1,2,3….. 14.
Så mange klubber har Victor Palsson tørnet ud for i løbet af sin karriere, så islændingen har været vidt omkring – også i Danmark.
Som helt ung kom Palsson til AGF, inden han tog videre til Liverpool, og i 2015 dukkede han så op igen i Esbjerg fB, hvor han tilmed var anfører – en virkelig dårlig én af slagsen med egne ord.
I dag tørner han ud for Plymouth i Englands næstbedste række, og her har han kontrakt frem til sommeren 2026. Til den tid vil midtstopperen være fyldt 35, og så kunne han godt forestille sig at vende tilbage til Danmark.
– Jeg følger rigtig meget med i dansk fodbold. Jeg læser Bold og Tipsbladet hver eneste dag, og jeg følger Superligaen på TV, hvor min rigtig gode ven Francis Dickoh er blevet ansat som ekspert. Det er han virkelig dygtig til, synes jeg. Så jeg føler bestemt stadig med, og jeg føler naturligvis især mine gamle klubber AGF og Esbjerg, siger Victor Palsson til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at slutte min karriere i Danmark. Det kunne jeg helt sikkert godt se for mig.
Han beskriver imidlertid sit liv som en anelse “kompliceret”. Islædningen har en århusiansk kæreste, der bor i København, men samtidig har han en søn i Canada og spiller altså selv i England. Så det er mildt sagt svært at spå om fremtiden.
Victor Palsson fremhæver dog én klub i Danmark, han især kunne være åben for – omend han selv betegner muligheden som temmelig urealistisk.
– Hvis jeg selv skulle pege på én klub, så er det AGF, for det var der, jeg startede min karriere, men jeg tror ikke, det er realistisk. Når man er over 30, svømmer man virkelig ikke i tilbud, fordi businessdelen af fodbolden er blevet meget mere udtalt. Det handler om at købe unge spillere og sælge dem med en høj videresalgsklausul.
– Men når jeg alligevel peger på AGF, er det, fordi det er en speciel klub for mig. Det var der, jeg startede, så det vil være specielt at fuldende cirklen med også at slutte i AGF. Det kunne være fedt.
– Jeg tror dog som sagt ikke på, at det er realistisk. Nu har de også fået Carsten V. Jensen som sportsdirektør, og han ved, hvad han gør. Det har han vist i mange danske klubber efterhånden. En 34-årig som mig står nok ikke højt på hans liste.
Victor Palsson kom til Plymouth i sommer.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Højlund står til at slå personlige rekorder
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Mexico kommer med markant melding om VM
Her kan du se Viborg FF mod FC København
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS