AC Horsens forlænger med tidligere Brøndby og FCK-talent

AC Horsens indgår ny kontrakt med ung angriber.



Muamer Brajanac skrev i efteråret under på en kontrakt frem til sommeren 2021 med AC Horsens, og selv om det blot bev til 84 minutter på banen i Superligaen i den forgangne halvsæson, har den 19-årige angriber alligevel formået at overbevise om sine kvaliteter.

AC Horsens oplyser onsdag, at Muamer Brajanac har forlænget sin kontrakt frem til udgangen af 2023.

Angriberen har tidligere tørnet ud for både Brøndby og FC København på ungdomsniveau, og nu skal han altså forsøge at etablere sig på seniorplan i Horsens.

Læs også:Ny AaB-træner: Her skal vi blive bedre

– Vi kendte Muamer Brajanac fra hans ungdomstid, hvor han var en profil for FC København og Brøndby IF som U17- og U19-spiller, og vi valgte at invitere ham til prøvetræning, da han kom i overskud i FC København. I første omgang lavede vi en kort kontrakt med ham, men han har allerede via indhop, træningsindsats og sit gåpåmod vist, at han er en spiller, vi kan satse på og arbejde videre med, siger sportschef Niels Erik Søndegård og tilføjer:

– Han er en spændende angriber med fysik og afslutningsfærdigheder på et højt niveau, men han har selvfølgelig også udviklingsområder, han skal arbejde med. Han kan spille U19 i foråret, men han skal banke endnu mere på i forhold til spilletid i 3F Superligaen, og det er jeg ikke i tvivl om, at han kommer til, for han har vist, at han kan være med.

Angriberen er faldet godt til i Horsens, og han glæder sig over forlængelsen, der giver ro på fremtiden.

Læs også:Brøndby-indkøb nærmer sig Superliga-rekord

– Siden jeg var til prøvetræning i AC Horsens, er det gået hurtigt, og jeg har fået en masse indhop og gode oplevelser. Selvom resultaterne har været lidt svingende, og ikke som vi havde håbet på, så har de seneste tre måneder været en oplevelse for mig personligt. Jeg har fået mine første superligaminutter og erfaring på det her niveau, og mit delmål er at spille endnu flere minutter. Truppens og klubbens helt store mål er selvfølgelig at skabe resultater og blive i 3F Superligaen, siger Muamer Brajanac og fortsætter:

– På længere sigt er et af mine mål at presse mig på og give så meget konkurrence, at jeg kommer til at spille kampe fra start, og mit helt store mål er at præstere så godt, at jeg kan komme videre til en større adresse, men lige nu vil jeg bare gerne score mål og hjælpe holdet med at vinde.

Muamer Brajanac har foreløbig spillet ni kampe for AC Horsens uden at komme på måltavlen. 

Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson
Læs også:Anderledes Superliga-stilling: Så store er problemerne for Horsens og Lyngby
Læs også:Vejle jagter to forstærkninger




– Han er fuldstændig vanvittig

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Her er AGF’s transferplaner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Stort Yussuf Poulsen-chok

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby takker nej til to spillere

Højlund i hovedrolle

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse