Andri Gudjohnsen har på rekordtid fået Lyngby BK-tilhængerne til at glemme sidste sæsons målsluger Alfred Finnbogason.
Fire mål i de seneste fire Superliga-kampe har Eidur Gudjohnsens mellemste søn leveret. Tæller man pokalkampe og optrædener for Island med, så hedder måltotalen syv fuldtræffere på seks kampe.
Med andre ord er lejesvenden fra IFK Norrköping rygende varm. Og derfor vil man i Lyngby BK gerne indløse islændingens købsoption. I Lyngby-målestok er det dog en stor en af slagsen.
Som Tipsbladet forstår det, ligger købsoptionen i lejet mellem 1,5 og to millioner kroner. Det lyder måske ikke af meget, men i Lyngby vil det blive klubbens største køb nogensinde.
Selvom det er mange penge for Lyngby BK, så er det ikke umuligt, og cheftræner, Freyr Alexandersson, har også slået fast, at det er en dialog, som er startet mellem alle parter.
– Nu snakker jeg for sportschefen og bestyrelsen. Men vi har en stor tro på, at vi kan holde på ham. Vi har en købsoptionsaftale med Norrköping, og jeg ved, at klubben arbejder på at indløse den klausul. For os handler det om at lave en personlig aftale med Andri. Jeg tror gerne, at han vil blive i Lyngby, sagde cheftræneren til Tipsbladet i sidste uge.
21-årige Andri Gudjohnsen skiftede sidste sommer til Glen Riddersholms IFK Norrköping, men her blev det aldrig rigtig godt.
– Jeg kæmpede hårdt i Norrköping om at komme ind i startelleveren, og konkurrencen der var hård. Vi spillede kun med én angriber, og så kom muligheden for en lejeaftale her. Jeg kender alle islændingene og Freyr, som kun havde gode ting at sige om klubben, så jeg tænkte, at det ville være et godt skridt for mig, fortalte Andri Gudjohnsen til Tipsbladet i september.
Og godt er det i sandhed blevet. Islændingen er blandt Superligaens varmeste angribere og hans scoring i mandagens sejr over OB var med til at sende De Kongeblå i top seks.
Andri Gudjohnsen har sin fodboldopdragelse fra akademiet i Real Madrid, da han flyttede med sin far til Spanien som helt lille. Sidste sommer stod det klart, at angriberen var klar til at prøve sig af på seniorniveau.
Allerede her viste Lyngby BK interesse, og det samme gjorde Brøndby IF. Valget faldt dog på IFK Norrköping, hvilket har vist sig at være en omvej til dansk fodbold og Lyngby BK.
Tipsbladet har været i kontakt med den potentielt sælgende part IFK Norrköping, men her ønsker sportsdirektør, Tony Martinsson, ikke at stille op til interview.
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER