Åben for retur til Danmark: Så ville jeg vælge AGF

Victor Palsson har en fortid som anfører i Esbjerg og talentfuld spiller i AGF. Han er åben for at slutte karrieren i Danmark.



1,2,3….. 14.

Så mange klubber har Victor Palsson tørnet ud for i løbet af sin karriere, så islændingen har været vidt omkring – også i Danmark.

Som helt ung kom Palsson til AGF, inden han tog videre til Liverpool, og i 2015 dukkede han så op igen i Esbjerg fB, hvor han tilmed var anfører – en virkelig dårlig én af slagsen med egne ord.

I dag tørner han ud for Plymouth i Englands næstbedste række, og her har han kontrakt frem til sommeren 2026. Til den tid vil midtstopperen være fyldt 35, og så kunne han godt forestille sig at vende tilbage til Danmark.

– Jeg følger rigtig meget med i dansk fodbold. Jeg læser Bold og Tipsbladet hver eneste dag, og jeg følger Superligaen på TV, hvor min rigtig gode ven Francis Dickoh er blevet ansat som ekspert. Det er han virkelig dygtig til, synes jeg. Så jeg føler bestemt stadig med, og jeg føler naturligvis især mine gamle klubber AGF og Esbjerg, siger Victor Palsson til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg kunne godt tænke mig at slutte min karriere i Danmark. Det kunne jeg helt sikkert godt se for mig.

Han beskriver imidlertid sit liv som en anelse “kompliceret”. Islædningen har en århusiansk kæreste, der bor i København, men samtidig har han en søn i Canada og spiller altså selv i England. Så det er mildt sagt svært at spå om fremtiden.

Victor Palsson fremhæver dog én klub i Danmark, han især kunne være åben for – omend han selv betegner muligheden som temmelig urealistisk.

– Hvis jeg selv skulle pege på én klub, så er det AGF, for det var der, jeg startede min karriere, men jeg tror ikke, det er realistisk. Når man er over 30, svømmer man virkelig ikke i tilbud, fordi businessdelen af fodbolden er blevet meget mere udtalt. Det handler om at købe unge spillere og sælge dem med en høj videresalgsklausul.

– Men når jeg alligevel peger på AGF, er det, fordi det er en speciel klub for mig. Det var der, jeg startede, så det vil være specielt at fuldende cirklen med også at slutte i AGF. Det kunne være fedt.

– Jeg tror dog som sagt ikke på, at det er realistisk. Nu har de også fået Carsten V. Jensen som sportsdirektør, og han ved, hvad han gør. Det har han vist i mange danske klubber efterhånden. En 34-årig som mig står nok ikke højt på hans liste.

Victor Palsson kom til Plymouth i sommer.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Han er ulykkelig’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’