Afslører: Har intet hørt fra Brøndby

Nu kommenterer BK Häcken rygterne om Martin Ericsson og Brøndby IF.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.

Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.

Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.

Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.

Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.

– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.

Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?

– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

281262

Martin Ericsson (til venstre) og Marcus Jodin (til højre) arbejder tæt sammen i BK Häcken. Foto: Alamy

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.

– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.

Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.

– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.

Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.

Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.





Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’


Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

‘En selvforskyldt katastrofe’

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Superliga-løgn

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Målfattigt i Manchester

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’