Afslører: Har intet hørt fra Brøndby

Nu kommenterer BK Häcken rygterne om Martin Ericsson og Brøndby IF.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.

Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.

Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.

Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.

Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.

– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.

Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?

– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

281262

Martin Ericsson (til venstre) og Marcus Jodin (til højre) arbejder tæt sammen i BK Häcken. Foto: Alamy

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.

– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.

Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.

– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.

Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.

Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

– Enten FCK eller også stopper han?

FC København – FC Nordsjælland

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Danmark indleder med et brag mod Norge

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Neestrup må undvære profil igen

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Hård dom over Franks fremtid

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Arteta er utilfreds med disciplinen

United-ejer giver offentlig undskyldning

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Ørkeløshed i Østjylland

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje