Abdellaoue vil ikke lejes ud mere

Mustafa Abdellaoue var i sidste sæson lejet ud fra FCK til OB, og det gik godt, men angriberen har ingen intentioner om endnu et kortvarigt skifte.



Mustafa Abdellaoue var i sidste sæson udlejet fra FC København til OB, og nordmanden gjorde en god figur i den fynske klub, hvor han med ni scoringer blev fynboernes topscorer i Superligaen. Alligevel er Mos’ lejeaftale ikke blevet vekslet til en permanent kontrakt, og da FC København ikke vil have angriberen, som kom til klubben fra Vålerenga i 2012, skal Abdellaoue på klubjagt i transfervinduet.

Og i den forbindelse er nordmanden pĂĄ jagt efter et permanent opholdssted efter det seneste lejemĂĄl i OB.

– Jeg har en god dialog med Ståle Solbakken, som jeg har kendt i lang tid. Mos har kontrakt med FC København to år endnu, og som udgangspunkt stiller han til træning i FCK, når de går i gang igen. Hvad der skal ske fremover er ikke til at sige på nuværende tidspunkt, og vi må se, hvad der kommer af muligheder, men Mos skal i hvert fald ikke lejes ud en gang til, siger Mustafa Abdellaoues agent, Stig Lillejord, til tipsbladet.dk.

Da nordmanden kom til FC København, var det med en frisk topscorertitel fra hjemlandet i rygsækken, og i OB fik Mos også vist, at han ved, hvor målet befinder sig.

Og i det hele taget nød angriberen godt af lejemålet på Fyn.

– Mos havde et super godt ophold i OB. Allerede i 2012, hvor Abdellaoue skiftede fra Vålerenga til FC København, forsøgte OB at få fat på ham, og i den forgangne sæson fik de så vist, at de også er et godt match. Samtidig fik Mos vist, at han stadig kan lave masser af mål, og det er altid vigtigt for en angriber, fastslår Stig Lillejord.

Han ønsker ikke at kommentere på, om der allerede har meldt sig interesserede klubber på banen.







LIVE

LIVE: SL-profil ĂĄbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Millionregn over ‘PC’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

El Clásico kan afgøre det hele

StĂĄr klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han pĂĄ

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem