AGF slog med længder deres salgsrekord, da man onsdag sendte Yann Aurel Bisseck afsted til storklubben Inter.
Flere gange er det blevet beskrevet, at Inter har udløst tyskerens frikøbsklausul på 52 millioner kroner, som italienerne betaler i to rater.
Som Tipsbladet forstår det, kan Yann Aurel Bisseck ende med at indbringe langt mere end de 52 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger, var det i AGF's interesse at dele betalingen op, da aarhusianerne på den måde kunne forhandle flere klausuler ind i aftalen med Inter.
Her er der tale om præstationsafhængige bonusser, som kan ende med at øge prisen med tre millioner euro. Det vil sige, at handlen kan ende med at nå 75 millioner kroner.
Da AGF onsdag udsendte deres selskabsmeddelelse, hvor de bekræftede salget af Yann Bisseck, der fortalte de også, at salget ville have en positiv effekt på omkring 40 millioner kroner før skat på resultatet af årsregnskabet.
Det fremgik også, at det beløb kunne stige ved forskellige bonusser og videresalg. Det er altså disse bonusser, som kan beløbe sig i tre millioner euro eller omkring 22 millioner danske kroner.
AGF skal også sende en lille håndfuld millioner til FC Köln, som forhandlede sig til en videresalgsklausul på 15 procent, da de sendte stopperen til dansk fodbold i sommeren 2022.
Sæsonen forinden var 22-årige Yann Bisseck udlejet fra FC Köln til AGF, og i den forgangne sæson udviklede han sig til at være Superligaens bedste midtstopper.
Hans fart og fysik gjorde livet svært for Superligaens angribere, og tilmed var han også en stor trussel offensivt. Nu er det Inter som fremover får glæde af den lange tysker. De har skrevet en kontrakt med ham frem til 2028.
Der bliver dog meget hård konkurrence om pladserne i forsvaret i Inter, hvor Francesco Acerbi, Stefan De Vrij og Alessandro Bastoni har nogle store stjerner hos cheftræner, Simone Inzaghi.
Yann Aurel Bisseck står noteret for 62 Superliga-kampe i AGF-trøjen. I sidste sæson var han med til at vinde bronze med AGF.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
AGF tilbage på førstepladsen
Lyngby går alene i front
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER