AaB havde søndag en oplagt mulighed for at snyde Viborg for sejren i første runde af Superligaen.
Efter en dramatisk afslutning med et sent mål til begge hold, var Viborg foran 2-1 i overtiden. Her fik AaB tildelt et straffespark, efter at Viborgs forsvarsspiller Mads Lauritsen kluntet begik et regelbrud i feltet.
Det brændte den norske offensive profil Iver Fossum dog, og derfor tog Viborg alle tre point i premieren.
Efter kampen var straffesparksskurken særdeles skuffet.
– Det er vældig tungt. Det var ikke lige det, man ønskede sig. Vi fik chancen for at udligne, som vi gerne ville have, men bolden sad ikke, hvor den skulle.
– Det er klart, at jeg var nervøs, når der kun var et par minutter tilbage af kampen, og vi manglede et mål. På samme tid følte jeg, at jeg havde kontrol og vidste, hvad jeg skulle gøre, siger Iver Fossum.
AaB-træner Lars Friis var også skuffet efter kampen, men han påpegede, at nederlaget ikke skyldtes det brændte straffespark.
– Det handler om, at vi skal stå op for at hjælpe hinanden. Iver Fossum føler, at det er hans skyld, og det er det ikke.
– Det er i sådan nogle situationer, at vi skal vise, at vi har et godt sammenhold og en god trup.
– Det var en skuffende kamp, og det var skuffende, at vi ikke formåede at få noget med fra Viborg, fortæller AaB-træneren.
I modsatte lejr var Mads Lauritsen lykkelig for, at Viborg-målmand Lucas Lund reddede straffesparket.
– Jeg lavede en kæmpe fejl, der var lige ved at koste to point. Jeg prøvede at lave et frispark, men det kunne jeg ikke finde ud af, så det var rigtig skidt lavet.
– Det var kanon, at han reddede den. Det gør det lidt nemmere at stå med pressen efter kampen, og det kunne godt være, at den havde kørt rundt i hovedet på mig, når jeg skal lægge mig på puden, fortæller forsvarsspilleren.
Inden straffesparket blev Mads Lauritsen kåret til kampens spiller på stadion, efter han i første halvleg headede viborgenserne på 1-0.
Forsvarsspilleren fik desuden sit andet gule kort ved forseelsen, og han er derfor ikke med, når Viborg møder AGF i Aarhus i næste runde. AaB skal vaske skuffelsen af sig, når holdet får besøg af FC København.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
