FC Nordsjælland jubler i dag.
Tipsbladet kan afsløre, at det vil lykkes klubben at forlænge kontrakten med guldfuglen Conrad Harder, der er fra FC Nordsjællands eget akademi.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne blevet enige om at fortsætte samarbejdet til sommeren 2028, og der mangler kun en underskrift.
Når den er sat onsdag, vil Conrad Harder have bundet sig til en klub, der har været en stor del af den flotte udvikling, han har haft, siden han som U14-spiller kom til FC Nordsjælland, så han i dag er et kæmpe talent, som beviseligt er utroligt mange penge værd.
Således har der i løbet af bare 2024 været flere bud fra klubber som Atalanta, Genoa og Eintracht Frankfurt, og som Tipsbladet kunne afsløre i begyndelsen af juli, modtog FC Nordsjælland også et bud på seks millioner euro, 45 millioner kroner, på ham denne sommer, og der har været interesse for ham fra alskens europæiske topklubber.
Men FC Nordsjælland har på den anden side vist Conrad Harder, at han kan tage store skridt i Superliga-klubben med endnu flere spilleminutter, da U19-landsholdsspilleren er blevet en fast starter og sikker mand på holdkort.
Det har 19-årige Conrad Harder kvitteret for med to mål og en assist i de første kampe i Superligaen.
I sidste sæson viste den farlige angriber også, at han er særdeles skarp foran mål som den mest effektive spiller i den bedste række i Danmark. Det kan du læse mere om her.
De tal har naturligvis fået udenlandske klubber til at prøve at hente ham for store penge, men FC Nordsjælland kan glæde sig over at have den egenproducerede Superliga-profil på en kontrakt, der varer i fire år.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’