Andri Gudjohnsen har på rekordtid fået Lyngby BK-tilhængerne til at glemme sidste sæsons målsluger Alfred Finnbogason.
Fire mål i de seneste fire Superliga-kampe har Eidur Gudjohnsens mellemste søn leveret. Tæller man pokalkampe og optrædener for Island med, så hedder måltotalen syv fuldtræffere på seks kampe.
Med andre ord er lejesvenden fra IFK Norrköping rygende varm. Og derfor vil man i Lyngby BK gerne indløse islændingens købsoption. I Lyngby-målestok er det dog en stor en af slagsen.
Som Tipsbladet forstår det, ligger købsoptionen i lejet mellem 1,5 og to millioner kroner. Det lyder måske ikke af meget, men i Lyngby vil det blive klubbens største køb nogensinde.
Selvom det er mange penge for Lyngby BK, så er det ikke umuligt, og cheftræner, Freyr Alexandersson, har også slået fast, at det er en dialog, som er startet mellem alle parter.
– Nu snakker jeg for sportschefen og bestyrelsen. Men vi har en stor tro på, at vi kan holde på ham. Vi har en købsoptionsaftale med Norrköping, og jeg ved, at klubben arbejder på at indløse den klausul. For os handler det om at lave en personlig aftale med Andri. Jeg tror gerne, at han vil blive i Lyngby, sagde cheftræneren til Tipsbladet i sidste uge.
21-årige Andri Gudjohnsen skiftede sidste sommer til Glen Riddersholms IFK Norrköping, men her blev det aldrig rigtig godt.
– Jeg kæmpede hårdt i Norrköping om at komme ind i startelleveren, og konkurrencen der var hård. Vi spillede kun med én angriber, og så kom muligheden for en lejeaftale her. Jeg kender alle islændingene og Freyr, som kun havde gode ting at sige om klubben, så jeg tænkte, at det ville være et godt skridt for mig, fortalte Andri Gudjohnsen til Tipsbladet i september.
Og godt er det i sandhed blevet. Islændingen er blandt Superligaens varmeste angribere og hans scoring i mandagens sejr over OB var med til at sende De Kongeblå i top seks.
Andri Gudjohnsen har sin fodboldopdragelse fra akademiet i Real Madrid, da han flyttede med sin far til Spanien som helt lille. Sidste sommer stod det klart, at angriberen var klar til at prøve sig af på seniorniveau.
Allerede her viste Lyngby BK interesse, og det samme gjorde Brøndby IF. Valget faldt dog på IFK Norrköping, hvilket har vist sig at være en omvej til dansk fodbold og Lyngby BK.
Tipsbladet har været i kontakt med den potentielt sælgende part IFK Norrköping, men her ønsker sportsdirektør, Tony Martinsson, ikke at stille op til interview.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr