Brøndby var millimeter fra mesterskabet i 2018, men nederlaget i Horsens satte sig dybe spor langt inde i næste sæson.
Knap et år senere var klubbens succesfulde tyske træner, Alexander Zorniger, fortid i klubben og med ham ude blev spenderbukserne strammet ind. Carsten V. Jensen overtog rollen som sportsdirektør fra Troels Bech, der trængte til en længere ferie og tog på jordomrejse, og med “CV’s” ankomst ændrede transferpolitiken sig.
Ud røg de mere løntunge spillere som Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og det blev bemærket i spillertruppen, hvor Anthony Jung ikke var bange for at sige sin ærlige mening om den nye strategi.
– CV kan bekræfte, at vi havde mange samtaler i den periode, hvor jeg mente, at klubben var ved at give lidt op på transferpolitiken, siger den tyske forsvarsspiller i et interview med 3point.dk.
Han fortæller, at han kom til Brøndby med drømmen om at spille europæisk fodbold, men pludselig begyndte klubben at satse på yngre ukendte spillere.
– Der kunne jeg mærke, at den store drøm var ved at gå fra hinanden. Det var en tid, hvor jeg følte, at klubben havde økonomiske problemer, og jeg kunne se, der blev reduceret rundt omkring.
– Der spurgte jeg mig selv, om det her var det rette sted for mig at være, både karrieremæssigt, som spiller og som menneske. Jeg tvivlede, fortæller han til 3point.dk.
Brøndby var ikke interesseret i at sælge Jung, men det var ikke sådan, at CV ligefrem lykkedes med at overbevise tyskeren om, at det var den bedste løsning at blive i klubben.
– Jeg ved ikke, om CV overbeviste mig om at blive. Det var nok mere en udveksling af tanker. Jeg kunne godt se idéen, og nu kan jeg selvfølgelig godt se, hvad planen var, men dengang var jeg usikker, og der var mange spørgsmålstegn.
– Jeg tænker stadig på det, CV sagde til mig, da han talte om at skille sig af med folk for at lade nye komme til. Det er en god beskrivelse af den udvikling, der var i gang.
Anthony Jung kommenterer i interviewet også de nuværende kontraktforhandlinger mellem ham og Brøndby. Det kan du også læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
