Afslører: Har intet hørt fra Brøndby

Nu kommenterer BK Häcken rygterne om Martin Ericsson og Brøndby IF.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.

Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.

Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.

Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.

Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.

– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.

Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?

– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

281262

Martin Ericsson (til venstre) og Marcus Jodin (til højre) arbejder tæt sammen i BK Häcken. Foto: Alamy

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.

– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.

Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.

– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.

Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.

Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Flere ændringer på vej i FC København  

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

‘Tæt på et rædselskabinet’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler godt Brøndby-nyt

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Det er helt galt, Brøndby!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Victor Froholdt bliver matchvinder

Real Madrid – Benfica

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Giver VM-garanti

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998