Der var rigtig mange år, hvor du ikke kunne sige AaB uden at sige Lynge Jakobsen.
Fra 1996 til 2013 var den levende AaB-legende således først sportschef og så sportsdirektør i den bolsjestribede fodboldklub.
Derfor har den 72-årige dansker været med til at købe og sælge utallige spillere til og fra Superliga-klubben.
Og nu fortæller Lynge Jakobsen om nogle af sine mest mindeværdige handler i Aalborg i et interview med Tipsbladet.
Men før vi kommer til at nævne navne, så stiller den tidligere AaB-sportsdirektør et spørgsmål – hvad er præmissen for en god transfer?
– Er det en spiller, som du får billigt og som præsterer? Er det en, du sender videre med en stor fortjeneste? Er det en transferfri spiller, som gør det godt? Jeg synes, der er flere præmisser. Det er ikke enkelt, siger Lynge Jakobsen og fortsætter:
– Omgivelserne vil se på niveauet, men hvad med en, som leverer knapt så godt, men kommer på en fri transfer og sendes videre for et pænt tocifret beløb? Så derfor har jeg helt grundlæggende svært ved at svare på, hvem der er den bedste transfer.
– Der har været mange. De fleste vil nok nævne blandt andet Rade Prica, Ståle Solbakken og Andreas Johansson. Der er dog også en som Søren Frederiksen. Jeg synes, han klæder enhver klub. Han havde også pæn succes, men de færreste rangerer ham blandt de bedste i AaB. Han solgte omvendt billetter, og alle kunne lide ham. Han gjorde klubben ære.
Så der er ikke en, som du kan udpege som den bedste transfer i din tid?
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så har jeg svært ved at lave en top 10. Jeg synes hurtigt, du kan glemme nogle spillere af ældre dato. Og det bliver ligeledes hurtigt kun offensive spillere, der nævnes.
Igennem tiden har der været historier om danske klubber, som på et tidspunkt har afvist at bruge nuværende verdensstjerner som Luka Modric og Robert Lewandowski.
Sådan en spiller har ikke været forbi Lynge Jakobsens skrivebord, men han kan komme i tanke om en situation, hvor AaB ikke havde pengene til at hente en klublegende hjem.
– Vi solgte på et tidspunkt Rade Prica til Sunderland i England. Senere kom muligheden så for at hente ham retur til Aalborg, men han var steget så meget i værdi, at vi ikke kunne, selvom vi gerne ville.
– Der var sket en udvikling i hans pris, som vi selv havde været med til at skabe. Derudover kan jeg ikke mindes nogen, som vi har undgået at tage ind, som efterfølgende har fået kæmpe succes et andet sted.
Når der findes gode og nævneværdige handler, så er der selvfølgelig også et par stykker i den anden ende af skalaen.
Her nævner Lynge Jakobsen relativt hurtigt en spiller, som kom til Aalborg fra Holland.
– Clemens Zwijnenberg er en af de spillere, som jeg har fået mest kritik for. Det gik dårligt for ham i AaB, men det var ikke en dårlig idé at tage ham ind. Han blev også gjort dårlig, fordi pressen skrev om en pris, som ikke var i nærheden af at være korrekt.
– Jeg synes personligt, der har været en del, som har været dårligere, men dem vil jeg ikke sætte navn på. Og det behøver ikke kun være spilleren, som fejler. Det kan også være klubben. Det sker ligeledes på arbejdsmarkedet, hvor forkerte ledere og medarbejdere bliver ansat.
– Det læser du bare ikke om i avisen. Sådan er det med fodboldspillere. Alle kan tage fejl, men det er for nemt bare at give spilleren skylden.
Som nævnt i begyndelsen af denne artikel, så sad Lynge Jakobsen for bordenden i AaB fra 1996 til 2013. Det er en pæn sjat tid, og det betyder, at en masse har ændret sig i forhold til transfers i den periode.
Men særligt én forskel fremhæver den ikoniske Superliga-personlighed.
– Da jeg begyndte som sportschef, mødte jeg ikke agenter. Jeg talte måske med en far. I dag har selv meget unge spillere en agent. Det forstår jeg ikke, men det skal jeg måske heller ikke. Men det hele foregår gennem en agent, hvor vi tidligere godt kunne tale direkte.
– Jeg synes, det er underligt, at man skal tale med agenten, når du eksempelvis gerne vil forlænge med en spiller, som du har haft som både undgoms- og seniorspiller. Det er trist og kedeligt, og for mange penge løber det forkerte sted hen, lyder det afsluttende fra Lynge Jakobsen.
Da han stoppede som sportsdirektør i AaB for cirka ni år siden, fortsatte Lynge Jakobsen i bestyrelsen frem til 2021. Han er også noteret for mere end 250 kampe for klubbens førstehold som aktiv.
Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid