Tim Prica kom til AaB i sommer, og det gjorde han med et efternavn, der giver minder om mål i Aalborg.
Den 18-årige angribers far, Rade Prica, spillede halvanden sæson i den nordjyske klub i midten af 2000’erne og nåede at score 28 mål på 48 ligakampe – blandt andet blev han topscorer i Superligaen i 2006/07 med 19 kasser.
Men selvom Tim Prica spiller samme position som sin far, har han endnu ikke fået netmaskerne til at blafre for AaB. Det er imidlertid ikke noget, han bruger meget tid på at tænke over.
– Det er klart, at man altid vil score mål, men hvis jeg bare løber rundt og tænker over det, påvirker det mit spil, så det gør jeg ikke. Det kommer, når det kommer. Hvis jeg gør de rigtige ting til træning og i kampe, skal det nok komme. Jeg er sikker på det, så det er ikke noget, jeg tænker meget på, siger Tim Prica i et interview med Fotbollskanalen.
Den unge Prica fik også en dårlig start på tiden i AaB, efter at han kom til klubben fra Malmö FF. Allerede i sin første Superliga-kamp blev han udvist, og i en senere pokalkamp modtog han endnu et rødt kort.
– Det gik ikke helt, som jeg havde forestillet mig, men man lærer af alt, og du skal bare kæmpe videre. Man skal ikke grave sig ned. Sådan er fodbold og denne verden, fortæller Tim Prica og fortsætter:
– Jeg tror, det er de første to gange, jeg er blevet udvist, og det var selvfølgelig hårdt. Mig og klubben havde virkelig ikke tænkt på det, men klubben støttede mig, og det gjorde det meget lettere, selvom det var svært. De hjalp mig meget. Det var lidt hårdt dengang.
I foråret har Tim Prica været fast mand i cheftræner Martí Cifuentes startopstilling foran blandt andre Kasper Kusk, som senest sad helt ude af truppen – noget, der var ydmygende for den danske angriber ifølge tv-ekspert. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
