Afsløring: Sønderjyske henter Róbert Thorkelsson

Sønderjyske henter den islandske midtstopper Róbert Orri Thorkelsson, der senest har været i MLS-klubben CF Montréal. Det kan Tipsbladet afsløre.



Sønderjyske har længe ledt efter en forstærkning til midterforsvaret, og nu har de fundet ham, det skal være. 

Tipsbladet kan afsløre, at islændingen Róbert Orri Thorkelsson skifter til Superliga-klubben, når og hvis de sidste detaljer er på plads. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er parterne enige om en kontrakt til sommeren 2028, og der mangler blot et lægetjek, som er i gang, og underskrifter, før transferen er på plads. Spilleren er lige nu til stede på træningslejren, hvorfor det forventes at gå igennem meget snart. Parterne vil ifølge Tipsbladets oplysninger bruge de næste dage på at afslutte handlen som planlagt.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Róbert Orii Thorkelssons agentur, Player Solution, men det er endnu ikke lykkedes. Det samme er tilfældet med Sønderjyskes ledelse. 

22-årige Róbert Orri Thorkelsson kommer til Haderslev efter et ophold i MLS, hvor han her fra årsskiftet er stoppet i CF Montréal. 

Han skifter – hvis kontrakten bliver underskrevet – til Superliga-klubben med 20 kampe fra den bedste amerikanske liga som erfaring. 

Den unge midtstopper har optrådt fire gange for det islandske A-landshold og har også spillet 17 kampe for landets U21-landshold.

Nu skal han efter planen være en profil på Sønderjyskes mandskab, hvis man som forventet får ordnet de sidste formaliteter.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen

Brøndby tog vigtig overtidssejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job