Daniel Haarbos tid i FC København er ved at lakke mod enden.
Den 21-årige midtbanespillers kontrakt med løverne udløber 30. juni, og der slutter opholdet, regner han med.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg har ikke snakket med dem endnu. Planen er, at jeg skal snakke med dem, når deres sæson er færdig. Jeg er ikke 100 procent afklaret, men jeg regner ikke med, at jeg får min kontrakt forlænget, og derfor er jeg nok færdig i FCK.
– Jeg skal selvfølgelig have snakket med dem og specielt Hjalte (Hjalte Bo Nørregaard, red.) for at have fået den afklaring og høre, hvad de har at sige. De har fulgt mig i Aarhus Fremad, og klubberne har snakket sammen, så det bliver fint at få lukket den ned, siger Daniel Haarbo til Tipsbladet.
Det er lidt en skuffelse, men i fodbold er der mange faktorer, som du ikke er i kontrol over.
Daniel HaarboFC København-spiller
Det har været svært for Haarbo at acceptere, at han ikke fik det store gennembrud i FC København, men han åbner døren for et comeback på sigt.
– Jeg har kunnet mærke det i et stykke tid, at det nok ikke ville blive til mere. Jeg er afklaret med, at det ikke bliver til mere. Jeg har altid haft en drøm om at slå igennem i FCK. Jeg brugte da også noget tid på at sluge, at det nok ser ud til, at jeg ikke skal slå igennem i FCK i denne omgang. Jeg har stadig en drøm om at vende tilbage en dag. Det er min klub.
Det har ikke været nemt for midtbanespilleren at få chancen. Haarbo står blot noteret for to Conference League-kampe for københavnerne, mens Superliga-debuten udeblev.
– FCK er svær at slå igennem i, og man skal være en spiller, der har momentum som ung for at tage det skridt. Efter det første lejemål ikke lykkedes, vidste jeg, at det ikke blev i FCK. Det er lidt en skuffelse, men i fodbold er der mange faktorer, som du ikke er i kontrol over. Man må bare acceptere det, som det er.
Artiklen fortsætter under billedet.
Vil ikke spille i 2. division
I denne sæson har Haarbo været udlejet til Aarhus Fremad i 2. division, og lige nu har Aarhus-klubben kurs mod NordicBet Ligaen, da mandskabet er nummer to.
Haarbo har fået meget ud af opholdet, og det kan meget vel være, at han fortsætter i Aarhus Fremad efter sommerferien. Han har dog et krav.
– Det har været fantastisk ophold indtil videre. Vi har noget arbejde, der skal gøres færdigt. Jeg har været glad for at være der. Det er en rigtig god spillertrup og en god stab, så jeg er meget taknemmelig for min tid her. Jeg har fået en masse spilletid specielt her til sidst, og jeg har udviklet mig meget, siger Daniel Haarbo til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg skal spille på et højere niveau end 2. division efter sommerferien. Det er jeg sikker på. Hvis vi lykkes med Aarhus Fremad at rykke op, så kunne det være en mulighed at fortsætte her, men jeg har ikke gjort mig tanker om fremtiden. Nu skal de sidste kampe færdiggøres, og så tager jeg det, som det kommer.
Daniel Haarbo har været i FC København, siden han var helt ung, og udover Aarhus Fremad har midtbanespilleren også været udlejet til FC Wil og FC Helsingør.
Aarhus Fremad har tre kampe igen og er seks point foran FC Roskilde i kampen om andenpladsen i 2. division.

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Voldsom frustration efter vanvidskamp

I chok: Hjernedødt – hvad laver han?

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

– En tabersag for Brøndby

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Jonas Wind er på vej væk’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Mileta Rajovic bomber løs

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Hjulmand før FCK-brag: – Det er vildt mærkeligt

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Haaland og Man City smadrer Man Utd

FCM-transfer: Så ser det vildere ud end nogensinde

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Sørensens tropper knuste Uhre og co. med 7-0

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Frygtelig debut for Postecoglou

Forbløffet over Victor Froholdt

Salah sørger for sen Liverpool-sejr

Skrækkelig debut for Tullberg – FCN sad på alt

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Højlund fik drømmestart i Napoli

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Brutal kritik af Brøndby-boss

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Dansk drøm slukket

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie

Holger Rune i drama

Silkeborg IF – OB

– FCK-spillerne skal have det dårligt

AGF stjæler førstepladsen mod Viborg

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Dansk komet om Klopp-opkald: ‘Surrealistisk’
