AC Horsens siger farvel til legende efter 13 år i klubben

Thomas Kortegaard kan for første gang i 13 år ikke kalde AC Horsens for sin arbejdsplads. Nu skal han være lærer.



Samlet set er det blevet til 316 kampe siden Thomas Kortegaard kom til AC Horsens tilbage i maj 2007, hvor han skiftede fra AaB. For et år siden stoppede han sin aktive karriere og blev en del af trænerteamet. Nu venter der et nyt kapitel for ham som lærer på Hou Maritime Idrætsefterskole, men det bliver svært for ham at tage afsked med hverdagen i klubben.

Det fortæller han i et interview på AC Horsens officielle hjemmeside.

– Det er selvfølgelig vemodigt, men jeg har det også godt med at tage hul på et nyt kapitel i tilværelsen. Som person trænger jeg til at prøve noget andet, og tidspunktet er det rigtige. Det bliver noget helt andet, end jeg har været vant til i mange år, men det bliver rigtig godt for mig og min familie, siger han og fortsætter:

– Jeg er utrolig taknemmelig for alle mine år i AC Horsens, og jeg er meget taknemmelig for den måde, Bo (Henriksen red.) og trænerteamet har taget imod mig på. Vi har haft rigtig mange sjove stunder på trænerkontoret. Det har givet mig et andet perspektiv på fodboldtilværelsen at være en del af trænerteamet, og det ville jeg ikke have fået, hvis jeg ikke havde været en del af trænerteamet. Jeg har følt mig hørt og værdsat, lyder det fra Thomas Kortegaard.

Fra AC Horsens-manager Bo Henriksens side er der også meget rosende ord til Kortegaard, som han ser som en stor person i klubben.

– Thomas Kortegaard er en af de største legender i AC Horsens’ historie sammen med Søren Jochumsen, og vi er da kede af, at vi er nødt til at sige farvel til ham. Han kontaktede mig midt i coronatiden for at tale om sin fremtid, og jeg kunne fortælle ham, at vi ville gøre alt for at beholde ham, men at alt var usikkert, og vi kunne ikke give ham en klar indikation, fortæller Bo Henriksen.

Endvidere mener Horsens-manageren, at man har fuld forståelse for, at Kortegaard vil prøve noget andet, men at de er ærgerlige over at miste ham, da de anser ham som en værdifuld medarbejder i klubben.

Thomas Kortegaard kommer til at undervise i dansk og være på efterskolens fodboldlinje.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Fransk klub overvejer Victor Bak

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta