Afsløring: Sønderjyske henter Róbert Thorkelsson

Sønderjyske henter den islandske midtstopper Róbert Orri Thorkelsson, der senest har været i MLS-klubben CF Montréal. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sønderjyske har længe ledt efter en forstærkning til midterforsvaret, og nu har de fundet ham, det skal være. 

Tipsbladet kan afsløre, at islændingen Róbert Orri Thorkelsson skifter til Superliga-klubben, når og hvis de sidste detaljer er på plads. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne enige om en kontrakt til sommeren 2028, og der mangler blot et lægetjek, som er i gang, og underskrifter, før transferen er på plads. Spilleren er lige nu til stede på træningslejren, hvorfor det forventes at gå igennem meget snart. Parterne vil ifølge Tipsbladets oplysninger bruge de næste dage på at afslutte handlen som planlagt.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Róbert Orii Thorkelssons agentur, Player Solution, men det er endnu ikke lykkedes. Det samme er tilfældet med Sønderjyskes ledelse. 

22-årige Róbert Orri Thorkelsson kommer til Haderslev efter et ophold i MLS, hvor han her fra årsskiftet er stoppet i CF Montréal. 

Han skifter – hvis kontrakten bliver underskrevet – til Superliga-klubben med 20 kampe fra den bedste amerikanske liga som erfaring. 

Den unge midtstopper har optrådt fire gange for det islandske A-landshold og har også spillet 17 kampe for landets U21-landshold.

Nu skal han efter planen være en profil på Sønderjyskes mandskab, hvis man som forventet får ordnet de sidste formaliteter.





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring