AC Horsens siger farvel til legende efter 13 år i klubben

Thomas Kortegaard kan for første gang i 13 år ikke kalde AC Horsens for sin arbejdsplads. Nu skal han være lærer.



Samlet set er det blevet til 316 kampe siden Thomas Kortegaard kom til AC Horsens tilbage i maj 2007, hvor han skiftede fra AaB. For et år siden stoppede han sin aktive karriere og blev en del af trænerteamet. Nu venter der et nyt kapitel for ham som lærer på Hou Maritime Idrætsefterskole, men det bliver svært for ham at tage afsked med hverdagen i klubben.

Det fortæller han i et interview på AC Horsens officielle hjemmeside.

– Det er selvfølgelig vemodigt, men jeg har det også godt med at tage hul på et nyt kapitel i tilværelsen. Som person trænger jeg til at prøve noget andet, og tidspunktet er det rigtige. Det bliver noget helt andet, end jeg har været vant til i mange år, men det bliver rigtig godt for mig og min familie, siger han og fortsætter:

– Jeg er utrolig taknemmelig for alle mine år i AC Horsens, og jeg er meget taknemmelig for den måde, Bo (Henriksen red.) og trænerteamet har taget imod mig på. Vi har haft rigtig mange sjove stunder på trænerkontoret. Det har givet mig et andet perspektiv på fodboldtilværelsen at være en del af trænerteamet, og det ville jeg ikke have fået, hvis jeg ikke havde været en del af trænerteamet. Jeg har følt mig hørt og værdsat, lyder det fra Thomas Kortegaard.

Fra AC Horsens-manager Bo Henriksens side er der også meget rosende ord til Kortegaard, som han ser som en stor person i klubben.

– Thomas Kortegaard er en af de største legender i AC Horsens’ historie sammen med Søren Jochumsen, og vi er da kede af, at vi er nødt til at sige farvel til ham. Han kontaktede mig midt i coronatiden for at tale om sin fremtid, og jeg kunne fortælle ham, at vi ville gøre alt for at beholde ham, men at alt var usikkert, og vi kunne ikke give ham en klar indikation, fortæller Bo Henriksen.

Endvidere mener Horsens-manageren, at man har fuld forståelse for, at Kortegaard vil prøve noget andet, men at de er ærgerlige over at miste ham, da de anser ham som en værdifuld medarbejder i klubben.

Thomas Kortegaard kommer til at undervise i dansk og være på efterskolens fodboldlinje.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Vilde Villa nedlagde Manchester United

FC Barcelona går på rov i danskerklub

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Johannes Hoff Thorup er på listen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Tricky Trees tryller i Hytten

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama