1,2,3….. 14.
Så mange klubber har Victor Palsson tørnet ud for i løbet af sin karriere, så islændingen har været vidt omkring – også i Danmark.
Som helt ung kom Palsson til AGF, inden han tog videre til Liverpool, og i 2015 dukkede han så op igen i Esbjerg fB, hvor han tilmed var anfører – en virkelig dårlig én af slagsen med egne ord.
I dag tørner han ud for Plymouth i Englands næstbedste række, og her har han kontrakt frem til sommeren 2026. Til den tid vil midtstopperen være fyldt 35, og så kunne han godt forestille sig at vende tilbage til Danmark.
– Jeg følger rigtig meget med i dansk fodbold. Jeg læser Bold og Tipsbladet hver eneste dag, og jeg følger Superligaen på TV, hvor min rigtig gode ven Francis Dickoh er blevet ansat som ekspert. Det er han virkelig dygtig til, synes jeg. Så jeg føler bestemt stadig med, og jeg føler naturligvis især mine gamle klubber AGF og Esbjerg, siger Victor Palsson til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at slutte min karriere i Danmark. Det kunne jeg helt sikkert godt se for mig.
Han beskriver imidlertid sit liv som en anelse “kompliceret”. Islædningen har en århusiansk kæreste, der bor i København, men samtidig har han en søn i Canada og spiller altså selv i England. Så det er mildt sagt svært at spå om fremtiden.
Victor Palsson fremhæver dog én klub i Danmark, han især kunne være åben for – omend han selv betegner muligheden som temmelig urealistisk.
– Hvis jeg selv skulle pege på én klub, så er det AGF, for det var der, jeg startede min karriere, men jeg tror ikke, det er realistisk. Når man er over 30, svømmer man virkelig ikke i tilbud, fordi businessdelen af fodbolden er blevet meget mere udtalt. Det handler om at købe unge spillere og sælge dem med en høj videresalgsklausul.
– Men når jeg alligevel peger på AGF, er det, fordi det er en speciel klub for mig. Det var der, jeg startede, så det vil være specielt at fuldende cirklen med også at slutte i AGF. Det kunne være fedt.
– Jeg tror dog som sagt ikke på, at det er realistisk. Nu har de også fået Carsten V. Jensen som sportsdirektør, og han ved, hvad han gør. Det har han vist i mange danske klubber efterhånden. En 34-årig som mig står nok ikke højt på hans liste.
Victor Palsson kom til Plymouth i sommer.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
England – Argentina
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE