FC Nordsjælland jubler i dag.
Tipsbladet kan afsløre, at det vil lykkes klubben at forlænge kontrakten med guldfuglen Conrad Harder, der er fra FC Nordsjællands eget akademi.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne blevet enige om at fortsætte samarbejdet til sommeren 2028, og der mangler kun en underskrift.
Når den er sat onsdag, vil Conrad Harder have bundet sig til en klub, der har været en stor del af den flotte udvikling, han har haft, siden han som U14-spiller kom til FC Nordsjælland, så han i dag er et kæmpe talent, som beviseligt er utroligt mange penge værd.
Således har der i løbet af bare 2024 været flere bud fra klubber som Atalanta, Genoa og Eintracht Frankfurt, og som Tipsbladet kunne afsløre i begyndelsen af juli, modtog FC Nordsjælland også et bud på seks millioner euro, 45 millioner kroner, på ham denne sommer, og der har været interesse for ham fra alskens europæiske topklubber.
Men FC Nordsjælland har på den anden side vist Conrad Harder, at han kan tage store skridt i Superliga-klubben med endnu flere spilleminutter, da U19-landsholdsspilleren er blevet en fast starter og sikker mand på holdkort.
Det har 19-årige Conrad Harder kvitteret for med to mål og en assist i de første kampe i Superligaen.
I sidste sæson viste den farlige angriber også, at han er særdeles skarp foran mål som den mest effektive spiller i den bedste række i Danmark. Det kan du læse mere om her.
De tal har naturligvis fået udenlandske klubber til at prøve at hente ham for store penge, men FC Nordsjælland kan glæde sig over at have den egenproducerede Superliga-profil på en kontrakt, der varer i fire år.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Froholdt med vild hæder i Portugal
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Manchester City vinder FA Cup
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER