Afslører: Har intet hørt fra Brøndby

Nu kommenterer BK Häcken rygterne om Martin Ericsson og Brøndby IF.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.

Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.

Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.

Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.

Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.

– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.

Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?

– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

281262

Martin Ericsson (til venstre) og Marcus Jodin (til højre) arbejder tæt sammen i BK Häcken. Foto: Alamy

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.

– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.

Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.

– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.

Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.

Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.





Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

PSG meldes enig med Barca-profil

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte