Afslører: Har intet hørt fra Brøndby

Nu kommenterer BK Häcken rygterne om Martin Ericsson og Brøndby IF.



Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør har indtil i går været ganske ukonkret.

Her satte Sportbladet navn på én kandidat til det ledige sæde i Brøndby IF, og det skulle være ingen ringere end klubbens tidligere spiller Martin Ericsson, der de sidste par år har været sportschef i BK Häcken.

Noget tyder dog på, at der ikke er alt for meget om snakken lige nu. Det fortæller klubbens administrerende direktør, Marcus Jodin, til Tipsbladet.

Nej, siger han kortfattet til spørgsmålet om, hvorvidt han har hørt fra Brøndby.

Han tilføjer dog, at det er naturligt med interesse i klubbens spillere og ledere, når man gør det godt.

– Det viser noget om vores fremgang og resultater, og af den grund er det naturligt, at der findes en stor interesse i vores medarbejdere. Vi vil også gerne være et sted, hvor de bedste medarbejdere i Sverige er hos os. Lykkes vi med det, findes der en stor interesse fra klubber uden for Sverige.

Hvad har Ericsson selv sagt til dig om sin egen position og fremtid?

– Vi har en god og transparent dialog. Vi arbejder tæt sammen om det meste og er åbne og ærlige overfor hinanden. Det har gennem årene skabt interesse for Martin fra forskellige klubber. Vi har håndteret det på en gode måde, og selvom vi nu kan læse om Brøndby, så fokuserer vi på, at Martin fortsat er hos os. Skulle det ske, at virkeligheden bliver en anden, må vi håndtere det, men lige nu ser vi en fremtid, hvor Martin er hos BK Häcken.

281262

Martin Ericsson (til venstre) og Marcus Jodin (til højre) arbejder tæt sammen i BK Häcken. Foto: Alamy

Marcus Jodin vil ikke gå ind i, om der på nuværende tidspunkt findes konkret interesse i Martin Ericsson, men han anerkender, at Brøndby afsøger alle afkroge af markedet for deres kommende sportsdirektør.

– Brøndby er en stor klub og er på udkig efter en medarbejder til en vigtig position. Det er naturligt, at Brøndby leder efter den bedste sportschef, som findes i Skandinavien, og her er Martin Ericsson en af dem. Det er naturligt, men vi har ikke hørt noget konkret og ser kun en fremtid, hvor han er sportschef her.

Martin Ericsson har til det svenske medie Fotbollskanalen udtalt sig om Brøndby-rygterne uden at komme dem særligt nært.

– Lige nu er jeg i BK Häcken, og her ligger mit fulde fokus. Jeg har ingen ide om, hvad fremtiden bringer i henhold til andre muligheder. Det er sådan, landet ligger, siger han blandt andet.

Brøndbys fungerende sportsdirektør Scott McLachlan fortalte efter tirsdagens generalforsamling til Tipsbladet, at man er i fase to af fire i jagten på en afløser til Carsten V. Jensen.

Jan Bech Andersen fortalte ved samme lejlighed, at man regner med at have besat posten inden årets udgang.





Vildt skifte i Superligaen?


Hjem til FC København? Her er millionprisen

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Vildt! Dansk rekordår i Europa

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM-helt fremhæver Duncan

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lothar Matthaüs storroser dansker

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter