Åben for flere år i Brøndby

Niels Frederiksen vil ikke udtale sig om interesse for ham selv. Han er dog åben for flere år i Brøndby, fortæller han.



Med gode præstationer i Superligaen følger som regel interesse fra større udenlandske klubber. Det gælder både spillere, men så sandelig også trænere.

Og man må sige, at Niels Frederiksen har præsteret godt i sin tid som cheftræner i Brøndby IF. Her skal sidste sæsons mesterskab i særdeleshed fremhæves, men også denne sæson har de blå-gule gjort det fint i Superligaen efter en ellers skuffende sæsonstart.

Derfor ville det ikke være utænkeligt, at andre klubber havde bidt mærke i den 51-årige træners præstationer med Brøndby.

Adspurgt om eventuel interesse fra andre klubber, lukker Niels Frederiksen dog helt i. 

– Jeg vil godt udtale mig om alle mulige andre, men jeg vil aldrig udtale mig om mig selv på den konto. Det gør jeg aldrig. Af respekt for alt kommenterer jeg aldrig på den slags ting, siger Brøndby-træneren og påpeger, at han har kontrakt halvandet år endnu.

De blå-gules succestræner tænker heller ikke meget på at planlægge sine eventuelle næste skridt.

– Jeg tænker ikke så meget på det. Jeg er ikke så vild med de der karriereplanlægninger, fordi så meget afgøres af tilfældigheder i den her branche. Jeg har haft det princip, at hvis man får en god mulighed, skal man følge den. Det gjorde jeg, da jeg blev U21-landstræner, og da jeg blev træner her i Brøndby. Så jeg tager det stille og roligt.

Den tidligere U21-landstræner nyder også at være i Brøndby. Ja, faktisk har han det så godt på Vestegnen, at han ikke vil afvise at blive i flere år fremover.

– Ja, det ville jeg ikke udelukke. Det kunne jeg sådan set godt se, siger han.

Niels Frederiksen har været cheftræner i Brøndby IF siden 2019 og har kontrakt frem til sommeren 2023.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg