Afsløring: Brøndby afvist

Brøndby havde udset sig Søren Nielsen som afløser for John Møller i rollen som ny head of recruitment, men Viborgs scouting- og rekrutteringschef afviste muligheden for et skifte til de blågule for at forblive i sit nuværende job. Det kan Tipsbladet afsløre.



Nej tak. Brøndby og sportsdirektør Benjamin Schmedes må lede videre efter en ny chefscout som afløser for John Møller, der forlod klubben i slutningen af august.

Tipsbladet kan afsløre, at de blågule ellers havde forelsket sig i Viborgs scouting- og rekrutteringschef, Søren Nielsen, som erstatning for den nuværende sportschef i AaB, men han har afvist en mulighed for at skifte til de blågule.

Brøndby, som ellers på det seneste i overvejende grad har rekrutteret nye ansatte fra udlandet, kiggede i første omgang efter John Møllers afløser i det danske farvand, og her var Søren Nielsens navn særdeles attraktivt, men nu er den danske storklub ifølge Tipsbladets oplysninger gået videre i processen, og de blågule er i gang med at snævre feltet af nye kandidater ind.

Brøndbys sportsdirektør, Benjamin Schmedes, er i gang med at finde en løsning for afskeden med John Møller.

Fundet billigt, solgt meget dyrt
Ifølge Tipsbladets kilder skyldtes 34-årige Søren Nielsens afvisning et ønske om at forblive i Viborg, der de seneste år har taget nogle store ryk både på og uden for banen.

Således er Viborg i øjeblikket i gang med opførelsen af et spritnyt træningsanlæg til mange millioner kroner, og samtidig har klubben vist kæmpe udvikling på netop transfer- og rekrutteringsområdet med mange ukendte spillere, der er blevet hentet billigt og solgt for det ene rekordbeløb efter det andet.

Navne som Serginho, Elias Achouri, Isak Jensen er alle kommet til for forsvindende få penge og solgt fra Viborg for hidtil usete beløb i Superliga-klubben, og her har Søren Nielsen haft en stor finger med i spillet, ligesom han har omkring nye stjerner som Thomas Jørgensen og Sami Jalal hos de grønblusede.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Søren Nielsen, men han er ikke vendt tilbage på henvendelserne.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Motiverede Ulve strinter på Det Skæve Tårn

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Horsens kommer tættere på oprykning

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Snart kan det give rødt kort

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Chok i Wolfsburg

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller