Muamer Brajanac skrev i efteråret under på en kontrakt frem til sommeren 2021 med AC Horsens, og selv om det blot bev til 84 minutter på banen i Superligaen i den forgangne halvsæson, har den 19-årige angriber alligevel formået at overbevise om sine kvaliteter.
AC Horsens oplyser onsdag, at Muamer Brajanac har forlænget sin kontrakt frem til udgangen af 2023.
Angriberen har tidligere tørnet ud for både Brøndby og FC København på ungdomsniveau, og nu skal han altså forsøge at etablere sig på seniorplan i Horsens.
Læs også:Ny AaB-træner: Her skal vi blive bedre
– Vi kendte Muamer Brajanac fra hans ungdomstid, hvor han var en profil for FC København og Brøndby IF som U17- og U19-spiller, og vi valgte at invitere ham til prøvetræning, da han kom i overskud i FC København. I første omgang lavede vi en kort kontrakt med ham, men han har allerede via indhop, træningsindsats og sit gåpåmod vist, at han er en spiller, vi kan satse på og arbejde videre med, siger sportschef Niels Erik Søndegård og tilføjer:
– Han er en spændende angriber med fysik og afslutningsfærdigheder på et højt niveau, men han har selvfølgelig også udviklingsområder, han skal arbejde med. Han kan spille U19 i foråret, men han skal banke endnu mere på i forhold til spilletid i 3F Superligaen, og det er jeg ikke i tvivl om, at han kommer til, for han har vist, at han kan være med.
Angriberen er faldet godt til i Horsens, og han glæder sig over forlængelsen, der giver ro på fremtiden.
Læs også:Brøndby-indkøb nærmer sig Superliga-rekord
– Siden jeg var til prøvetræning i AC Horsens, er det gået hurtigt, og jeg har fået en masse indhop og gode oplevelser. Selvom resultaterne har været lidt svingende, og ikke som vi havde håbet på, så har de seneste tre måneder været en oplevelse for mig personligt. Jeg har fået mine første superligaminutter og erfaring på det her niveau, og mit delmål er at spille endnu flere minutter. Truppens og klubbens helt store mål er selvfølgelig at skabe resultater og blive i 3F Superligaen, siger Muamer Brajanac og fortsætter:
– På længere sigt er et af mine mål at presse mig på og give så meget konkurrence, at jeg kommer til at spille kampe fra start, og mit helt store mål er at præstere så godt, at jeg kan komme videre til en større adresse, men lige nu vil jeg bare gerne score mål og hjælpe holdet med at vinde.
Muamer Brajanac har foreløbig spillet ni kampe for AC Horsens uden at komme på måltavlen.
Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson
Læs også:Anderledes Superliga-stilling: Så store er problemerne for Horsens og Lyngby
Læs også:Vejle jagter to forstærkninger
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien
