Afsløring: Det skal FCN betale for Ajax-dansker

FC Nordsjælland skal betale en pæn portion penge for at købe Christian Rasmussen permanent, men hvis man er heldig - og dygtig - kan man få rabat.



FC Nordsjælland er i gang to transferbomber på sidstedagen af sommervinduet. 

Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen lander begge i Danmark senere fredag, og herefter skal de gennemgå det obligatoriske lægetjek, før de kan kalde sig for FC Nordsjælland-spillere for resten af den indeværende sæson. 

For Schjelderups vedkommende skal han tilbage til Benfica efter sæsonen. FC Nordsjælland har ikke fået nogen købsoption med i aftalen – det har de til gengæld i aftalen med Christian Rasmussen. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Farum-klubben diske op med tre millioner euro – godt 22,5 millioner kroner – for at købe ham permanent. Det er samme pris, som FC Nordsjælland solgte ham for, da man sendte dengang 16-årige Rasmussen til Ajax for fire år siden. 

Men FC Nordsjælland kan faktisk ende med at få en klækkelig rabat på Christian Rasmussen. Som Tipsbladet forstår det, kan Ajax nemlig være villige til at lade Rasmussen gå for mindre end de 22,5 millioner kroner, når vi spoler tiden godt og vel et år frem.

Det skyldes, at klubbens nye tekniske direktør, Sven Mislintat, er i gang med at rydde godt og grundigt op i Ajax, efter han overtog jobbet i maj, og det kan altså komme FC Nordsjælland til gode.

Det var efter samme princip, at Ajax var helt klar på at sælge Mohamed Daramy, og at profilen Dusan Tadic fik ophævet kontrakten, da han bad om det tidligere på sommeren for så senere at tage til storklubben Fenerbahce.

Så er det op til Rasmussen selv at bevise på grønsværen, at han har et niveau, som beretter, at FC Nordsjælland vil hente det tidligere toptalent permanent tilbage til Farum.

20-årige Rasmussen har stort set kun spillet for Ajax' reservehold, og han står kun noteret for tre førsteholdskampe for den traditionsrige fodboldklub, som er kendt for at fostre det ene stortalent ud efter det andet.

Førsteholdsfodbold skal han nok få en del af i FC Nordsjælland, hvor han kommer til at bidrage med sin alsidighed på de offensive positioner.

Rasmussen kan spille inde foran og ude til højre, hvor han som venstrebenet trækker ind i banen, præcis som adskillige andre af FC Nordsjællands kantspillere i de seneste år.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa