1,2,3….. 14.
Så mange klubber har Victor Palsson tørnet ud for i løbet af sin karriere, så islændingen har været vidt omkring – også i Danmark.
Som helt ung kom Palsson til AGF, inden han tog videre til Liverpool, og i 2015 dukkede han så op igen i Esbjerg fB, hvor han tilmed var anfører – en virkelig dårlig én af slagsen med egne ord.
I dag tørner han ud for Plymouth i Englands næstbedste række, og her har han kontrakt frem til sommeren 2026. Til den tid vil midtstopperen være fyldt 35, og så kunne han godt forestille sig at vende tilbage til Danmark.
– Jeg følger rigtig meget med i dansk fodbold. Jeg læser Bold og Tipsbladet hver eneste dag, og jeg følger Superligaen på TV, hvor min rigtig gode ven Francis Dickoh er blevet ansat som ekspert. Det er han virkelig dygtig til, synes jeg. Så jeg føler bestemt stadig med, og jeg føler naturligvis især mine gamle klubber AGF og Esbjerg, siger Victor Palsson til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at slutte min karriere i Danmark. Det kunne jeg helt sikkert godt se for mig.
Han beskriver imidlertid sit liv som en anelse “kompliceret”. Islædningen har en århusiansk kæreste, der bor i København, men samtidig har han en søn i Canada og spiller altså selv i England. Så det er mildt sagt svært at spå om fremtiden.
Victor Palsson fremhæver dog én klub i Danmark, han især kunne være åben for – omend han selv betegner muligheden som temmelig urealistisk.
– Hvis jeg selv skulle pege på én klub, så er det AGF, for det var der, jeg startede min karriere, men jeg tror ikke, det er realistisk. Når man er over 30, svømmer man virkelig ikke i tilbud, fordi businessdelen af fodbolden er blevet meget mere udtalt. Det handler om at købe unge spillere og sælge dem med en høj videresalgsklausul.
– Men når jeg alligevel peger på AGF, er det, fordi det er en speciel klub for mig. Det var der, jeg startede, så det vil være specielt at fuldende cirklen med også at slutte i AGF. Det kunne være fedt.
– Jeg tror dog som sagt ikke på, at det er realistisk. Nu har de også fået Carsten V. Jensen som sportsdirektør, og han ved, hvad han gør. Det har han vist i mange danske klubber efterhånden. En 34-årig som mig står nok ikke højt på hans liste.
Victor Palsson kom til Plymouth i sommer.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
EKSKLUSIVT