AaB’er klar til klubskifte: Det er ikke holdbart

Magnus Christensen har lange udsigter til spilletid i AaB, og derfor forbereder han sig på at skulle finde en ny klub til januar.



Ét eneste minut.

Det er alt, hvad Magnus Christensen har spillet i denne sæson, og han gør sig ikke store forventninger om at få ret meget mere i løbet af efteråret. Derfor lyder han over for Nordjyske også som en mand, der er indstillet på et klubskifte.

En del af forklaringen på den manglende spilletid er ganske vist, at Christensen brækkede hånden tidligere på efteråret. Men allerede før det var han mere bænkevarmer end starter, og den situation duer ikke.

Læs også:Skadespause: AaB-midtbanespiller har brækket hånden

– Det er ikke holdbart for hverken mig eller klubben, at jeg ikke spiller. Vi må se på det, når vinduet åbner. Jeg kan lige pludselig få en uventet chance og gøre det godt, og så er situationen anderledes, men lige nu kunne det godt tyde på, at jeg skal ud og finde noget andet, siger Magnus Christensen til Nordjyske.

Ender den 23-årige AaB’er med at skifte klub til januar, er han langt fra den første af klubbens egenudviklede spillere, der må finde ny arbejdsgiver. I sommer forlod Wessam Abou Ali, Søren Tengstedt, Anders Bærtelsen og Rasmus Thellufsen klubben på permanent basis.

Læs også:AaB-vikar udtager første trup: Midtbaneduo fortsat ikke med

Det gjorde også Oliver Abildgaard, men han blev solgt, fordi han var eftertragtet, mens de øvrige forlod AaB for at få mere spilletid andetsteds. Ligesom tilfældet altså vil være med Christensen, hvis han skifter klub, når transfervinduet åbner igen.

I denne sæson har Magnus Christensen især stået bag Pedro Ferreira, Oscar Hiljemark og Iver Fossum på den centrale midtbane. Sidstnævnte er dog også blevet skubbet længere frem på banen i de seneste runder.

Læs også:AaB’er sat på bænken: Det er frustrerende
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?






LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

17 minutter for United – nu skal han til VM