AGF slog med længder deres salgsrekord, da man onsdag sendte Yann Aurel Bisseck afsted til storklubben Inter.
Flere gange er det blevet beskrevet, at Inter har udløst tyskerens frikøbsklausul på 52 millioner kroner, som italienerne betaler i to rater.
Som Tipsbladet forstår det, kan Yann Aurel Bisseck ende med at indbringe langt mere end de 52 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger, var det i AGF's interesse at dele betalingen op, da aarhusianerne på den måde kunne forhandle flere klausuler ind i aftalen med Inter.
Her er der tale om præstationsafhængige bonusser, som kan ende med at øge prisen med tre millioner euro. Det vil sige, at handlen kan ende med at nå 75 millioner kroner.
Da AGF onsdag udsendte deres selskabsmeddelelse, hvor de bekræftede salget af Yann Bisseck, der fortalte de også, at salget ville have en positiv effekt på omkring 40 millioner kroner før skat på resultatet af årsregnskabet.
Det fremgik også, at det beløb kunne stige ved forskellige bonusser og videresalg. Det er altså disse bonusser, som kan beløbe sig i tre millioner euro eller omkring 22 millioner danske kroner.
AGF skal også sende en lille håndfuld millioner til FC Köln, som forhandlede sig til en videresalgsklausul på 15 procent, da de sendte stopperen til dansk fodbold i sommeren 2022.
Sæsonen forinden var 22-årige Yann Bisseck udlejet fra FC Köln til AGF, og i den forgangne sæson udviklede han sig til at være Superligaens bedste midtstopper.
Hans fart og fysik gjorde livet svært for Superligaens angribere, og tilmed var han også en stor trussel offensivt. Nu er det Inter som fremover får glæde af den lange tysker. De har skrevet en kontrakt med ham frem til 2028.
Der bliver dog meget hård konkurrence om pladserne i forsvaret i Inter, hvor Francesco Acerbi, Stefan De Vrij og Alessandro Bastoni har nogle store stjerner hos cheftræner, Simone Inzaghi.
Yann Aurel Bisseck står noteret for 62 Superliga-kampe i AGF-trøjen. I sidste sæson var han med til at vinde bronze med AGF.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?