Afslører: Har intet hørt fra Brøndby

Nu kommenterer BK Häcken rygterne om Martin Ericsson og Brøndby IF.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.

Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.

Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.

Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.

Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.

– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.

Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?

– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

281262

Martin Ericsson (til venstre) og Marcus Jodin (til højre) arbejder tæt sammen i BK Häcken. Foto: Alamy

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.

– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.

Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.

– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.

Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.

Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby er de dårligste i Europa

Heldige danske damer slår Sverige

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Øjner europæisk trofæ

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

22 millioner kroner!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Den bedste handel i Superligaen!

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

I transfermøde med Superliga-klub

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Voldsom straf til Clement Bischoff

Storklub lurer på Superliga-profil