Afsløring: AGF har forhandlet stor millionbonus

AGF's salg af Yann Aurel Bisseck kan ende med at indbringe klubben endnu flere millioner end de 52, som først er blevet beskrevet.



AGF slog med længder deres salgsrekord, da man onsdag sendte Yann Aurel Bisseck afsted til storklubben Inter.

Flere gange er det blevet beskrevet, at Inter har udløst tyskerens frikøbsklausul på 52 millioner kroner, som italienerne betaler i to rater.

Som Tipsbladet forstår det, kan Yann Aurel Bisseck ende med at indbringe langt mere end de 52 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger, var det i AGF's interesse at dele betalingen op, da aarhusianerne på den måde kunne forhandle flere klausuler ind i aftalen med Inter.

Her er der tale om præstationsafhængige bonusser, som kan ende med at øge prisen med tre millioner euro. Det vil sige, at handlen kan ende med at nå 75 millioner kroner.

Da AGF onsdag udsendte deres selskabsmeddelelse, hvor de bekræftede salget af Yann Bisseck, der fortalte de også, at salget ville have en positiv effekt på omkring 40 millioner kroner før skat på resultatet af årsregnskabet.

Det fremgik også, at det beløb kunne stige ved forskellige bonusser og videresalg. Det er altså disse bonusser, som kan beløbe sig i tre millioner euro eller omkring 22 millioner danske kroner.

AGF skal også sende en lille håndfuld millioner til FC Köln, som forhandlede sig til en videresalgsklausul på 15 procent, da de sendte stopperen til dansk fodbold i sommeren 2022.

Sæsonen forinden var 22-årige Yann Bisseck udlejet fra FC Köln til AGF, og i den forgangne sæson udviklede han sig til at være Superligaens bedste midtstopper.

Hans fart og fysik gjorde livet svært for Superligaens angribere, og tilmed var han også en stor trussel offensivt. Nu er det Inter som fremover får glæde af den lange tysker. De har skrevet en kontrakt med ham frem til 2028.

Der bliver dog meget hård konkurrence om pladserne i forsvaret i Inter, hvor Francesco Acerbi, Stefan De Vrij og Alessandro Bastoni har nogle store stjerner hos cheftræner, Simone Inzaghi.

Yann Aurel Bisseck står noteret for 62 Superliga-kampe i AGF-trøjen. I sidste sæson var han med til at vinde bronze med AGF.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Trist Mikael Uhre-besked


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FC Barcelona-stjerner i chok

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Megatransfer på vej?

Påpeger Conrad Harders problem

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Dansker færdig i Galatasaray

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.



Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Kreativ transfer-løsning?

– Jeg er stærkere end nogensinde


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

– Han kan blive vigtig

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling



Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Tour de France – 1. etape

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?