Åben for flere år i Brøndby

Niels Frederiksen vil ikke udtale sig om interesse for ham selv. Han er dog åben for flere år i Brøndby, fortæller han.



Med gode præstationer i Superligaen følger som regel interesse fra større udenlandske klubber. Det gælder både spillere, men så sandelig også trænere.

Og man må sige, at Niels Frederiksen har præsteret godt i sin tid som cheftræner i Brøndby IF. Her skal sidste sæsons mesterskab i særdeleshed fremhæves, men også denne sæson har de blå-gule gjort det fint i Superligaen efter en ellers skuffende sæsonstart.

Derfor ville det ikke være utænkeligt, at andre klubber havde bidt mærke i den 51-årige træners præstationer med Brøndby.

Adspurgt om eventuel interesse fra andre klubber, lukker Niels Frederiksen dog helt i. 

– Jeg vil godt udtale mig om alle mulige andre, men jeg vil aldrig udtale mig om mig selv på den konto. Det gør jeg aldrig. Af respekt for alt kommenterer jeg aldrig på den slags ting, siger Brøndby-træneren og påpeger, at han har kontrakt halvandet år endnu.

De blå-gules succestræner tænker heller ikke meget på at planlægge sine eventuelle næste skridt.

– Jeg tænker ikke så meget på det. Jeg er ikke så vild med de der karriereplanlægninger, fordi så meget afgøres af tilfældigheder i den her branche. Jeg har haft det princip, at hvis man får en god mulighed, skal man følge den. Det gjorde jeg, da jeg blev U21-landstræner, og da jeg blev træner her i Brøndby. Så jeg tager det stille og roligt.

Den tidligere U21-landstræner nyder også at være i Brøndby. Ja, faktisk har han det så godt på Vestegnen, at han ikke vil afvise at blive i flere år fremover.

– Ja, det ville jeg ikke udelukke. Det kunne jeg sådan set godt se, siger han.

Niels Frederiksen har været cheftræner i Brøndby IF siden 2019 og har kontrakt frem til sommeren 2023.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Argentina – Østrig

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Spanien – Saudi-Arabien

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!