Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Her er Tipsbladets dom fra opgøret mellem AGF og Randers FC.



AGF – Randers FC 1-3 (1-1)
0-1 Wessel Dammers (24.)
1-1 Patrick Mortensen (28.)
1-2 Stephen Odey (48.)
1-3 Norman Campbell (64.)

Kampens bedste

AGF:
Han har en fortid i Randers FC, så det gør altid lidt ondt på kronjyderne, når Nicolai Poulsen er modstanderen. Og så gør det naturligvis ekstra ondt, når den hårdføre centrale midtbanespiller spiller godt.

Og det skal vi lige love for, at han gjorde søndag i første halvleg mod Randers FC.

Nicolai Poulsen leverede sit sædvanlige arbejde på midtbanen, men det var især den offensive del af spillet, som han havde succes med. Blandt andet spillede han i første halvleg Felix Beijmo fri til en mulighed med en lækker aflevering hen over Randers’ forsvar, og senere i halvlegen slog han et indlæg i feltet, som Mikael Anderson fik prikket videre til Patrick Mortensen, der sparkede bolden i nettet.

Meget fokus er ofte på Nicolai Poulsens hårde spil, så nogle gange kan det godt gå i glemmebogen, at han faktisk er en rigtig dygtig fodboldspiller.

Desværre for AGF var det samlet en skidt kamp, og i anden halvleg gik det helt galt for holdet.

Randers FC:
Når man ikke har scoret i Superligaen i over et år, giver det altså lidt kredit endelig at komme på tavlen igen. Historien om Randers’ nigerianske angriber Stephen Odey er mærkværdig. Han smadrede mål ind på stribe, da Randers lejede ham i belgisk fodbold, og efter den gode start i Danmark fik Randers købt angriberen fri. Men siden har Odey skudt ret meget med løst krudt, så det var sikkert en dejlig omgang at komme på tavlen.

Målet var vigtigt, for det betyder, at Randers er på tredjepladsen i Superligaen før de sidste par runder.

Kampens værste

Der var flere dårlige præstationer, som ikke var på det niveau, som især AGF ønsker. Så prisen ender lidt som en status på sæsonen, og hvor AGF er. Uwe Rösler må efterhånden være en presset mand. Nederlaget til Randers FC var det femte nederlag i træk for AGF – alle fem på 1-3.

Aarhusianerne var i sidste sæson i pokalfinalen under Rösler og altså tæt på at vinde den første titel i 28 år, men den blev tabt, og i denne sæson virker det til, at man er blevet lidt dårligere undervejs og ikke har formået at udvikle spillet. Pilen peger ultimativt på Rösler, som ellers i sin tid i Aarhus har været en god mand for AGF.

Spørgsmålet er bare, om det er tid til at kigge mod en ny træner, der kan forynge holdet og skabe mere kvalitet i spillet. Lige nu er der ikke meget, der peger mod optimisme og fremgang i AGF, og med nederlaget mod Randers er der en stor sandsynlighed for, at AGF ender dårligst i mesterskabsspillet. Sikkert er det også, at AGF ikke skal i Europa i næste sæson.

Bør AGF overveje mod en ny træner?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Kampens detalje

Da Wessel Dammers scorede til 1-0, blev Patrick Mortensen holdt tilbage, så han ikke kunne heade bolden væk. Der er naturligvis mange holdeforseeleser – især ved hjørnespark – men i situationen havde Mortensen ingen mulighed for at heade kuglen væk. Og det blev altså ikke kaldt tilbage af VAR, hvilket det måske burde.




EKSKLUSIVT

Bundesliga-angriber flytter til Århus


Martin Jørgensen scorer nyt job

– Det ville da være meget, meget underligt

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’


EKSKLUSIVT

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle


Bekræfter: Profil skal sælges nu

Afsløring: Tæt på salg af profil

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester



EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Åbne for at sælge


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

Klar opfordring til ny FCK-stjerne



Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afslører vanvittig kontrakt

Brøndby nedjusterer regnskab – gigantisk underskud

Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere


NYHEDER

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris


Ekspert tror på Brøndby-comeback

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Moukoko er forfulgt af skandaler

Officielt: FC København handler igen

FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Kun underskriften mangler

Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’



Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Vil gøre alt for Dolberg

Svært at få forlængelse på plads

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Jubler over tiden i Danmark

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare

Transfer: AGF sælger profil

Nu melder Superligaen ud om fans til derby

Mbappé anklager PSG for psykisk chikane



Tidligere EfB-ejer fængslet – svindelsag buldrer

Shels tæver Tribesmen i Galway

Kan blive rekorddyr