1,2,3….. 14.
Så mange klubber har Victor Palsson tørnet ud for i løbet af sin karriere, så islændingen har været vidt omkring – også i Danmark.
Som helt ung kom Palsson til AGF, inden han tog videre til Liverpool, og i 2015 dukkede han så op igen i Esbjerg fB, hvor han tilmed var anfører – en virkelig dårlig én af slagsen med egne ord.
I dag tørner han ud for Plymouth i Englands næstbedste række, og her har han kontrakt frem til sommeren 2026. Til den tid vil midtstopperen være fyldt 35, og så kunne han godt forestille sig at vende tilbage til Danmark.
– Jeg følger rigtig meget med i dansk fodbold. Jeg læser Bold og Tipsbladet hver eneste dag, og jeg følger Superligaen på TV, hvor min rigtig gode ven Francis Dickoh er blevet ansat som ekspert. Det er han virkelig dygtig til, synes jeg. Så jeg føler bestemt stadig med, og jeg føler naturligvis især mine gamle klubber AGF og Esbjerg, siger Victor Palsson til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at slutte min karriere i Danmark. Det kunne jeg helt sikkert godt se for mig.
Han beskriver imidlertid sit liv som en anelse “kompliceret”. Islædningen har en århusiansk kæreste, der bor i København, men samtidig har han en søn i Canada og spiller altså selv i England. Så det er mildt sagt svært at spå om fremtiden.
Victor Palsson fremhæver dog én klub i Danmark, han især kunne være åben for – omend han selv betegner muligheden som temmelig urealistisk.
– Hvis jeg selv skulle pege på én klub, så er det AGF, for det var der, jeg startede min karriere, men jeg tror ikke, det er realistisk. Når man er over 30, svømmer man virkelig ikke i tilbud, fordi businessdelen af fodbolden er blevet meget mere udtalt. Det handler om at købe unge spillere og sælge dem med en høj videresalgsklausul.
– Men når jeg alligevel peger på AGF, er det, fordi det er en speciel klub for mig. Det var der, jeg startede, så det vil være specielt at fuldende cirklen med også at slutte i AGF. Det kunne være fedt.
– Jeg tror dog som sagt ikke på, at det er realistisk. Nu har de også fået Carsten V. Jensen som sportsdirektør, og han ved, hvad han gør. Det har han vist i mange danske klubber efterhånden. En 34-årig som mig står nok ikke højt på hans liste.
Victor Palsson kom til Plymouth i sommer.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT