Andri Gudjohnsen har på rekordtid fået Lyngby BK-tilhængerne til at glemme sidste sæsons målsluger Alfred Finnbogason.
Fire mål i de seneste fire Superliga-kampe har Eidur Gudjohnsens mellemste søn leveret. Tæller man pokalkampe og optrædener for Island med, så hedder måltotalen syv fuldtræffere på seks kampe.
Med andre ord er lejesvenden fra IFK Norrköping rygende varm. Og derfor vil man i Lyngby BK gerne indløse islændingens købsoption. I Lyngby-målestok er det dog en stor en af slagsen.
Som Tipsbladet forstår det, ligger købsoptionen i lejet mellem 1,5 og to millioner kroner. Det lyder måske ikke af meget, men i Lyngby vil det blive klubbens største køb nogensinde.
Selvom det er mange penge for Lyngby BK, så er det ikke umuligt, og cheftræner, Freyr Alexandersson, har også slået fast, at det er en dialog, som er startet mellem alle parter.
– Nu snakker jeg for sportschefen og bestyrelsen. Men vi har en stor tro på, at vi kan holde på ham. Vi har en købsoptionsaftale med Norrköping, og jeg ved, at klubben arbejder på at indløse den klausul. For os handler det om at lave en personlig aftale med Andri. Jeg tror gerne, at han vil blive i Lyngby, sagde cheftræneren til Tipsbladet i sidste uge.
21-årige Andri Gudjohnsen skiftede sidste sommer til Glen Riddersholms IFK Norrköping, men her blev det aldrig rigtig godt.
– Jeg kæmpede hårdt i Norrköping om at komme ind i startelleveren, og konkurrencen der var hård. Vi spillede kun med én angriber, og så kom muligheden for en lejeaftale her. Jeg kender alle islændingene og Freyr, som kun havde gode ting at sige om klubben, så jeg tænkte, at det ville være et godt skridt for mig, fortalte Andri Gudjohnsen til Tipsbladet i september.
Og godt er det i sandhed blevet. Islændingen er blandt Superligaens varmeste angribere og hans scoring i mandagens sejr over OB var med til at sende De Kongeblå i top seks.
Andri Gudjohnsen har sin fodboldopdragelse fra akademiet i Real Madrid, da han flyttede med sin far til Spanien som helt lille. Sidste sommer stod det klart, at angriberen var klar til at prøve sig af på seniorniveau.
Allerede her viste Lyngby BK interesse, og det samme gjorde Brøndby IF. Valget faldt dog på IFK Norrköping, hvilket har vist sig at være en omvej til dansk fodbold og Lyngby BK.
Tipsbladet har været i kontakt med den potentielt sælgende part IFK Norrköping, men her ønsker sportsdirektør, Tony Martinsson, ikke at stille op til interview.

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Brøndby-darling chokerer

Hylder Christian Eriksen

Legende revser Højlund-beslutning

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Peger på særligt problem fra dag ét

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

‘Hvad fanden er det!?’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

FCK-stjernes video går viralt

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

– Raketterne fløj om ørerne på os

Medie: Kæmpeklub i Parken

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Stjerne ude på ubestemt tid

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Langgaber i Lissabon

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Medie rangerer Norge over Danmark
