AC Horsens siger farvel til legende efter 13 år i klubben

Thomas Kortegaard kan for første gang i 13 år ikke kalde AC Horsens for sin arbejdsplads. Nu skal han være lærer.



Samlet set er det blevet til 316 kampe siden Thomas Kortegaard kom til AC Horsens tilbage i maj 2007, hvor han skiftede fra AaB. For et år siden stoppede han sin aktive karriere og blev en del af trænerteamet. Nu venter der et nyt kapitel for ham som lærer på Hou Maritime Idrætsefterskole, men det bliver svært for ham at tage afsked med hverdagen i klubben.

Det fortæller han i et interview på AC Horsens officielle hjemmeside.

– Det er selvfølgelig vemodigt, men jeg har det også godt med at tage hul på et nyt kapitel i tilværelsen. Som person trænger jeg til at prøve noget andet, og tidspunktet er det rigtige. Det bliver noget helt andet, end jeg har været vant til i mange år, men det bliver rigtig godt for mig og min familie, siger han og fortsætter:

– Jeg er utrolig taknemmelig for alle mine år i AC Horsens, og jeg er meget taknemmelig for den måde, Bo (Henriksen red.) og trænerteamet har taget imod mig på. Vi har haft rigtig mange sjove stunder på trænerkontoret. Det har givet mig et andet perspektiv på fodboldtilværelsen at være en del af trænerteamet, og det ville jeg ikke have fået, hvis jeg ikke havde været en del af trænerteamet. Jeg har følt mig hørt og værdsat, lyder det fra Thomas Kortegaard.

Fra AC Horsens-manager Bo Henriksens side er der også meget rosende ord til Kortegaard, som han ser som en stor person i klubben.

– Thomas Kortegaard er en af de største legender i AC Horsens’ historie sammen med Søren Jochumsen, og vi er da kede af, at vi er nødt til at sige farvel til ham. Han kontaktede mig midt i coronatiden for at tale om sin fremtid, og jeg kunne fortælle ham, at vi ville gøre alt for at beholde ham, men at alt var usikkert, og vi kunne ikke give ham en klar indikation, fortæller Bo Henriksen.

Endvidere mener Horsens-manageren, at man har fuld forståelse for, at Kortegaard vil prøve noget andet, men at de er ærgerlige over at miste ham, da de anser ham som en værdifuld medarbejder i klubben.

Thomas Kortegaard kommer til at undervise i dansk og være på efterskolens fodboldlinje.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her er VM-turneringens hold

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’