Afsløring: Rekordkøb – Superliga-klub vil have ham

Lyngby BK skal op med et rekordstort beløb for at gøre aftalen med Andri Gudjohnsen permanent.



Andri Gudjohnsen har på rekordtid fået Lyngby BK-tilhængerne til at glemme sidste sæsons målsluger Alfred Finnbogason.

Fire mål i de seneste fire Superliga-kampe har Eidur Gudjohnsens mellemste søn leveret. Tæller man pokalkampe og optrædener for Island med, så hedder måltotalen syv fuldtræffere på seks kampe.

Med andre ord er lejesvenden fra IFK Norrköping rygende varm. Og derfor vil man i Lyngby BK gerne indløse islændingens købsoption. I Lyngby-målestok er det dog en stor en af slagsen.

Som Tipsbladet forstår det, ligger købsoptionen i lejet mellem 1,5 og to millioner kroner. Det lyder måske ikke af meget, men i Lyngby vil det blive klubbens største køb nogensinde.

Selvom det er mange penge for Lyngby BK, så er det ikke umuligt, og cheftræner, Freyr Alexandersson, har også slået fast, at det er en dialog, som er startet mellem alle parter.

– Nu snakker jeg for sportschefen og bestyrelsen. Men vi har en stor tro på, at vi kan holde på ham. Vi har en købsoptionsaftale med Norrköping, og jeg ved, at klubben arbejder på at indløse den klausul. For os handler det om at lave en personlig aftale med Andri. Jeg tror gerne, at han vil blive i Lyngby, sagde cheftræneren til Tipsbladet i sidste uge.

21-årige Andri Gudjohnsen skiftede sidste sommer til Glen Riddersholms IFK Norrköping, men her blev det aldrig rigtig godt.

– Jeg kæmpede hårdt i Norrköping om at komme ind i startelleveren, og konkurrencen der var hård. Vi spillede kun med én angriber, og så kom muligheden for en lejeaftale her. Jeg kender alle islændingene og Freyr, som kun havde gode ting at sige om klubben, så jeg tænkte, at det ville være et godt skridt for mig, fortalte Andri Gudjohnsen til Tipsbladet i september.

Og godt er det i sandhed blevet. Islændingen er blandt Superligaens varmeste angribere og hans scoring i mandagens sejr over OB var med til at sende De Kongeblå i top seks.

Andri Gudjohnsen har sin fodboldopdragelse fra akademiet i Real Madrid, da han flyttede med sin far til Spanien som helt lille. Sidste sommer stod det klart, at angriberen var klar til at prøve sig af på seniorniveau.

Allerede her viste Lyngby BK interesse, og det samme gjorde Brøndby IF. Valget faldt dog på IFK Norrköping, hvilket har vist sig at være en omvej til dansk fodbold og Lyngby BK.

Tipsbladet har været i kontakt med den potentielt sælgende part IFK Norrköping, men her ønsker sportsdirektør, Tony Martinsson, ikke at stille op til interview.





TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Topscorer færdig

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her er Tausons vej i Australian Open

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

– Jeg var stiktosset

Her er prisen på Skov Olsen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’