Afsløring: Sønderjyske henter Róbert Thorkelsson

Sønderjyske henter den islandske midtstopper Róbert Orri Thorkelsson, der senest har været i MLS-klubben CF Montréal. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sønderjyske har længe ledt efter en forstærkning til midterforsvaret, og nu har de fundet ham, det skal være. 

Tipsbladet kan afsløre, at islændingen Róbert Orri Thorkelsson skifter til Superliga-klubben, når og hvis de sidste detaljer er på plads. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne enige om en kontrakt til sommeren 2028, og der mangler blot et lægetjek, som er i gang, og underskrifter, før transferen er på plads. Spilleren er lige nu til stede på træningslejren, hvorfor det forventes at gå igennem meget snart. Parterne vil ifølge Tipsbladets oplysninger bruge de næste dage på at afslutte handlen som planlagt.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Róbert Orii Thorkelssons agentur, Player Solution, men det er endnu ikke lykkedes. Det samme er tilfældet med Sønderjyskes ledelse. 

22-årige Róbert Orri Thorkelsson kommer til Haderslev efter et ophold i MLS, hvor han her fra årsskiftet er stoppet i CF Montréal. 

Han skifter – hvis kontrakten bliver underskrevet – til Superliga-klubben med 20 kampe fra den bedste amerikanske liga som erfaring. 

Den unge midtstopper har optrådt fire gange for det islandske A-landshold og har også spillet 17 kampe for landets U21-landshold.

Nu skal han efter planen være en profil på Sønderjyskes mandskab, hvis man som forventet får ordnet de sidste formaliteter.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

FC Midtjylland – AGF

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt