AC Horsens siger farvel til legende efter 13 år i klubben

Thomas Kortegaard kan for første gang i 13 år ikke kalde AC Horsens for sin arbejdsplads. Nu skal han være lærer.



Samlet set er det blevet til 316 kampe siden Thomas Kortegaard kom til AC Horsens tilbage i maj 2007, hvor han skiftede fra AaB. For et år siden stoppede han sin aktive karriere og blev en del af trænerteamet. Nu venter der et nyt kapitel for ham som lærer på Hou Maritime Idrætsefterskole, men det bliver svært for ham at tage afsked med hverdagen i klubben.

Det fortæller han i et interview på AC Horsens officielle hjemmeside.

– Det er selvfølgelig vemodigt, men jeg har det også godt med at tage hul på et nyt kapitel i tilværelsen. Som person trænger jeg til at prøve noget andet, og tidspunktet er det rigtige. Det bliver noget helt andet, end jeg har været vant til i mange år, men det bliver rigtig godt for mig og min familie, siger han og fortsætter:

– Jeg er utrolig taknemmelig for alle mine år i AC Horsens, og jeg er meget taknemmelig for den måde, Bo (Henriksen red.) og trænerteamet har taget imod mig på. Vi har haft rigtig mange sjove stunder på trænerkontoret. Det har givet mig et andet perspektiv på fodboldtilværelsen at være en del af trænerteamet, og det ville jeg ikke have fået, hvis jeg ikke havde været en del af trænerteamet. Jeg har følt mig hørt og værdsat, lyder det fra Thomas Kortegaard.

Fra AC Horsens-manager Bo Henriksens side er der også meget rosende ord til Kortegaard, som han ser som en stor person i klubben.

– Thomas Kortegaard er en af de største legender i AC Horsens’ historie sammen med Søren Jochumsen, og vi er da kede af, at vi er nødt til at sige farvel til ham. Han kontaktede mig midt i coronatiden for at tale om sin fremtid, og jeg kunne fortælle ham, at vi ville gøre alt for at beholde ham, men at alt var usikkert, og vi kunne ikke give ham en klar indikation, fortæller Bo Henriksen.

Endvidere mener Horsens-manageren, at man har fuld forståelse for, at Kortegaard vil prøve noget andet, men at de er ærgerlige over at miste ham, da de anser ham som en værdifuld medarbejder i klubben.

Thomas Kortegaard kommer til at undervise i dansk og være på efterskolens fodboldlinje.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Værste i 16 år

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM