette det til ved at se noget video på det i pausen, men de fik deres udligning netop ved, at Slimane fandt det rum og vendte rundt, og så var vi godt klar over, at de havde stor fart på toppen, siger Martí Cifuentes, der samtidig også accepterer, at det ikke altid er nok at være taktisk godt indstillet på sin modstander, og at det ikke er Playstation.

Anis Ben Slimane endte med at assistere Mikael Uhres 1-1 scoring.

Cifuentes var en smule utilfreds med, at AaB ikke var mere tålmodige, da de skulle op og udligne i kampens slutfase, men overordnet set var han stolt af sine spillere, hvilket han begrunder med, at AaB-lejren var skuffede over ikke at få point, selv om det var mod et “kvalitetshold”. 

Martí Cifuentes kunne også se sin serbiske angriber Milan Makaric forlade banen med en skade efter ti minutter, og så forlod holdets målscorer Louka Prip stadion med armen i en slynge, skriver Nordjyske. Ifølge mediet fik hans skulder et stort riv i begyndelsen af kampen, men han vurderer ikke, at det er alvorligt. 

Trods nederlaget er AaB fortsat nummer tre i Superligaen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’