Janus Drachmann er færdig i OB. Den 33-årige midtbanespiller vender tilbage til AC Horsens, som han tidligere i karrieren repræsenterede i ni år.
Janus Drachmann har fået ophævet sin kontrakt med OB, hvor han ikke havde udsigt til ret meget spilletid i den kommende sæson. Han skifter dermed på en fri transfer til Superliga-nedrykkerne fra Østjylland.
– Vi har haft et stort ønske om at hente en spiller med det rigtige DNA og solid erfaring til den opgave, vi står overfor, og tidligt i forløbet pegede vi Janus ud, og vi er glade for, at vi i samarbejde med OB har fundet frem til en løsning. Janus Drachmann er en kriger og en lederfigur, der har tilbragt mange sæsoner i AC Horsens og siden har haft en flot karriere, og han vender tilbage med stor sult efter at gøre en forskel.
– Vi er løbende i gang med at sammensætte en trup med en lidt yngre karakter, men vi kigger også på balancen i truppen, og her kommer Janus til at bidrage med sin rutine, erfaring, menneskelige og fodboldmæssige kvaliteter, siger Niels Erik Søndergård, der er sportschef i AC Horsens.
Hovedpersonen er glad for at være tilbage i den gule trøje.
– Det føles som det helt rigtige nede i maven. Ringen bliver sluttet, og jeg er tilbage, hvor jeg fik min første start i seniorkarrieren. Jeg ser rigtig meget frem til at blive en del af AC Horsens og gøre en forskel ved at bidrage med min erfaring og rutine, så vi kan få et rigtig godt år i NordicBet Ligaen og rykke op, siger Janus Drachmann.
– Jeg er i højere grad blevet en leder, end for seks-syv år siden, da jeg forlod AC Horsens, og jeg har fået en del flere kampe i bagagen og har prøvet noget forskelligt i andre klubber. Jeg er blevet mere moden som spiller og person.
Janus Drachmann har underskrevet en tre-årig aftale med AC Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
Han er VM’s bedste spiller
Fin lodtrækning for FCK
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED