Afsløring: FC Nordsjælland forlænger med Harder

FC Nordsjællands egenudviklede bomber og meget eftertragtede Conrad Harder forlænger onsdag sin aftale med klubben til sommeren 2028. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland jubler i dag.

Tipsbladet kan afsløre, at det vil lykkes klubben at forlænge kontrakten med guldfuglen Conrad Harder, der er fra FC Nordsjællands eget akademi.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne blevet enige om at fortsætte samarbejdet til sommeren 2028, og der mangler kun en underskrift.

Når den er sat onsdag, vil Conrad Harder have bundet sig til en klub, der har været en stor del af den flotte udvikling, han har haft, siden han som U14-spiller kom til FC Nordsjælland, så han i dag er et kæmpe talent, som beviseligt er utroligt mange penge værd.

Således har der i løbet af bare 2024 været flere bud fra klubber som Atalanta, Genoa og Eintracht Frankfurt, og som Tipsbladet kunne afsløre i begyndelsen af juli, modtog FC Nordsjælland også et bud på seks millioner euro, 45 millioner kroner, på ham denne sommer, og der har været interesse for ham fra alskens europæiske topklubber.

Foto: Alamy. Conrad Harder bliver i den klub, han er opvokset i.

Men FC Nordsjælland har på den anden side vist Conrad Harder, at han kan tage store skridt i Superliga-klubben med endnu flere spilleminutter, da U19-landsholdsspilleren er blevet en fast starter og sikker mand på holdkort.

Det har 19-årige Conrad Harder kvitteret for med to mål og en assist i de første kampe i Superligaen.

I sidste sæson viste den farlige angriber også, at han er særdeles skarp foran mål som den mest effektive spiller i den bedste række i Danmark. Det kan du læse mere om her.

De tal har naturligvis fået udenlandske klubber til at prøve at hente ham for store penge, men FC Nordsjælland kan glæde sig over at have den egenproducerede Superliga-profil på en kontrakt, der varer i fire år.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Stor ændring i AGF?

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Silkeborg IF – FC København