Samlet set er det blevet til 316 kampe siden Thomas Kortegaard kom til AC Horsens tilbage i maj 2007, hvor han skiftede fra AaB. For et år siden stoppede han sin aktive karriere og blev en del af trænerteamet. Nu venter der et nyt kapitel for ham som lærer på Hou Maritime Idrætsefterskole, men det bliver svært for ham at tage afsked med hverdagen i klubben.
Det fortæller han i et interview på AC Horsens officielle hjemmeside.
– Det er selvfølgelig vemodigt, men jeg har det også godt med at tage hul på et nyt kapitel i tilværelsen. Som person trænger jeg til at prøve noget andet, og tidspunktet er det rigtige. Det bliver noget helt andet, end jeg har været vant til i mange år, men det bliver rigtig godt for mig og min familie, siger han og fortsætter:
– Jeg er utrolig taknemmelig for alle mine år i AC Horsens, og jeg er meget taknemmelig for den måde, Bo (Henriksen red.) og trænerteamet har taget imod mig på. Vi har haft rigtig mange sjove stunder på trænerkontoret. Det har givet mig et andet perspektiv på fodboldtilværelsen at være en del af trænerteamet, og det ville jeg ikke have fået, hvis jeg ikke havde været en del af trænerteamet. Jeg har følt mig hørt og værdsat, lyder det fra Thomas Kortegaard.
Fra AC Horsens-manager Bo Henriksens side er der også meget rosende ord til Kortegaard, som han ser som en stor person i klubben.
– Thomas Kortegaard er en af de største legender i AC Horsens’ historie sammen med Søren Jochumsen, og vi er da kede af, at vi er nødt til at sige farvel til ham. Han kontaktede mig midt i coronatiden for at tale om sin fremtid, og jeg kunne fortælle ham, at vi ville gøre alt for at beholde ham, men at alt var usikkert, og vi kunne ikke give ham en klar indikation, fortæller Bo Henriksen.
Endvidere mener Horsens-manageren, at man har fuld forståelse for, at Kortegaard vil prøve noget andet, men at de er ærgerlige over at miste ham, da de anser ham som en værdifuld medarbejder i klubben.
Thomas Kortegaard kommer til at undervise i dansk og være på efterskolens fodboldlinje.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
Belgien – Senegal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
