Ærlig Jung: Følte Brøndby var ved at give op

Den tyske forsvarsspiller Anthony Jung følte drømmen om europæisk fodbold forsvandt, da Troels Bech blev erstattet af Carsten V. Jensen.



Brøndby var millimeter fra mesterskabet i 2018, men nederlaget i Horsens satte sig dybe spor langt inde i næste sæson.

Knap et år senere var klubbens succesfulde tyske træner, Alexander Zorniger, fortid i klubben og med ham ude blev spenderbukserne strammet ind. Carsten V. Jensen overtog rollen som sportsdirektør fra Troels Bech, der trængte til en længere ferie og tog på jordomrejse, og med “CV’s” ankomst ændrede transferpolitiken sig.

Ud røg de mere løntunge spillere som Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og det blev bemærket i spillertruppen, hvor Anthony Jung ikke var bange for at sige sin ærlige mening om den nye strategi.

– CV kan bekræfte, at vi havde mange samtaler i den periode, hvor jeg mente, at klubben var ved at give lidt op på transferpolitiken, siger den tyske forsvarsspiller i et interview med 3point.dk.

Han fortæller, at han kom til Brøndby med drømmen om at spille europæisk fodbold, men pludselig begyndte klubben at satse på yngre ukendte spillere.

– Der kunne jeg mærke, at den store drøm var ved at gå fra hinanden. Det var en tid, hvor jeg følte, at klubben havde økonomiske problemer, og jeg kunne se, der blev reduceret rundt omkring.

– Der spurgte jeg mig selv, om det her var det rette sted for mig at være, både karrieremæssigt, som spiller og som menneske. Jeg tvivlede, fortæller han til 3point.dk.

Brøndby var ikke interesseret i at sælge Jung, men det var ikke sådan, at CV ligefrem lykkedes med at overbevise tyskeren om, at det var den bedste løsning at blive i klubben.

– Jeg ved ikke, om CV overbeviste mig om at blive. Det var nok mere en udveksling af tanker. Jeg kunne godt se idéen, og nu kan jeg selvfølgelig godt se, hvad planen var, men dengang var jeg usikker, og der var mange spørgsmålstegn.

– Jeg tænker stadig på det, CV sagde til mig, da han talte om at skille sig af med folk for at lade nye komme til. Det er en god beskrivelse af den udvikling, der var i gang.

Anthony Jung kommenterer i interviewet også de nuværende kontraktforhandlinger mellem ham og Brøndby. Det kan du også læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jonas Wind til danskerklub?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Klar melding fra Thomas Gravesen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM