AC Horsens forlænger med tidligere Brøndby og FCK-talent

AC Horsens indgår ny kontrakt med ung angriber.



Muamer Brajanac skrev i efteråret under på en kontrakt frem til sommeren 2021 med AC Horsens, og selv om det blot bev til 84 minutter på banen i Superligaen i den forgangne halvsæson, har den 19-årige angriber alligevel formået at overbevise om sine kvaliteter.

AC Horsens oplyser onsdag, at Muamer Brajanac har forlænget sin kontrakt frem til udgangen af 2023.

Angriberen har tidligere tørnet ud for både Brøndby og FC København på ungdomsniveau, og nu skal han altså forsøge at etablere sig på seniorplan i Horsens.

Læs også:Ny AaB-træner: Her skal vi blive bedre

– Vi kendte Muamer Brajanac fra hans ungdomstid, hvor han var en profil for FC København og Brøndby IF som U17- og U19-spiller, og vi valgte at invitere ham til prøvetræning, da han kom i overskud i FC København. I første omgang lavede vi en kort kontrakt med ham, men han har allerede via indhop, træningsindsats og sit gåpåmod vist, at han er en spiller, vi kan satse på og arbejde videre med, siger sportschef Niels Erik Søndegård og tilføjer:

– Han er en spændende angriber med fysik og afslutningsfærdigheder på et højt niveau, men han har selvfølgelig også udviklingsområder, han skal arbejde med. Han kan spille U19 i foråret, men han skal banke endnu mere på i forhold til spilletid i 3F Superligaen, og det er jeg ikke i tvivl om, at han kommer til, for han har vist, at han kan være med.

Angriberen er faldet godt til i Horsens, og han glæder sig over forlængelsen, der giver ro på fremtiden.

Læs også:Brøndby-indkøb nærmer sig Superliga-rekord

– Siden jeg var til prøvetræning i AC Horsens, er det gået hurtigt, og jeg har fået en masse indhop og gode oplevelser. Selvom resultaterne har været lidt svingende, og ikke som vi havde håbet på, så har de seneste tre måneder været en oplevelse for mig personligt. Jeg har fået mine første superligaminutter og erfaring på det her niveau, og mit delmål er at spille endnu flere minutter. Truppens og klubbens helt store mål er selvfølgelig at skabe resultater og blive i 3F Superligaen, siger Muamer Brajanac og fortsætter:

– På længere sigt er et af mine mål at presse mig på og give så meget konkurrence, at jeg kommer til at spille kampe fra start, og mit helt store mål er at præstere så godt, at jeg kan komme videre til en større adresse, men lige nu vil jeg bare gerne score mål og hjælpe holdet med at vinde.

Muamer Brajanac har foreløbig spillet ni kampe for AC Horsens uden at komme på måltavlen. 

Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson
Læs også:Anderledes Superliga-stilling: Så store er problemerne for Horsens og Lyngby
Læs også:Vejle jagter to forstærkninger






LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasilien – Norge

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK tjener millioner på ung stopper

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir