Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.
Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.
Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.
Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.
Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.
– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.
Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?
– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.
– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.
Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.
– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.
Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.
Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
‘Tæt på ren elendighed’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Slut: FC København vinder intenst derby
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG