1,2,3….. 14.
Så mange klubber har Victor Palsson tørnet ud for i løbet af sin karriere, så islændingen har været vidt omkring – også i Danmark.
Som helt ung kom Palsson til AGF, inden han tog videre til Liverpool, og i 2015 dukkede han så op igen i Esbjerg fB, hvor han tilmed var anfører – en virkelig dårlig én af slagsen med egne ord.
I dag tørner han ud for Plymouth i Englands næstbedste række, og her har han kontrakt frem til sommeren 2026. Til den tid vil midtstopperen være fyldt 35, og så kunne han godt forestille sig at vende tilbage til Danmark.
– Jeg følger rigtig meget med i dansk fodbold. Jeg læser Bold og Tipsbladet hver eneste dag, og jeg følger Superligaen på TV, hvor min rigtig gode ven Francis Dickoh er blevet ansat som ekspert. Det er han virkelig dygtig til, synes jeg. Så jeg føler bestemt stadig med, og jeg føler naturligvis især mine gamle klubber AGF og Esbjerg, siger Victor Palsson til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at slutte min karriere i Danmark. Det kunne jeg helt sikkert godt se for mig.
Han beskriver imidlertid sit liv som en anelse “kompliceret”. Islædningen har en århusiansk kæreste, der bor i København, men samtidig har han en søn i Canada og spiller altså selv i England. Så det er mildt sagt svært at spå om fremtiden.
Victor Palsson fremhæver dog én klub i Danmark, han især kunne være åben for – omend han selv betegner muligheden som temmelig urealistisk.
– Hvis jeg selv skulle pege på én klub, så er det AGF, for det var der, jeg startede min karriere, men jeg tror ikke, det er realistisk. Når man er over 30, svømmer man virkelig ikke i tilbud, fordi businessdelen af fodbolden er blevet meget mere udtalt. Det handler om at købe unge spillere og sælge dem med en høj videresalgsklausul.
– Men når jeg alligevel peger på AGF, er det, fordi det er en speciel klub for mig. Det var der, jeg startede, så det vil være specielt at fuldende cirklen med også at slutte i AGF. Det kunne være fedt.
– Jeg tror dog som sagt ikke på, at det er realistisk. Nu har de også fået Carsten V. Jensen som sportsdirektør, og han ved, hvad han gør. Det har han vist i mange danske klubber efterhånden. En 34-årig som mig står nok ikke højt på hans liste.
Victor Palsson kom til Plymouth i sommer.
LIVE
LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
I svime: Som en ny spiller
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Alpha retter hård kritik
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
Froholdt på tavlen i storkamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
I chok: Har aldrig set lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
Var direkte fra træningsbanen
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER