Afsløring: Sønderjyske henter Róbert Thorkelsson

Sønderjyske henter den islandske midtstopper Róbert Orri Thorkelsson, der senest har været i MLS-klubben CF Montréal. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sønderjyske har længe ledt efter en forstærkning til midterforsvaret, og nu har de fundet ham, det skal være. 

Tipsbladet kan afsløre, at islændingen Róbert Orri Thorkelsson skifter til Superliga-klubben, når og hvis de sidste detaljer er på plads. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne enige om en kontrakt til sommeren 2028, og der mangler blot et lægetjek, som er i gang, og underskrifter, før transferen er på plads. Spilleren er lige nu til stede på træningslejren, hvorfor det forventes at gå igennem meget snart. Parterne vil ifølge Tipsbladets oplysninger bruge de næste dage på at afslutte handlen som planlagt.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Róbert Orii Thorkelssons agentur, Player Solution, men det er endnu ikke lykkedes. Det samme er tilfældet med Sønderjyskes ledelse. 

22-årige Róbert Orri Thorkelsson kommer til Haderslev efter et ophold i MLS, hvor han her fra årsskiftet er stoppet i CF Montréal. 

Han skifter – hvis kontrakten bliver underskrevet – til Superliga-klubben med 20 kampe fra den bedste amerikanske liga som erfaring. 

Den unge midtstopper har optrådt fire gange for det islandske A-landshold og har også spillet 17 kampe for landets U21-landshold.

Nu skal han efter planen være en profil på Sønderjyskes mandskab, hvis man som forventet får ordnet de sidste formaliteter.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen