Brøndby var millimeter fra mesterskabet i 2018, men nederlaget i Horsens satte sig dybe spor langt inde i næste sæson.
Knap et år senere var klubbens succesfulde tyske træner, Alexander Zorniger, fortid i klubben og med ham ude blev spenderbukserne strammet ind. Carsten V. Jensen overtog rollen som sportsdirektør fra Troels Bech, der trængte til en længere ferie og tog på jordomrejse, og med “CV’s” ankomst ændrede transferpolitiken sig.
Ud røg de mere løntunge spillere som Dominik Kaiser, Kamil Wilczek og Hany Mukhtar, og det blev bemærket i spillertruppen, hvor Anthony Jung ikke var bange for at sige sin ærlige mening om den nye strategi.
– CV kan bekræfte, at vi havde mange samtaler i den periode, hvor jeg mente, at klubben var ved at give lidt op på transferpolitiken, siger den tyske forsvarsspiller i et interview med 3point.dk.
Han fortæller, at han kom til Brøndby med drømmen om at spille europæisk fodbold, men pludselig begyndte klubben at satse på yngre ukendte spillere.
– Der kunne jeg mærke, at den store drøm var ved at gå fra hinanden. Det var en tid, hvor jeg følte, at klubben havde økonomiske problemer, og jeg kunne se, der blev reduceret rundt omkring.
– Der spurgte jeg mig selv, om det her var det rette sted for mig at være, både karrieremæssigt, som spiller og som menneske. Jeg tvivlede, fortæller han til 3point.dk.
Brøndby var ikke interesseret i at sælge Jung, men det var ikke sådan, at CV ligefrem lykkedes med at overbevise tyskeren om, at det var den bedste løsning at blive i klubben.
– Jeg ved ikke, om CV overbeviste mig om at blive. Det var nok mere en udveksling af tanker. Jeg kunne godt se idéen, og nu kan jeg selvfølgelig godt se, hvad planen var, men dengang var jeg usikker, og der var mange spørgsmålstegn.
– Jeg tænker stadig på det, CV sagde til mig, da han talte om at skille sig af med folk for at lade nye komme til. Det er en god beskrivelse af den udvikling, der var i gang.
Anthony Jung kommenterer i interviewet også de nuværende kontraktforhandlinger mellem ham og Brøndby. Det kan du også læse mere om her.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Kærlige beskeder vælter ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Medie peger på FC København
NYHEDER
OB straffer angriber
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
STORT INTERVIEW
